Na vztahu se musí neustále pracovat, aby naplňoval oba z partnerů. Poradíme vám, na co si dát pozor, abyste si vztah zbytečně neničily. Je dobré si čas od času připomenout ty nejdůležitější zásady, aby vám vztah fungoval a byli jste šťastní!
Co je to vztah?
Vztah je partnerství mezi dvěma osobami, které by mělo být založené na vzájemné lásce, pochopení a porozumění. Ve vztahu by měli oba růst a vzkvétat. Měli by si být navzájem oporou. Ve vztahu si lidé důvěřují, že to s druhým myslí, jak nejlépe dovedou. Přejí si spolu být napořád, vidí společnou budoucnost a že se o sebe mohou v jakékoli situaci opřít. Ačkoli vztah začíná nejprve zamilovaností a romantickou láskou, nelze očekávat, že po několika letech vzájemného soužití v jedné domácnosti oba partneři stále stejně zamilovaní až po uši jako na začátku. Důležité je, aby se zamilovanost přerodila v dlouhodobou lásku a především respekt.
Co je ve vztahu důležité?
V jakémkoli vztahu, ať již partnerském či rodičovském s dětmi, je nejdůležitější důvěra a respekt. Neustále na vztazích pracujte. Nešetřete chválou a hovořte k druhým s úctou, aby si byli vědomi, že si jich vážíte. Zapomeňte na urážky a shazování. Partner s nízkým sebevědomím si půjde zvedat ego jinam, příp. se frustrace z nenaplněné lásky přemění v něco jiného, např. agresi. Aktivně přemýšlejte, jak druhého potěšit a čím mu udělat radost.
Stejně ale lidé opakovaně dělají některé chyby, které i ten nejkrásnější vztah dokáží poškodit. Neustále mějte na paměti, že nic není dané a za vztah je potřeba bojovat. Představíme vám nejčastější zabijáky vztahu.
1. Kritizování a snaha druhého předělat
Ideální lidé neexistují. Nesmíme ovšem zaměňovat zvyky a charakterové rysy. Jsou věci, které v sobě člověk prostě nezmění, i kdyby mu je stokrát vytýkali. Proto nepleťte dohromady ponožky rozházené po bytě (zlozvyk) a popáté v sezóně ztracený deštník (roztržitost-charakterový rys). I když vás kolikrát nejrůznější partnerovo chování irituje, vězte, že ani vy nejste dokonalá a dvakrát si kritiku rozmyslete. Nejprve vše zkuste vyřešit s humorem, pokud to nezabírá, tak klidně, ale naléhavě partnera požádejte, že je to pro vás skutečně důležité, aby si po sobě začal uklízet to nebo dělat tamto. Vždy ale mějte tzv. zameteno před vlastním prahem. Partner, který se vždy stěžuje nebo popichuje rozděluje a vytváří napětí ve vztahu. Pokud je stížnost oprávněná, doporučuje se počkat, dokud nastane vhodná chvíle na rozhovor (např. když jsou oba sami a spokojeni).Je také důležité zdržet se impulzivního řízení (např. popichování). Toto chování nedosahuje nic a slouží pouze k tomu, abyste odehnali druhou osobu.
Proč muži milují potvory, ale končí u hodných holek? Je to hra!
2. Hádky na veřejnosti
K neshodám nutně dochází. Dříve nebo později narazí každá dvojice na citlivá místa. To je normální. Hádky patří do šťastného vztahu. Ovšem za jedné podmínky. Nesmíte překročit jistou mez. Nesmíte jeden druhého urážet, nesmíte svůj pocit křivdy stavět nad partnerův a nesmíte zapomenout, že každý spor se dá řešit kompromisem.Nikdy si nevyjasňujte vztahy na veřejných místech! Uvádíte do rozpaků nejen svého partnera, ale i ostatní lidi kolem. A shazujete sami sebe. I kdyby se vám vařila krev a strašně se vám chtělo udělat si okamžitě jasno, tady, teď, hned, vydržte. Takové věci zásadně patří jen mezi vás dva a odbývat se mají v soukromí.Hned od začátku by si měli dát oba partneři velký pozor na jazyk! Jakákoli sprostá slova a urážky, i když v největším afektu, se těžko odčiňují. Shodíte tím nejen druhého, ale i sebe. Těžko se pak znovu obnovuje tolik důležitá vzájemná úcta. Jak si můžete vážit někoho, kdo vás sprostě urazil? Jak jednou překročíte hranici sprostých urážek, ztratíte tvář, která se již těžko získává zpátky!
3. Milování a něžnosti
Nesourodé představy o vzájemných intimnostech ukončily leckterý jinak pěkný vztah. Pokud víte, že má partner potřebu se s vámi milovat několikrát týdně, ale vám se chce jen jednou za 14 dní, je jisté, že se to dřív nebo později ve vztahu negativně odrazí. Ačkoli někomu vztah, kde si na sebe partneři nedokáží najít čas na intimnosti alespoň několikrát do měsíce, možná vydrží, pravděpodobnost, že budou oba ve vztahu šťastní, je malá. Nesoulad se týká také sexuálních představ obou partnerů. Snažte se vždy najít zlatou střední cestu a vyjít, pokud to je jen možné, druhému vstříc, abyste předešli možnosti nějaké frustrace.
4. Ne-komunikace
Základem dobrého vztahu je komunikace. Zní to jako klišé, ale to, jak je komunikace důležitá, zjistíte teprve, když spolu přestanete komunikovat. Číst vaše myšlenky nedokáže nikdo. Ani milující partner. Takže máte-li nějaký problém, mluvte o něm. Když se vám něco nelíbí, sdělte to partnerovi. Uražené mlčení je dětinská reakce. O věcech je třeba mluvit. Vyjádření emocí, ať už kladných nebo záporných, je zárukou psychického zdraví.
Trpí váš vztah partnerskými hádkami kvůli sexu. Tohle může vše vyřešit
5. Pocit křivdy
Všichni se mýlíme. Každý dělá chyby, vy také. Naučte se odpouštět těm, které máte rádi. Nehýčkejte si v sobě pocity křivdy. Prospěje to vašemu vztahu a vnitřní napětí vám nepřivodí stres. Každý psycholog vám potvrdí, že když v sobě člověk drží pocit ublíženosti a zloby, má to negativní dopad na jeho zdraví.
6. Žárlivost
Žárlivost může vyplývat z nejistoty, nedostatku důvěry, strachu ze zrady, slabé jistoty a může se přenášet z minulých vztahů a životních zkušeností. Ačkoli to pro vás může být nepříjemné, diskuze je v takovém případě velice důležitá. Pokud žárlíte na partnera, aniž by vám k tomu zavdával skutečnou, objektivní příčinu, zaměřte se především na posilování vlastní sebeúcty a sebevědomí. Klidně i s pomocí terapeuta. V žádném případě nedělejte „scény“ a rozhodně ne na veřejnosti. Partner by se cítili pod tlakem a dlouhodobě není takové chování ve vztahu udržitelné.
Pokud je partner chronický „flirtovač“ a nevynechá jedinou příležitost oslňovat cizí ženy, v takovém případě nemá cenu stát nečinně v koutě. Svůj nesouhlas s takovým chováním dejte jasně najevo. Nejefektivnější bude, když se ostentativně začnete chovat podobně k cizím mužům jako on k ženám, aniž by to samozřejmě vypadalo jako naschvál. Snad si dotyčný uvědomí, jaké to pro vás je.Pokud máte problém s žárlivým partnerem, jsou jakékoli rady těžké. Za prvé mu nezavdávejte příčiny k žárlení. Snažte se mu zvedat sebevědomí, ale zároveň musíte dát najevo, že je takové chování nežádoucí. V žádné, případě by vás neměla partnerova žárlivost nikterak výrazně omezovat. Abyste např. přestala kvůli žárlení chodit do práce, mezi známé či přátele. V takovém případě by měl partner vyhledat odbornou pomoc. Nevděčnost
Jak se mít ráda? Získejte větší sebevědomí během několika dní!
7. Správný čas a správné místo
Posuzujte důležité otázky ve vhodnou chvíli a na vhodném místě. Probírat stěhování po náročném pracovním dnu opravdu nemá smysl. Jednoslabičné odpovědi a němé přitakávání neznamená, že vás partner nevnímá. Je jenom unavený a nemá sílu ani chuť na diskusi. Učte se najít správný čas i vhodné místo.
8. Když o sebe přestanou pečovat
Všimli jste si, že velmi často, když si lidé najdou partnera, se kterým jim to klape, začnou přibírat na váze? Harmonický a klidný vztah – skvělé. Ale nebuďte nikdy v klidu pokud jde o váš vzhled, o vaši upravenost, péči o sebe. Chcete snad, abyste přestali partnera přitahovat? Nemá ten nejbližší a milovaný právo být pyšný na to, jak pěkně vypadáte?Pokud zpozorujete, že podobná situace nastává, kupte abonentku do posilovny – pro dva samozřejmě.
9. Děti
Ano. Bohužel je to tak. Ačkoli děti bývají tím nejčastějším důvodem, proč spolu dva lidé zůstávají, vždy se to na jejich vztahu podepíše. Čím více dětí máte, tím méně času vám zbývá pro sebe a váš vztah. Je potřeba na vztahu pracovat, i když máte děti. Věnujte se také sobě navzájem, vyrazte si někam jenom spolu, aspoň na procházku nebo na večeři. Anebo děti pošlete s babičkou ven a zůstaňte spolu doma, alespoň chvíli.
10. Cíle
Co bude dál? Kam nás náš vztah zavede? Měli byste přesně vědět, zda se vaše plány shodují s partnerovými. Možná vůbec nepočítá se sňatkem v nějaké blízké budoucnosti, zatímco vy už sníte o dětech… Nijak se neostýchejte tyhle otázky nastolit a nebojte se také vztah včas přerušit, je-li jasné, že se neshodujete a vztah nemá perspektivu.
11. Stále spolu
To je ideální pár – všechno dělají společně! Když člověk něco podobného slyší, musí se bezděky sarkasticky ušklíbnout. Jak dlouho to těm dvěma asi vydrží? Člověk občas potřebuje být sám. Takže neusilujte o to, abyste každou minutu dne trávili se svým drahouškem. Někdy naopak platí, že čím méně času zbývá na vzájemný kontakt, tím cennější pro nás je. Jakékoli odloučení dává prostor tomu, abyste se na sebe těšili. Naučte se mít také své zájmy a koníčky. Budete navíc pro partnera atraktivnější!
12. Nejistota
Čím nižší je vaše sebevědomí, tím bezbrannější se cítí váš partner. Vaše komplexy vyvolávají otázky jako: Je to ten pravý (pravá)? Co mi vůbec může dát, když sám sebe tak nízko hodnotí?Na druhou stranu nedovolte nikomu, aby si zvyšoval sebevědomí na váš úkor a vedl vás k přesvědčení, že bez něj jste úplná nula.
13. Návykové chování
Alkohol, drogy nebo jiné nutkavé chování jako např. hraní hazardních her nebo závislost na nakupování spolehlivě ničí každý vztah. Pokud se vás nebo vašeho partnera problém závislosti týká, v žádném případě neotálejte a začněte jej intenzivně řešit. Do takového vztahu by v žádném případě neměly být přivedeny děti. Vyhledejte odbornou pomoc. Problém řešte společně a pokud se vám ani po několika letech problém nepodaří se stávajícím partnerem vyřešit, možná nemá smysl ve vztahu dále setrvávat. Někdy pomůže oběma partnerům, i závislému i tomu, který se snaží pomoci, vzájemná odluka, při které se mohou oba lépe soustředit na sebe.
Jak zachránit vztah a nakolik mohou být partneři odlišní? Zeptali jsme se psycholožky
14. Peníze
Peníze mohou být jednou z hlavních příčin stresu ve vztahu. Zejména pokud jeden z partnerů vydělává podstatně víc než druhý. Může mít pak pocit, že ho druhý využívá, příliš utrácí „jeho“ vydělané prostředky nebo si vysokého životního standardu neváží. Ideální je, když mají oba partneři podobné příjmy a podílejí se na společném bydlení a provozu domácnosti podobnou měrou. Samozřejmě to není např. možné, když je žena na mateřské dovolené. V takovém případě si musí partner uvědomovat, že být doma s dítětem rozhodně není jednoduché a odpovídá to nasazením pracovnímu poměru. Žena by se zase měla snažit příliš neutrácet, aby tak nezavdávala zbytečnou příčinu k hádkám.Odborníci tvrdí, že nedostatek peněz nebývá tím největším problémem. Kamenem úrazu bývají rozdíly ve stylech spravování peněz mezi dvěma partnery. Ty mohou zničit manželství. Pokud víte, že správa peněz je skutečným problémem, musíte problém začít řešit co nejdříve.
15. Vztah na dálku
Po pravdě, málokterý vztah ustojí z dlouhodobého hlediska fungování na dálku. Je potřeba se stýkat alespoň jednou za několik týdnů a komunikovat prostřednictvím médií opravdu denně, aby neměl ani jeden z dvojice pocit, že je sám. Dnes je to již naštěstí možné. Pokud se tedy rozhodnete studovat semestr v zahraničí, měl by to vztah ustát, pokud si dáte záležet. Pokud ale plánujete pracovat v zahraničí dlouhodobě, můžete vztah na dálku zkusit, ale možná bude pro oba dva jednodušší vztah prostě ukončit rovnou. Neshoda v cílech a představách o společné budoucnosti patří ve vztahu k těm nejfatálnějším.