Pokud se rozhodnete vyřadit z vašeho jídelníčku maso, měli byste vědět, čím ho nahradit tak, aby váš organismus nestrádal. Pokud tak neučiníte, je více než pravděpodobné, že dříve nebo později pocítíte následující zdravotní komplikace.
1. Chronická únava
Proti únavě lze účinně bojovat přísunem vitamínu C, draslíku, železa a hořčíku. Získáte je z ořechů, ovesných vloček nebo banánů.
2. Mrtvice
Je potvrzeno, že látky obsažené v rybách, luštěninách a mléčných výrobcích výrazně snižují riziko mrtvice.
3. Bledá kůže
Pokud máte bledou kůži, pravděpodobně vám schází železo a vitamin B12, zvyšte tedy příjem zejména droždí, ovoce a zeleniny.
Železo v těle působí proti únavě, zlepšuje soustředení a pomáhá s početím
Proti osteoporóze pomáhá dostatek vitamínu D, který získáte působením slunečních paprsků. Přečtěte si, v jakých potravinách ho můžete najít:
Přírodní zdroje vitamínu D: zaměřte se na správné potraviny
5. Suchá kůže a vrásky
Na suchou kůži a s tím související tvorbu vrásek pomáhá vitamin B2. Je obsažen v mléčných výrobcích, rybách, bramborách, vejcích, ořechách a pivovarských kvasnicích.
Vlasy se můžou mastit z mnoha důvodů, jedním z jich ale je nedostatek vitaminu B. Vitamíny skupiny B jsou obsaženy zejména ve fazolích, rybách a také v některých druzích zeleniny a ovoce a také v mléčných výrobcích.
Neužívejte vitamin B v tabletách. Víte, jak nakombinovat potraviny?
7. Bolesti hlavy
Důležitým stopovým prvkem, jehož nedostatek může způsobovat bolest hlavy, je železo. Najdete ho v petrželi, brokolici a celozrnném pečivu.
8. Zažívací potíže
Při absenci masa ve stravě se může porušit rovnováha střevních bakterií, což vede k zácpě, průjmům nebo nadýmání. Zařaďte do svého jídelníčku zakysané mléčné výrobky.
9. Poruchy štítné žlázy
Pohlídejte si i jód, bez kterého nemůže štítná žláza produkovat hormony. Jezte ryby, mořské řasy a používejte mořskou sůl.
10. Vyrážky
Na zdravou pleť má vliv dostatek zinku. Jezte dýňová semínka, ořechy, listovou zeleninu, meruňky, cibuli a houby.
11. Úzkosti a deprese
Proti úzkostem bojujte potravinami s obsahem omega-3 mastných kyselin. Ty dodejte tělu prostřednictvím sóji, dýňových a lněných semínek a vlašských ořechů.