Nemoci a nákazy si nevybírají. Je jedno, zda je člověk bohatý či chudý, slavný nebo naprosto anonymní. Právě teď je doba, kdy bojujeme s novým typem koronaviru, kterým se nakazil například herec Tom Hanks. V minulosti se zase lidstvo potýkalo s pandemií španělské chřipky, a i s ní nejedna slavná osobnost bojovala. Ať už to byl Walt Disney, španělský král či několik amerických prezidentů. Měli štěstí a vyléčili se. Kdo další se ještě uzdravil?
Pandemie španělské chřipky udeřila na lidstvo v letech 1918 až 1920. Zemřelo tenkrát asi 50 až 100 milionů lidí, 10 až 20 % nakažených. Často paradoxně nepřežili lidé mezi 20 a 40 lety, protože u nich došlo k přehnané reakci imunitního sytému. Samozřejmě se nemoc nevyhnula ani známým lidem.
Clementine Churchill
V roce 1919 byl prezident Winston Churchill ve Francii a u něj doma se mezitím nakazila manželka Clementine, chůva Isabell a malá dcerka Marigold španělskou chřipkou. Chůva na chřipku zemřela, ale Chlementine a Marigold přežily.
Franklin Delano Roosevelt
V roce 1918 byl Roosevelt ještě náměstkem ministra námořnictva, a právě pobýval v Evropě. Při plavbě domů jej postihla právě španělská chřipka. Tehdy The New York Times popsal jeho nemoc jako lehký náběh na zápal plic, který způsobila nemoc. Budoucí prezident se pak zotavoval u své matky v New Yorku. Když se cítil dobře, vrátil se zpět do Washingtonu, D.C.
Mary Pickfordová
Velká hvězda světové kinematografie a zároveň tichá a introvertní herečka onemocněla v době, kdy byla na vrcholu své umělecké dráhy. Měla ale štěstí. Její nemoc neprobíhala nikterak dramaticky a Mary se brzy vyléčila. Postupně přidala k hraní ve filmech producentskou činnost a v roce 1919 založila spolu s Charliem Chaplinem, Douglasem Fairbanskem a D.W. Griffithem produkční společnost.
Vilém II.
Německý císař měl také smůlu a onemocněl španělskou chřipkou. Bral ji zároveň jako něco dobrého, protože jeho vojenský generál ho přesvědčoval, že tato nemoc zdecimuje francouzské vojsko a Němci zvítězí. Nakonec to ale dopadlo jinak. Chřipka zdecimovala obě vojska nastejno a německá armáda se musela vzdát.
Walt Disney
Walt Disney
Zní to možná trochu ironicky, ale španělská chřipka možná zachránila slavnému stvořiteli ikonického myšáka Mickeyho život. Na konci první světové války mu ještě nebylo ani 17, ale on lhal o svém datu narození, aby mohl jít k záchranným jednotkám Mezinárodního Červeného kříže. Než mohl nastoupit, onemocněl a neodplul do Evropy. Než se vyléčil, válka skončila a už nemusel do boje.
Katherine Anne Porter
Známá americká novinářka a spisovatelka použila své zkušenosti s nemocí jako téma do své knihy Pale Horse, Pale Rider. V krátkém románu vypráví příběh ženy, která onemocněla chřipkou. Stará se o ní mladý voják, který se nakonec od ní nakazí a zemře. Žena se uzdraví.
Nejlepší vtipy o koronaviru. Jak si Češi zpříjemňují těžké časy v karanténě
Haile Selassie I.
Jedním z prvních Afričanů, kteří se nakazili španělskou chřipkou, byl budoucí císař Etiopie Haile Selassie I. V jeho zemi došlo vypukla epidemie opravdu naplno, protože nebyla na onemocnění takových rozměrů vůbec připravená a v hlavním městě se o pacienty starali pouze čtyři lékaři. Není známo, kolik lidí v Etiopii vlastně zemřelo. V sousedním britském Somalilandu zemřelo až 7 % populace.
Woodrow Wilson
Wilson onemocněl na španělskou chřipku na začátku roku 1919. V tu dobu už byl prezidentem Spojených států amerických a zároveň působil jako důležitá osoba u mezinárodních jednání o poválečném uspořádání světa.
Nemoc u něj propukla velmi silně a lékaři se přikláněli k názoru, že byl otráven. Po nějaké době se mu trochu ulevilo a byl schopný účastnit se důležitého jednání, kde byl i francouzský premiér Georges Clemenceau a premiér Velké Británie David Lloyd George. Jednalo se tehdy o Versailleské mírové smlouvě. Smlouvu se jim podařilo dotáhnout do úspěšného konce a vzniklo ustanovení Společnosti národů. Přesto se dochovaly zmínky o tom, jak špatně tehdy vypadal.
Kvůli pandemii koronaviru hrozí nedostatek kondomů. Vrátíme se k používání ovčích střívek?
Lillian Gish
Slavná herečka němých filmů se začala cítit špatně během kostýmové zkoušky. Později doma pak zkolabovala s vysokou horečkou. Naštěstí měla tolik peněz, že si mohla zaplatit doktora a dvě sestry, kteří o ní nepřetržitě pečovali.
Alfons XIII.
Podle Španělska byla nemoc pojmenovaná a nevyhnula se ani španělskému králi Alfonsovi XIII. Pandemie se tu rozvinula stejně jako jinde na světě, ale oproti tomu, že ve většině ostatních zemí nesměl tisk informovat o skutečných dopadech nemoci, španělská média taková omezení neměla. Právě proto přišly první zprávy o nové nemoci právě ze Španělska, tudíž začalo být nespravedlivě považováno za prvotní zdroj nákazy. Dnes už víme, že skutečnost byla úplně jiná a onemocnění propuklo v různých zemích ve stejný čas.