Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

10 potravin, kterým byste se měli v nemoci raději vyhnout

Jana Albrechtová

Jana Albrechtová

13. 6. 2018

Když jsme nemocní, cítíme se jako ti největší chudáčci. Jako opravdu nemocní s vysokými horečkami a neschopni jít do práce, protože se nám chce zvracet a jen oblékání pyžama nás po těle bolí. V té samé chvíli čekáme, nebo si alespoň přejeme, aby se o nás někdo hezky postaral. Aby nám někdo připravil čerstvý pomerančový džus, uvařil vývar a koupil oblíbené sušenky na tu chvíli, kdy nám bude konečně lépe, ale ještě ne tak dobře, abychom mohli jít už do práce.

Ne všechny zdravé potraviny jsou v nemoci vhodné

Pokud máte někoho, kdo se o vás v nemoci (ale i ve zdraví) postará, važte si ho, je to poklad. Pokud ne, musíte se o sebe postarat sami. Možná nemáte sílu jít smontovat odšťavňovač nebo si uvařit kuřecí vývar. A víte, že to není vůbec na škodu? Ostatně některé potraviny, které mnohdy konzumujeme v nemoci, nejsou vůbec pro nemocného člověka vhodné. Víte proč? Víte, které to jsou?

10 potravin, kterým je lepší se v nemoci vyhnout

Některé potraviny vám totiž nejenže nepomohou, ale také vám mohou přitížit, zvláště pak jste-li v riziku dehydratace či zánětu.

1. Rafinovaný cukr může onemocnění zhoršit

Vyhnout byste se měli zejména rafinovanému cukru a výrobkům rafinovaný cukr obsahující, tedy většině průmyslově zpracovaným potravinám, pokud se necítíte ještě na 100 % dobře. Cukr totiž zvyšuje riziko zánětlivosti a znemožňuje bílým krvinkám plnit správně svou funkci. Někteří lidé si při onemocnění zvláště dopřávají nanuk v domnění, že si od problémů pomohou. Když  mohou jíst nanuk, jsou sice smutní, že jsou nemocní, ale na druhou stranu si říkají, že všechno zlé je pro něco dobré a že aspoň mohou jíst ten nanuk. Nicméně ani ten ledňák dobrý není a k uzdravení tak moc nepomůže.

Co místo toho?

Nejlepší v případě nemoci a chuti na něco dobrého, je jíst ovoce a zeleninu, na nichž si nejen pochutnáte, ale také dodáte důležité živiny a posílíte imunitní systém.

Dobré sacharidy a ty špatné. Proč tělo sacharidy vlastně potřebuje?

2. Alkohol vám může v nemoci ublížit

Máte-li zimnici, možná vám připadne nejlepším domácím lékem na zimnici právě grog nebo svařák. Zatímco tyto dva oblíbené hřejivé nápoje vám od zimy pomohou v prosinci nebo v lednu, kdy jste zdraví, nebudou fungovat stejně blahodárně v době, kdy jste nemocní. Spíše však alkoholické nápoje přispějí ve chvílích nemoci k dehydrataci. Pokud pak berete ještě antibiotika, kombinovat je a alkoholem není zrovna nejšťastnější, jelikož toto může mít špatný vliv na žaludek a játra.

Co místo toho?

Během nemoci je nejvhodnější pít čistou vodu nebo čaj.

3. Zapomeňte raději na kofeinové nápoje

Že bez šálku milované kávy nedokážete zaklapnout ani vyzvánějící budík? V období nemoci se holt budete muset bez kávy obejít, jelikož i kofeinové nápoje tělo dehydratují. Pokud prostě bez kávy nemůžete být, a to ani když jste nemocní, jedna káva po ránu vás nezabije, ale víc už raději ani ťuk.

4. Nejezte nic kyselého, pokud zvracíte

Právě pomerančová šťáva, o které jsem psala v začátku tohoto článku, není během nemoci zrovna vhodná, ba dokonce ani taková zdravá rajčatová polévka. Proč ne? Kyselému byste se měli vyhnout zejména ve stavu, kdy je vám nevolno anebo trpíte střevní chřipkou. Zvracením kyselých potravin totiž velmi snadno a nepříjemně podráždíte krk, právě z tohoto důvodu je lepší se kyselejším ovocným šťávám vyhnout.

Pozor! Grepy snižují účinky léků. Víme jakých

5. Polévka v sáčku je plná sodíku

Je vám tak špatně, že jste rádi, že si tu polévku v sáčku zvládnete aspoň zalít horkou vodou? Vy víte, že polévka v sáčku není zrovna košer, vy víte, že byste ji jíst neměli, ale teď vážně nemáte sílu na to uvařit si něco normálního, tak to holt na té francouzské a gulášové polívce ze dva dny vydržíte a až vám bude lépe, něco dobrého si připravíte. Problémem instantních polévek je však vysoký obsah sodíku, který ve velkém množství není vhodný, ani když jste zdraví, natož pak když jste nemocní.

Co místo toho?

Jedinou zdravější alternativou je domácí polévka s nízkým obsahem soli. Ale no tak! Polévku zvládnete, nemusíte hned připravovat maďarské halászle.

6. Vyhýbejte se slaným potravinám

Ze stejného důvodu si dejte pozor na různé slané krekry a pochutiny. Jsou taktéž velmi častou záchranou, když na nic nemáte chuť a toto je jediné, co do sebe dostanete. Mnoho takových krekrů totiž mimo množství soli obsahuje také vysoký podíl fruktózy, která může být pro tělo zánětlivá.

7. Nejezte fastfoodová jídla

Mastné a smažené jídlo, to opravdu není dobré, ani když jste zdraví. Možná máte pocit, že vám už na ničem nezáleží, ani na tom, co dostanete do žaludku, hlavně ať to zasytí. Jenomže fastfoodové jídlo potřebujete ze všeho nejméně. Smažené tučné jídlo obsahuje totiž vysoké množství tuků podporující zánětlivost. Když jste nemocní, zánět v sobě už tak máte a takové jídlo jej spíše jen umocní.

Co místo toho?

Opravdové jídlo, které byste si dali, když se snažíte jíst opravdu zdravě.

Jak rozpoznat chřipku od angíny či nachlazení? Přehled příznaků

8. Pozor na toasty, pokud vás bolí v krku

Dej si aspoň toast, ať do toho žaludku něco dostaneš… a vás napadne, že toast je opravdu tou nejlepší volbou, po něm se vám bude dělat asi nejméně zle. To máte pravdu, když vám je špatně od žaludku, málokterou potravinu do sebe zvládnete dostat tak jako toast. Zatímco je však toast přijatelnou potravinou při nevolnosti, není dobrý v případě, že vás bolí v krku anebo vás trápí kašel. Jakékoli tvrdé potraviny, které vás mohou v krku škrábat, nejsou na podrážděný krk vhodné.

Co místo toho?

Cokoli měkkého, co vám nepodráždí krk, jako jsou vejce, jogurt, ovesné vločky anebo polévka. Výborný je také vlažný mátový čaj, který má analgetické a anestetické účinky.

9. Během nemoci vyřaďte raději mléčné výrobky

A to nejen kvůli antibiotikům. Mléčné výrobky, jako je například mléko, zmrzlina či sýr mohou totiž udělat hlen ještě hustší, což celý proces uzdravování jen zkomplikuje.

Konzumace jedné koly denně snižuje pravděpodobnost otěhotnění o 20 %

10. Nepijte sportovní nápoje

Doplnit ztracené elektrolyty například při takové střevní chřipce může být dobrý nápad, ale ve skutečnosti je lepší se těmto elektrolytovým nápojům vyhnout. Řada sportovních nápojů totiž obsahuje množství cukru, což při křečích nebo průjmu nebude ku prospěchu. Nejlepší je tak pít čistou vodu.

Ohodnoťte tento článek:
1,8
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

10 potravin, kterým byste se měli v nemoci raději vyhnout