Menu
WomanOnly
Apetit

11 a 1 chyba, které do kuchyně nepatří. Povyšte váš kuchyňský um na novou úroveň

Jana Albrechtová

Jana Albrechtová

14. 1. 2018

Chyba, chybička se prostě vloudila. Chybovat je lidské, a to i přes to, že si kolikrát myslíme, že v té či oné oblasti chybovat prostě nemůžeme. Můžete umět velmi dobře vařit, ostatně vám to také neustále připomínají vaši přátelé a ptají se, kdy jim zase nějakou podobnou baštu připravíte, ale i přesto se může stát, že děláte něco špatně. Tak schválně, jste ostříleným šéfkuchařem, nebo se máte stále čemu učit?

Chyba č. 1: Mícháte v lednici hrušky s paprikou?

Pokud ano, tak neděláte zrovna nejlépe. Ovoce a zelenina nejsou zas až takovými přáteli. Hádají se společně jak v žaludku, tak v lednici. Právě proto má většina lednic dva spodní šuplíky – jeden na ovoce a druhý na zeleninu. Navíc některé druhy ovoce, jako jablka či banány, produkují etylen, který může způsobit, že okolní zelenina předčasně dozraje a zkazí se. Některé druhy ovoce a zeleniny, jako jsou rajčata či peckové ovoce, do lednice nepatří vůbec. Když už si chcete dát broskev, chcete, aby nejen chutnala jako broskev, ale aby měla i texturu jako broskev a ne jako kaše.

TIP: Nepřeplňujte šuplíky v lednici ovocem a zeleninou. Budete-li mezi ně cpát i měkké ovoce, jako jsou hrozny, můžete je rozmačkat či pohmoždit. Navíc se bez dostatečné cirkulace vzduchu většina zeleniny a ovoce zkazí rychleji.

Chyba č. 2: Dáváte ještě teplé jídlo do plastových krabiček?

Čím dřív dáte zbytky jídla do lednice, tím lépe, jelikož tak zamezíte růstu škodlivých bakterií způsobujících otravu jídlem. Problém je však s plastovými krabičkami, které obsahují chemikálie narušující činnost endokrinního systému, tedy BPA a BPS, které bývají spojovány s obezitou, reprodukčními problémy a dokonce některými druhy rakoviny. Právě když vložíte ještě teplé jídlo do takové plastové nádoby, teplem se uvolní tyto chemikálie, které se dostanou pochopitelně i do vašeho jídla. V jedné studii dokonce zjistili, že plastová nádoba uvolnila 55 x rychleji BPA, když se do ní nalila horká voda, než když se do plastové nádoby nalije voda pokojové teploty.

TIP: Raději investujte do nádob bez BPA a PBS, nebo počkejte, až jídlo vychladne a až pak jej vložte v plastové nádobě do lednice.

Chyba č. 3: Nejdřív se to musí spotřebovat, pak koupím nový

„A hele, tady ještě trocha kurkumy je, to teď ještě použiji a pak dosypu novou várku…“ Jistě se shodneme na tom, že plýtvání jídlem je špatné a čest těm, kteří jídlo nevyhazují vůbec. Pokud však bylinky a koření skladujete déle než rok, jejich aroma začíná vyprchávat, pokud vám to ovšem nevadí, klidně toto koření a bylinky používat můžete dál, protože nejsou zdraví škodlivé. Používáme je ovšem právě pro to aroma, není-liž pravda?

Chyba č. 4: Neděláte rozdíl mezi sušenými a čerstvými bylinkami

„Čerstvá bazalka… tu sice nemám, ale mám sušenou, však se nic nestane, když dám místo čerstvé sušenou.“ Bazalka jak bazalka. Ano i ne, mnoho lidí si při této úvaze totiž neuvědomí, že sušené bylinky jsou aromatičtější než čerstvé a často to tak s vysoce aromatickým kořením přeženou. Řešení? Když už budete namísto čerstvých bylinek používat ty sušené, použijte pouze jednu třetinu.

Chyba č. 5: Neustálé otevírání trouby

Už to bude? Ne… ještě to není. A co teď? Hmm, ještě tak pět minut. Po pěti minutách troubu znovu otevřete a zjistíte, že by to chvíli ještě chtělo. Neustálé otevírání trouby však není zrovna dobrý nápad, jelikož takové neustálé nakukování snižuje drasticky teplotu uvnitř trouby a buchta vám může málo naskočit, anebo jiný druh jídla nebude upečen rovnoměrně. Co když je však zvědavost silnější? Rozsviťte si světlo v troubě a nic vám neuteče, ani to teplo.

Chyba č. 6: Skladování jídla na lednici

Kam bych tu buchtu jenom položila… Dám to na ledničku, však nemusí být v chladu. Třebaže určité potraviny v chladu být nemusí, teplo jim vadit může a právě vršek lednice teplo uvolňuje, čímž pochopitelně ovlivní i tu potravinu, kterou na ni položíte a která se tak může zkazit rychleji. Chléb, buchty a podobné potraviny je nejlepší skladovat na tmavém a chladném místě v těsně uzavřeném obalu.

Tipy na skladování ovoce a zeleniny. Jak je uchovávat co nejlépe?

Chyba č. 7: Používání nepřilnavých sprejů na pečení

Věci, které zní moc dobře, na to aby byly pravdou, bývají poněkud podezřelé. Tak nějak to je i s nepřilnavými spreji na pečení, které vedle tuků obsahují i látky, které nejsou úplně tak košer. Například E319 Terciální butylhydrochinon (TBHQ), což je velmi účinný antioxidant a jako konzervant působí proti žluknutí tuků. Ovšem jen jeden jeho gram může způsobit nevolnosti, zvracení, divné zvuky v uších, delirium či dušení a při požití 5 gramů TBHQ byly dokonce evidovány případy úmrtí. Jasně, takové spreje jsou prostě pohodlné, nemusíte nic připáleného zdlouhavě odlupovat, ale stejně nejlepší vrátit se k máslu, sádlu, anebo pokud chcete něco méně tradičního, máme tady přeci ještě kokosový olej!

Chyba č. 8: Dáváte ostré nože do myčky nádobí?

A jsou stále tak hezky ostré jako na začátku, nebo po cibuli spíše už jenom sjíždí a vy nadáváte a divíte se, proč je ten nůž zase tak tupý? Zakopaný pes je právě ve vaší myčce nádobí, jelikož některé myčky nádobí pracují s velmi silným tlakem vody, který může čepele dříve velmi ostrých nožů rychle otupit. Lepší proto je umývat je postaru ve dřezu a poté je vysušit. Nedoporučuje se je nechávat oschnout, jelikož i to může mít vliv na jejich ostrost.

Chyba č. 9: Ihned umýváte zeleninu a ovoce

Aby měly děti umytá jablíčka a abyste si nekontaminovali lednici, proto ihned všechno ovoce a zeleninu umýváte? To zní také dobře, ale ve skutečnosti to není dobré pro tu zeleninu a ovoce, které se právě kvůli mytí zkazí rychleji. Umývat by se tyto potraviny měly až krátce před použitím či požitím.

Věděli jste, že by se houby neměly umývat vodou vůbec? Jelikož jsou houby pórovité, vsáknou do sebe vodu a budou jako houba, ale ta na mytí nádobí. Nejlepší je houby jemně očistit od nečistot papírovou nebo textilní utěrkou.

Chcete zamrazit zeleninu? Naučte se, jak ji připravit a jak se promění po rozmražení

Chyba č. 10: Vaření vajíček

Když chci tekutý žloutek, udělá se mi tuhý, když chci, aby byl žloutek tuhý, je tekutý. Kde sakra dělám chybu? Tady jde skutečně o sekundy, pokud si přejete mít tekutý žloutek a ne vejce natvrdo. Zatímco za 6 minut se vám uvaří vajíčko s tekutým žloutkem, po 9 minutách už vytáhnete vajíčko natvrdo. Jestliže chcete mít tekutý žloutek, vložte vejce ihned pod proud studené vody, zamezíte tak tím zbytkovému teplu, aby žloutek ještě dodělalo.

Největší vejce na světě a dalších 9 šílených faktů o vajíčkách

Chyba č. 11: Všechno má svůj čas a místo

Občas chce mít člověk povinnosti z krku rychle a občas se to nevyhne ani vaření. Kolikrát jste měli chuť do pánve prostě všechno to maso nasypat a opražit? Kolikrát jste to udělali? A kolikrát vám z masa vytekla šťáva a vy jste nakonec jedli vysušené maso? Přesně to se stane, když se rozhodnete opražit velkou dávku masa najednou. Ve skutečnosti by se totiž maso nemělo jedno druhého dotýkat. Je-li pánev přeplněná, teplota se sníží, maso jen tak nezhnědne a pustí šťávu.

Chyba č. 12: Pokojová teplota je klíčem k dokonalému masu

Právě proto se doporučuje vytáhnout maso z lednice a nechat venku dojít do pokojové teploty přibližně půl hodiny před tepelnou přípravou. Maso z lednice ihned tepelně opracované ve skutečnosti nemusí být ve finále rovnoměrně propečené a studené maso z lednice navíc dostane teplotní šok a místo toho, aby se póry masa otevřely, nasály chuť a aroma koření, se namísto toho uzavřou.

Ohodnoťte tento článek:
3,9
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

11 a 1 chyba, které do kuchyně nepatří. Povyšte váš kuchyňský um na novou úroveň