Rýže pochází z jižní Asie. Vedle pšenice a žita je jednou ze základních potravin v polovině států světa, kde je součástí různých národních pokrmů. Na celém světě existuje více než 8000 různých druhů rýže. Nejlepší je přírodní neloupaná hnědá rýže, kterou známe pod označením Natural, protože jsou v ní zachovány minerály a B vitamíny. Známe 15 důvodů, proč by se rýže měla stát pravidelnou součástí vašeho jídelníčku.
1. Neobsahuje cholesterol.
2. Obsahuje minimum kalorií.
3. Je lehce stravitelná, a proto vhodná pro výživu dětí, starých lidí a pro lidi s žaludeční, žlučníkovou či pooperační dietou.
4. Neobsahuje lepek, a proto je vhodnou potravinou pro bezlepkovou dietu.
5. Obsahuje minerální látky a vitamíny, takže je ideální potravinou pro zdravé vlasy, nehty, kůži a kosti.
6. Snižuje krevní tlak.
7. Obsahuje 8 esenciálních aminokyselin.
8. Je slizotvorná, což má význam pro léčbu zažívacích potíží.
9. Zlepšuje stav kůže při lupence.
10. Podporuje vylučování vody a zplodin metabolismu přes ledviny.
11. Škrob v bílé i hnědé rýži se pomalu absorbuje, při čemž se trvale uvolňuje do krve glukóza, což pomáhá kontrolovat hladinu krevního cukru.
12. Pomáhá snižovat riziko rakoviny tlustého střeva, prsu a prostaty.
13. Vývar z rýže pomáhá při vysokých teplotách a zánětech.
14. Působí preventivně proti ledvinovým kamenům.
15. Obsahuje sacharidy, které jsou rychlým zdrojem energie, což ocení především sportovci.
Aby si rýže opravdu zachovala všechny prospěšné látky, je důležité ji dobře uvařit. Nekupujte proto rýži v pytlíku, jsou to vyhozené peníze. Na jeden šálek rýže použijte dva šálky vody, na rýži Natural přidejte o půl hrnku vody více. Dříve, než rýži začnete vařit, ji důkladně propláchněte, dejte ji do studené vody a přiveďte k varu. Pak plamen stáhněte a vařte na mírném ohni po dobu cca 20 minut. Po celou dobu vaření nesmíte rýži míchat, aby se vám nerozvařila.