Už jste někdy dostali naprosto nepoužitelný dárek jako například svetr se sobem nebo o dvě čísla větší spodní prádlo a museli jste zachovat profesionální šťastný obličej? A nebo naopak, věnovali jste někomu dar, při jehož rozbalení se na tváři obdarovaného vytvořil výraz typu „jé, to je hezké, ale vůbec to nepotřebuju, příští Vánoce tím někoho obdaruju“? Výběr a samotné darování dárků je věda, ale s našimi radami se můžete trapným situacím nejen pod stromečkem vyhnout.
1. Každý rok obnovujte seznam obdarovávaných
Přátelství nestojí na tezi „ty dáváš – já tedy dávám též“. Pokud jste se s některými lidmi neviděli více než rok a nekoupili jste jim dárek k posledním dvěma narozeninám, pošlete raději jen vánoční přání.
2. Zvažte vhodnost praktického dárku
Dárky jako vysavač nebo parní hrnec a podobně darujte jen na výslovnou žádost obdarovávaného, i krásně zabalené čisticí prostředky spolehlivě zničí veškeré kouzlo Vánoc. Dárkový poukaz nebo finanční hotovost sice nikdo neodmítne, ale může vypovídat o nedostatku vaší fantazie.
3. Odolejte nutkání utrácet
Čím dražší dárek, tím lepší nikdy neplatilo a platit nebude, radost se dá udělat i maličkostí. Když ho navíc sami vytvoříte, vděčnost vašich přátel či rodiny bude o to větší. Nedostávejte do rozpaků předraženými dárky nikoho, kdo si takový luxus dovolit nemůže.
4. Přibalte stvrzenku
Odjakživa strháváme i ty nejmenší cedulky s cenou, aby nikdo nezjistil, kolik jsme za dárek utratili, ale možná bychom někdy takový dárek spolu s účtenkou ocenili. Je lepší vracet oblečení v nesprávné velikosti bez vědomí dárce, na tom se asi shodneme. Kdo je jen trochu taktní, nebude cifru na stvrzence zkoumat ani pod stromečkem, ani později doma.
5. Dávejte společné dary párům
Tady není co dodat, ušetříte si starosti i peníze, pokud koupíte jeden dárek namísto dvou.
6. Vynechejte šéfa
Jestli nechcete, abyste byli nařčeni z uplácení, nedávejte dárky šéfovi, i dobrý úmysl by mohl být špatně pochopen. To samozřejmě neplatí v malých firmách, kde panují přátelské vztahy.
7. Neptejte se těch, které obdarováváte, co chtějí
Je těžké být každý rok originální a jako nejjednodušší se jeví slušně se zeptat, koupený neosobitý dárek zabalit a pak pozorovat absolutně nepřekvapený obličej. Opravdu chceme, aby to vypadalo tak, že dárky kupujeme z povinnosti?
8. Zjistěte si, co mají vaši blízcí rádi
Těžko uděláte radost vaší matce pokerovým kufříkem, když její největší zálibou je pletení ponožek. Dárky nakoupené sami sobě zabalené pro někoho jiného jsou dalším nešvarem, který by neměl patřit k vánočním zvykům.
9. Pokud dostanete nečekaný dar, nesnažte se z toho vybruslit
Možná jste už dostali dárek, se kterým jste nepočítali, takže jste dárci nemohli jeho dobrou vůli oplatit. Není důvod být v takové situaci zaskočený, vždy je lepší být upřímný a s díky pozvat dotyčného na večeři, než lovit ve skříni mezi věcmi, které nepotřebujete.
10. Darujte už jednou darovaný dárek obezřetně
I takové věci se dějí, jen se o nich nemluví. Než aby se vám na nevhodné dárky doma prášilo, udělejte radost někomu jinému, ale tak, aby to původní dárce nemohl zjistit. Není nic trapnějšího, než když se k vám za dva roky dostane dárek s věnováním napsaným vaším rukopisem.
Vánoce už jsou za dveřmi, takže pokud ještě nemáte dokoupené dárky pro všechny své blízké, zkuste se řídit našimi tipy, možná tak budete ušetřeni zklamaných obličejů. Nezapomínejte ale, že nejdůležitější je věnovat dárek od srdce a ne proto, abyste za něj dostali něco ve stejné cenové relaci. O Vánocích nejde o to, kdo vyhraje soutěž o nejdražší dárek, měli byste se scházet s lidmi, které máte rádi a vaši lásku jim vyjadřovat nejen ve formě hmatatelných dárků.