12 důvodů proč mladí lidé oslovují starší generaci „OK Boomer“
Michaela Šilháčková
1. 1. 2022
Hláška OK Boomer dobyla internet v roce 2019. A ačkoliv trendy ze své podstaty přicházejí a zase odcházejí, toto pejorativní odseknutí se mezi dětmi nového tisíciletí ujalo a vydrželo dodnes. Frází OK Boomer mladí reagují na poněkud zastaralé postoje vůči ožehavým tématům, trapná videa padesátníků na sociální síti TikTok či kritické výroky o své generaci.
Kdo je vlastně boomer?
V původním slova smyslu se pojmem boomer označuje příslušník americké generace Baby boomers, tedy člověk narozený v USA v době poválečné ekonomické prosperity mezi lety 1946 a 1964. Na základě označení této generace vznikl na populární platformě 4chan boomer jakožto osobnostní archetyp starého a zahořklého uživatele online diskuzí, který má potřebu pranýřovat zástupce mladší generace za jejich zájmy a názory. Označení boomer se velmi rychle rozšířilo a stalo se pojmem běžně používaným ve virtuálním i reálném světě.
Hláška OK Boomer nabyla nebývalé popularity o něco později. Vše odstartovalo video, v němž si starší muž stěžuje na to, že příslušníci Generace Y a Generace Z trpí syndromem Petera Pana, tedy že nechtějí dospět a žijí v utopické iluzi. Mnoho mladých na toto video reagovalo právě frází OK Boomer a vyjádřilo tak jakousi pohrdavou shovívavost vůči názoru někoho, kdo je vlastně dávno za zenitem a koho ani nemá cenu brát vážně.
Frázi OK boomer můžete znát také v podobě memu, často se známou fotografií psa shiba inu, nebo hashtagu, její smysl však zůstává. Používá se k odmítnutí nebo zesměšnění názorů starších generací, zejména pokud jde o kontroverzní a/nebo rezonující témata, jako je například postavení příslušníků různých menšin ve společnosti, feminismus, sociální sítě, klimatická změna a podobně.
Za boomera vás váš potomek či pubertální sourozenec dříve či později označí v případě, že:
- nenávidíte vše nové
- mladí lidé a jejich způsob života vám lezou na nervy
- často se rozplýváte nad tím, jak dobře bylo za vašeho mládí
- jste přesvědčeni, že vy jste se zamlada chovali mnohem líp
- nepoužíváte sociální sítě (popřípadě používáte výhradně Facebook)
- myslíte si, že jedna dobře mířená vydá za sto diskuzí
- libujete si ve stereotypech
- máte za to, že pohlaví jsou jen dvě
- příslušníci LGBTQ+ by se dle vás neměli příliš předvádět na veřejnosti
- nevíte, co znamená LGBTQ+
- myslíte si, že téma globálního oteplování je zveličováno
- tyto názory se nebojíte dát najevo, hlavně pokud jde o internetové diskuze pod články na známých zpravodajských serverech
Ze známých osobností použila výraz OK Boomer například mladá novozélandská poslankyně Chlöe Swarbricková během debaty o klimatických zákonech, když starší poslanec zpochybnil její tvrzení, že průměrný věk v parlamentu je 49 let. Hlášku dále zpopularizovali Jonathan Williams, který na Twitteru sdílel vlastní stejnojmennou píseň, a Peter Kuli, jenž zveřejnil remix této písně na platformě SoundCloud. Dnes na internetu koupíte například tričko nebo mikinu s tímto nápisem.
A co si myslí „staří“o mladých?
Co si myslí mladí lidé o starší generaci již víme, je tedy načase se podívat také na to, jak „staří“ vnímají příslušníky generace Z. Panuje ve společnosti vůči mladým lidem nedůvěra, nebo naopak věříme, že nás díky nim čeká zářná budoucnost?
Z průzkumu, který v roce 2017 vypracovala agentura Ipsos pro Nadaci O2, vyplývá, že skoro polovina lidí starších 30 let považuje mládež za sobeckou a neochotnou pomáhat. A když už se zapojí do nějakého dobročinného projektu, pak údajně ze zištných důvodů. Celkem 79 % respondentů nad 30 let dále uvedlo, že mladí by jen seděli u počítače, kontrolovali sociální sítě a hráli hry.
Zajímavé je, že respondenti ve věku od 15 do 19 let, tedy zástupci tzv. internetové generace, projevili největší zájem o kreativní činnosti ve volném čase. Ani jeden z účastníků výzkumu ve věku jejich rodičů jim to však nevěřil.
Průzkumy sice reflektují realitu jen do jisté míry, nicméně i přesto je patrné, že starší generace o té mladší nemá zrovna valné mínění.
Zostření mezigeneračních vztahů?
Podle autora článku „OK Boomer“ značí konec přátelských mezigeneračních vztahů, zveřejněného v elektronické verzi deníku New York Times koncem října 2019, je nasnadě, že vztahy mezi mladší a starší generací nejsou v pořádku. Negativně se vůči této frázi vymezil například i konzervativní rozhlasový redaktor Bob Lonsberry, když ji na Twitteru označil za projev ageismu neboli stereotypizace a diskriminace na základě věku. Tweet však později smazal.
Nutno podotknout, že v USA jsou vztahy mezi mladými a starými o dost vyhrocenější. Jisté náznaky konfliktu se objevily už v době před prezidentskými volbami v roce 2016, ve kterých mnoho mladých voličů podporovalo Hillary Clintonovou, zatímco velká část starší generace volila jejího soupeře Donalda Trumpa. K dalšímu vyostření vztahů došlo z důvodu rostoucí nezaměstnanosti a s ní úzce spojené skutečnosti, že mnoho mladých Američanů žije na dluh. U starších lidí se postupně vytvořil dojem, že současná mládež je líná, nezodpovědná a dává přednost životu v utopické iluzi.
Lze předcházet mezigeneračním konfliktům?
O tom, že střety generací jsou alespoň občas nevyhnutelné, se lidstvo opakovaně přesvědčuje odnepaměti. Mladí se jen zřídkakdy ztotožňují s často vyhraněnými názory starších a naopak. Snaha o pochopení druhé strany mnohdy chybí, jindy je mařena ostrými výměnami názorů. Existuje vůbec možnost, jak tuto mezigenerační propast překlenout?
Určitě ano, nicméně nejprve si musíme uvědomit přednosti i nedostatky, které jsou pro zástupce každé strany typické. Pokud si dovolíme trochu generalizovat, můžeme říci, že mezi výhody mladé generace patří otevřenost vůči novému, progresivnost, odvaha, elán a schopnost přizpůsobit se. Naopak nevýhodou jsou mnohdy příliš vysoké nároky, nedostatek životních zkušeností, ovlivnitelnost, lehkovážnost a čím dál častěji také materialismus.
Zástupci starší generace obecně oplývají životními zkušenostmi, mnohdy se spokojí s málem a jsou opatrnější a zodpovědnější, bývají však konzervativnější, popřípadě vyloženě odmítaví vůči všemu novému. Důvodem může být například nechuť přiznat si, že jimi zastávané normy a zásady byly dávno nahrazeny novými.
Nicméně to, že mezi mladší a starší generací jsou značné rozdíly, ještě neznamená, že by jejich příslušníci nemohli najít společnou řeč. Určitě se to však neobejde bez notné dávky trpělivosti, otevřenosti a schopnosti naslouchat. Jestliže vás někdy někdo označí za boomera, pak nejspíše proto, že vás považuje za úzkoprsou a omezenou osobu, se kterou nemá smysl diskutovat. Pokud ale dáte najevo opak, může se interakce s takovým člověkem vyvinout skutečně zajímavým směrem. Projevte zájem o dané téma a ukažte mu, že jste otevřeni novým názorům, respektujete jej a do diskuze vstupujete bez předsudků.
V tomto případě platí známé pořekadlo, které praví, že kde je vůle, tam je cesta. A pokud se společnou řeč najít nepodaří, vězte, že popularita fráze OK Boomer jednou pravděpodobně opadne. Stejně jako opadla popularita hlášek vašeho dětství či dospívání, nad nimiž dnešní mladí kroutí hlavou a obrací oči v sloup.