10 důvodů, proč se budíme uprostřed noci a 10 tipů, jak je řešit
Adéla Lišková
7. 4. 2016
Časté probouzení během noci je frustrující věc – i když jdete spát brzo, ráno se budíte nevyspalí a celý den jste unavení. Proč nemůžete spát? Příčiny mohou být jak fyzické, tak psychické.
1. Kašel
Pokud vás v noci budí kašlání, nejspíš jsou na vině žaludeční šťávy, které se dostávají až do jícnu a dráždí zadní stranu krku. Jde o tzv. noční či atypický reflux. Dochází k němu, když ležíte; obvykle se objeví pár hodin od chvíle, kdy jdete spát. Často je provázen pálením žáhy a nepříjemnou chutí v puse.
Co s tím: Snažte se vyhnout těžkým a kořeněným jídlům alespoň 6 hodin před spaním. Ke vzniku refluxu přispívá také pár kilo navíc, takže si hlídejte váhu. Tomu, aby se žaludeční šťávy dostaly až do krku, můžete částečně zabránit silnou podložkou hlavy.
2. Potřeba jít na záchod
Pokud se často budíte s tím, že potřebujete na záchod, může jít o příznak cukrovky typu 1 či 2 – tělo se v těchto případech snaží zbavit cukru močí. Další příčinou mohou být myomy – nezhoubné nádory na stěnách dělohy. Může jít také o cystitidu – zánět sliznice močového měchýře způsobený infekcí.
Co s tím: Při podezření na cukrovku si nechte udělat krevní testy. Záněty se dají léčit antibiotiky.
3. Nemůžete dýchat
Věděli jste, že existuje něco jako noční astma? Pokud máte uprostřed noci záchvaty kašle, nejspíš je to právě váš problém.
Co s tím: Záchvaty kašle může vyvolat klimatizace, roztoči či péřová přikrývka. Zkuste tedy větrat okny a vyměnit ložní textil. Pokud to nepomůže, vypravte se za praktickým lékařem, který vám předepíše inhalátor.
4. Závratě
Jestliže se v noci budíte s pocitem závratě, pravděpodobně trpíte benigním polohovým vertigem. Tento stav mají obvykle na svědomí malé úlomky z obložení vnitřního ucha, které se v důsledku zánětu uvolní a dostávají se do tekutiny naplňující kanálky vnitřního ucha, z kterých jsou pak vysílány chybné signály do mozku.
Co s tím: V tomto případě pomůže, pokud budete spát na zádech – tak bude poloha hlavy stabilizována. Pokud se to nezlepší, vyrazte na ORL.
5. Bolavá záda
Za bolením zad během spánku obvykle stojí příliš silná podložka hlavy, případně špatná matrace – příliš měkká, anebo naopak příliš tvrdá.
Co s tím: Zkuste trochu ubrat na polštářích pod hlavou, eventuálně se zamyslete nad investicí do kvalitnější matrace.
6. Je vám horko
Noční návaly horka a pocení jsou typickými příznaky menopauzy. Příčinou ovšem může být i nadměrné pití alkoholu či užívání antidepresiv, ale také vážná onemocnění jako zánět srdečních chlopní, tuberkulóza či rakovina krve.
Co s tím: Pokud se vám to stává několikrát do týdne, raději se poraďte s lékařem.
7. Bolesti hlavy
Bolesti hlavy mohou být způsobeny dehydratací, pokud se ovšem objevují pravidelně kolem určité hodiny, pak jde o chronický problém. Chronické bolesti hlavy trvají od 30 minut až do 3 hodin a často jsou provázeny ucpaným nosem a červenáním očí.
Co s tím: Dodržujte pitný režim. Na chronické bolesti hlavy vám lékař může předepsat léky.
8. Bolavé nohy
Bolesti a křeče v lýtkách mohou být způsobeny nadměrnou zátěží, ale také užíváním léků zvaných statiny – ty se často používají zejména na vysoký cholesterol.
Co s tím: Před spaním se vykoupejte v teplé vodě, pomůže také protahování lýtek.
9. Máte hlad
Jedním z důvodů může být syndrom nočního přejídání. Tím často trpí zejména lidé čelící nadměrnému stresu či depresi. Na vině mohou být ale také problémy se štítnou žlázou.
Co s tím: Snažte se žít a jíst podle zásad zdravé životosprávy, pokud problémy neustanou, poraďte se s lékařem.
10. Máte žízeň
Časté probouzení žízní může být příznakem cukrovky. Tělo se snaží spláchnout přebytečný cukr, a tak vyvolává pocit dehydratace. Mezi další příznaky diabetu patří váhové výkyvy, rozmazané vidění a častá potřeba na močení.
Co s tím: Pokud vám cukrovka ještě nebyla diagnostikována, zvažte vyšetření krve.