Menu
WomanOnly
Domácnost

24 rad jak udržet pořádek v kuchyni. Naučte se nepořádku předcházet

Alena Zelová

Alena Zelová

22. 5. 2017

Jak udržet pořádek v kuchyni? Stačí si udělat systém v kuchyni, který budete dodržovat. Máme pro vás několik tipů, jak docílit čisté a uklizené kuchyně.

Průběžně uklízejte

  1. Nejvíce špinavého nádobí vytvoříme, když vaříme. Zamezte tomu a umývejte nádobí průběžně, případně jej ukládejte do myčky. Nejen, že nebudete kupit na sebe špinavé nádobí, ale zároveň budete mít více volného prostoru k vaření, nebude vám překážet žádné špinavé nádobí.
  2. Při vaření, když vám ukápne na sporák, tak to ihned utřete. Půjde to určitě snadněji než později.
  3. Přesto si vaše kuchyně zaslouží více pozornosti, než jen průběžný úklid během vaření. Včas vynášejte koš, zabráníte nepříjemného zápachu, který nebude vonět ani vám, ani vaší návštěvě, ale také zamezíte výskytu nepříjemných mušek. Mušky se vyskytují ve spojitosti se staršími potravinami, které už uhnívají (ovoce) nebo jsou dlouhodobě otevřeny (sirup), špinavým nádobím (sklenice od vína) či zbytky.

Jak vyčistit mikrovlnku? Nejnovějším hitem je používání citrónu

Určete nádobí a potravinám své místo

  1. Každá sklenice, každý hrnek, talíř, nůž… by měl mít své pevně dané místo. Místo, kde danou věc vždy najdeme čistou a připravenou k použití. V šuplíku nesmí chybět příborník, ve kterém jsou naskládané příbory. Nebojte se i dalších organizérů, různých přepážek či háčků.
  2. Snažte se mít pokud možno co nejméně nádobí. Ideálně, aby každý měl svoji skleničku a svůj hrnek, talíř, příbor. Tímto opatřením docílíte toho, že se nebude stále vytahovat čisté nádobí, které se bude rozmisťovat špinavé po bytě, a jakmile už nemáte z čeho pít, tak se zhrozíte, kolik špinavého nádobí se válí po celém bytě a teď, abyste všechno umyla. Pro návštěvy mějte připravené skleničky někde bokem v komoře. Avšak úklidu po návštěvě se nevyhnete…

Pravidelně udržujte a čistěte všechny spotřebiče

  1. Chcete-li mít např. stále skvěle umyté nádobí, nezapomínejte na pravidelné čištění a péči o myčku. Ta se postupně zanáší mastnotou a zbytky, až může přestat kompletně mýt. Zrovna tak používejte sítka a jiné ochranné prostředky, abyste zamezovala zanášení odpadů ve dřezu.
  2. I trouba se čistí lépe, pokud ji lehce vyčistíte po každém pečení, než když zbytky necháte v troubě několikrát zapéct.
  3. V mikrovlnné troubě nezapomínejte používat poklopy.
  4. Pravidelné čištění vyžadují i kávovary, čím komplikovanější, tím je údržba náročnější.

Jak vyčistit troubu? Nepropadejte panice a zkuste triky našich babiček

Naučte se, jak vyčistit granitový kuchyňský dřez!

Nastolte pořádek i ve spižírně a lednici

  1. Naprostou výhodou je dobře větraná spižírna, kde můžete bezpečně uskladnit potraviny. Při uskladňování potravin dodržujte pravidlo, že nové potraviny jdou dozadu, starší dopředu. Tím docílíme včasné zpracování starších surovin a zabráníme plýtváním. Spotřebujeme-li dříve novější suroviny, těm starším skončí doba spotřeby a vyhodíme je.
  2. Rozdělte si spižírnu na sektory a dávejte vždy potraviny na své místo.
  3. Nedávejte k sobě příliš aromatizované suroviny.
  4. Nezapomínejte na lednici, také je součástí kuchyně! Obdobně jako ve špajzu, tak i v lednici dodržujte pravidla správného uskladňování potravin. Do spodních přihrádek ovoce a zelenina, avšak pozor, ne všechno ovoce a zelenina patří do lednice! Takové banány do lednice nepatří, v lednici zhnědnou.
  5. Každou potravinu před uložením do lednice pečlivě prohlížejte, zamezíte tak, abyste si do lednice dala již nahnilé věci, poškozená vajíčka či jídlo s poškozeným obalem. Zeleninu tedy vybalte z pytlíků a vaniček a vše prohlédněte. To, co by se mohlo rychle kazit přednostně zkonzumujte nebo vyhoďte. Nedáváte-li do lednici zeleninu v pytlíku, nezapomínejte ale pravidelně odklízet zbytky ze dna lednice, které vám zde jinak mohou začít zahnívat.
  6. Uvařené jídlo, které dáváte do lednice vždy přikrývejte fólií nebo pokličkou. Zabráníte tak nejen šíření nepříjemných pachů po lednici.
  7. Lednici pokud možno nepřeplňujte, okolo každé potraviny by správně mělo být dostatek místa, aby kolem ní mohl dobře proudit studený zvuk.
  8. I v lednici se naučte mít pro každou věc vyčleněný sektor. Získáte tak velmi dobrý přehled o potravinách, které je potřeba zkonzumovat i těch, které vám docházejí.
  9. Poslední bod je ovšem nejzásadnější. Určitě si pečlivě hlídejte teplotu v lednici, která by nikdy neměla být vyšší, jak 4 stupně celsia.

10. Nad ovocem a zeleninou se nachází polička, která bývá zpravidla nejchladnější. Zde patří choulostivé potraviny – uzeniny, maso, ryby. V nejvyšších poličkách by měly být umístěny mléčné produkty a mléko.

Jak udržovat pořádek v mrazáku

  1. Pokud máte velký mrazák s několika šuplíky, tak si určete, co budete mít v každém šuplíku. Nemíchejte např. zeleninu a maso dohromady.
  2. Nezapomínejte potraviny jako maso, či různá již zpracovaná jídla popisovat, po zmražení nemusíte pak poznat, co je co.
  3. Nakoupíte-li více masa najednou, rozdělte si je na jednotlivé porce. Jinak nebudete ráda, až si budete chtít uvařit jídlo pro sebe a budete muset rozmrazovat 2 kg masa.
  4. Neumí-li se váš mrazák odmrazovat sám, nezapomínejte na pravidelné odmrazování. To byste měla dělat vždy, když námraza dosáhne cca 0,5 centimetru. Celý proces můžete urychlit tím, že mrazák vyfoukáte fénem.
  5. Zmražené potraviny nejpozději do roka spotřebujte!

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

24 rad jak udržet pořádek v kuchyni. Naučte se nepořádku předcházet