Tvaroh využívaly v kuchyni hlavně naše babičky, ale dobře věděli proč. Není na škodu se čas od času do dětství vrátit a trochu tvarohu si dopřát. Obsahuje totiž mnoho tělu prospěšných látek a navíc je nezbytnou součástí dietního jídelníčku.
Tvaroh doporučují v současné době dietologové jako velmi prospěšnou potravinu při boji s nadbytečnými kily. Navíc chrání před osteoporózou a je levnou bílkovinou.
1. Místo masa si dejte tvaroh
Tvaroh obsahuje vysoký podíl kvalitních bílkovin, je možné ho dokonce ve výživové pyramidě srovnávat s masem. V tvrdém tvarohu je dokonce víc bílkovin, než v některém mase. Tvoří tak levnou variantu pro doplnění těchto živin. Bílkoviny obsažené v tvarohu jsou navíc lehce stravitelné a dodávají organismu vyvážené spektrum potřebných aminokyselin.
Nevýhodou tvarohu je jeho špatná stravitelnost, proto není vhodné ho jíst před tréninkem. Ale díky pomalému uvolňování kaseinových bílkovin je ideální v přiměřeném množství k večeři.
2. Velké množství vápníku
Tvaroh je zároveň skvělým zdrojem vápníku. Ten je důležitý pro prevenci osteoporózy, je důležitý v těhotenství a při kojení. Bez vápníku se neobejdou ani děti, kterým se ukládá do zásob a tvoří se z něj většina kostní hmoty.
3. S tvarohem půjde hubnutí samo
Odtučněný tvaroh je nízkokalorickou potravinou a je tak skvělý pro dietní jídelníček. Může pomoci při budování svalů a jejich ochraně při redukčních dietách. Bílkoviny obsažené v tvarohu hodně sytí, proto nebudete mít po tvarohové svačince tak rychle hlad. Navíc u vápníku, který je v tvarohu obsažený, prokázaly vědci pozitivní vliv na redukci hmotnosti.
Tvaroh můžete smíchat s ovocem i zeleninou a zvýšit tak objem pokrmu. Člověk tak může sníst velkou porci o relativně nízké energetické hodnotě. Jedna porce pro ženu je přibližně 100 gramů, pro muže o padesát gramů víc a pro dítě naopak o polovinu méně.