Menu
WomanOnly
Domácnost

3 tipy (a 1 varování), jak naučit dítě základům finanční gramotnosti

O finanční gramotnosti se čím dál více mluví, vyučuje se na školách a její znalost slibuje lepší budoucnost pro naše děti. Co ale finanční gramotnost znamená a jak jejím základům učit dítě už od malička? Čtěte dále a zajistěte svým potomkům lepší zítřky.

Finanční gramotnost – co to je?

Abyste rozuměli podstatě proudění peněz a věděli, jak s nimi nakládat v různých životních situacích, musíte mít alespoň základní finanční gramotnost. Každý má nějakou představu, jak to s penězi chodí, někdy se ale setkáte s otázkou, na kterou není snadné odpovědět – např. podle čeho si mám vybrat spořicí účet, jak fungují půjčky nebo k čemu by mi mohlo sloužit stavební spoření. Podobné dotazy ze světa financí by si měl každý umět zodpovědět nebo být schopen si informace dohledat. Čím dříve budete o těchto tématech s dětmi mluvit, tím lépe pak pochopí, jak efektivně hospodařit s penězi.

Praktická stránka věci: odměny, kapesné a spoření

Jak dětem prakticky ukázat, která finanční rozhodnutí jsou správná a na kterých budou tratit? Možností máte hned několik.

  • Dávejte dětem kapesné. Při nástupu do školy začněte potomkovi dávat pravidelné a ničím nepodmíněné kapesné, za které si může koupit, cokoli chce. Jeho výše se odvíjí od věku dítěte, jeho potřeb a ekonomické situace rodiny – vaše ratolest by se měla naučit neutratit vše hned a trénovat tak svou sebekontrolu.

Tip – Nedokáže vaše dítě „udržet korunu“? Kapesné rozdělte a dávejte mu je častěji a po menších částkách nebo mu založte účet, kde můžete jako rodič nastavit limit útraty.

  • Založte spořicí účet nebo stavební spoření. U větších dětí, které již dostávají k narozeninám nebo Vánocům dárky ve formě financí, zvažte možnost sjednání spořicího účtu. Finance na něj můžete odkládat (třeba polovinu z daru a druhou polovinu nechat dítěti k útratě) a vést tak svou ratolest ke spoření peněz na horší časy. Jednou za stanovenou dobu pak díl našetřených prostředků vyberte a dejte je dítěti k útratě (třeba ke koupi nového telefonu, který tak nutně potřebuje). To, že si na drahý dárek našetřilo samo, způsobí, že si sebe i svého nového majetku bude více vážit.

 

  • Čím dříve začnete své dítě vzdělávat ve finančních otázkách, tím lépe pochopí, jak celý rodinný rozpočet funguje. Vysvětlete mu, kolik dostáváte peněz za svou práci a kolik stojí měsíční poplatky – nájem, energie, jídlo a další. Ukažte mu, jak si spoříte vy – dobrý vzor je tím nejlepším způsobem, jak mladou generaci nenásilně učit.

 

  • Někteří rodiče dávají dětem odměnu za vykonanou práci v domácnosti, třeba za vynesení koše, úklid pokoje apod. Není to úplně ideální model, protože kapesné by samo o sobě nemělo být mzdou. Povinnosti v domácnosti by dítě mělo vykonávat bez nároku na odměnu – v opačném případě pak může očekávat „mzdu“ i za provedení těch nejjednodušších úkolů nebo za návštěvu u babičky.

Vyplatí se to

Mezi základy finanční gramotnosti dítěte patří včasný začátek a nenásilná forma učení, nepodmíněné a pravidelné kapesné, možné způsoby spoření a zejména dobrý vzor. Jen tak dítě pochopí hodnotu peněz, princip šetření na horší časy či odměnu. U finančně vzdělaných dětí je nižší pravděpodobnost, že by se v pozdějším věku dostaly do špatné ekonomické situace. Kromě svého času jim tak poskytujete i dobrý vklad do budoucnosti.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

3 tipy (a 1 varování), jak naučit dítě základům finanční gramotnosti