Ryby do zdravé výživy člověka vždycky patřily. Jejich maso je kvalitní, lehce stravitelné i dietní. Mají ho rádi děti, dospělí i staří lidé. Objevuje se na našem stole v obměnách po celý rok, o Vánocích je jídlem svátečním a v některých zemích je národním pokrmem.
Zvláštní kapitolou v rybách jsou pak ryby mořské, které si ke všem zmíněným kladům připisují ještě množství nabízených prospěšných látek, kterých se nám vnitrozemským obyvatelům často nedostává.
1. Zdraví prospěšné látky v rybách
Rybí maso obecně je velmi ceněnou potravinou v dietologii. Maso je libové a méně tučné než maso červené. A i tučnější druhy velkých ryb v sobě obsahují prospěšné nenasycené mastné kyseliny a omega 3- mastné kyseliny.
Maso mořských ryb je bohaté na vitaminy A a D a navíc obsahuje množství jódu, který naše tělo nutně potřebuje pro zdravý duševní i fyzický vývoj a správnou funkci štítné žlázy.
Rybí tuk a jeho účinky. Proč je nezbytný pro děti i dospělé?
2. Ryby a kardiovaskulární onemocnění
Ryby se často dávají do souvislosti s nízkým výskytem srdečně cévních onemocnění. Tak například grónští Eskymáci mají překvapivě nízký výskyt srdečně cévních chorob, přestože základ jejich stravy tvoří tučné mořské ryby.
Podobných výsledků dosahují i středomořské národy, které mají svoji výživu postavenou na konzumaci mořských ryb.
Co to způsobuje? Mořské ryby obsahují velké množství nenasycených mastných kyselin, které chrání srdce i cévy před usazováním aterosklerotických plátů a snižují také špatný cholesterol.
Množství omega 3-mastných kyselin pomáhá regulovat krevní tlak a snižuje hladinu škodlivého LDL cholesterolu v krvi. A naopak zvyšuje množství příznivého HDL cholesterolu, který cévy chrání.
3. Ryby a vitamin D
Starší ročníky si ještě pamatují, že každodenně dostávaly denně na lžičce rybí tuk. Poté se od toho upustilo a dnes se na trh zase potravinové doplňky s rybím tukem vrací.
Není divu. Rybí tuk obsahuje velké množství vitamínu D, který je zodpovědný za hospodaření s vápníkem v lidském těle. Napomáhá jeho ukládání do kostí, které jsou pak pevnější a odolnější. A u dětí tak zajišťuje správný růst a vývoj.
Doporučenou denní dávku vitamínu D doplníte snědením 130g sardinek, 90g lososa z konzervy, 50g sledě nebo 10g oleje z tresčích jater.
4. Ryby a jód
Dříve než se začala obohacovat jódem jedlá sůl, objevovaly se u dětí často poruchy fyzického a psychického vývoje. Bylo to způsobeno nedostatkem jódu ve stravě. Štítná žláza, která potřebuje ke své produkci hormonů jód, strádala a následkem toho se organizmus nevyvíjel tak, jak měl.
Hormony štítné žlázy kromě toho zajišťují správné nastavení bazálního metabolismu – s čímž souvisí poruchy termoregulace, ale také některé druhy obezity či naopak přílišné vyhublosti.