Závěr roku je náročný pro zdravého člověka, natož pak pro velkou část naší populace včetně dětí. Jednorázová oslava nemusí být velkým prohřeškem, ale při měsíčním nabourání běžného režimu už může dojít k problému. Jak tedy postupovat, pokud chceme dětem dopřát tradiční sladkosti a současně nezatížit jejich zdraví?
„Sladkosti mají velkou energetickou hodnotu. Obsahují bílý rafinovaný cukr, tuky a často i různé chemické přísady. V podstatě neobsahují žádné látky, které jsou pro organizmus důležité. Naopak, například vitamín B nebo hořčík se při trávení sladkostí spotřebovává. Konzumace nadměrného množství cukru přispívá ke zvyšování tělesné hmotnosti, vzniku zubního kazu a vzniku některých chorob,“ vysvětluje Doc. MUDr. Zuzana Urbanová, CSc., předsedkyně Občanského sdružení Výživa dětí.
Zdaleka ne všechny čokoládové figurky, které se tváří jako čokoláda, jsou skutečně čokoládové. Aby byly levnější, obsahují často místo kakaového másla ztužené rostlinné tuky a s nimi i vysoký podíl nasycených mastných kyselin, které se podílejí na zvyšování hladiny cholesterolu v krvi, a mají tak nepříznivý vliv na kardiovaskulární systém. Kvalitní čokoláda by měla obsahovat minimálně 30 % kakaových součástí (tj. kakaová drť, hmota, prášek, máslo, výlisky a tuk), označovaných jako kakaová sušina. Podle legislativy musí mléčná čokoláda obsahovat minimálně 25 % kakaové sušiny, hořká čokoláda minimálně 35 % kakaové sušiny a bílá čokoláda minimálně 14 % mléčné sušiny.
1. Kupujte raději méně kvalitních cukrovinek než mnoho levných
„Vyloučit sladkosti zcela z jídelníčku je nesmysl, protože pak mají děti zbytečně psychické trauma, že mají něco zakázaného, a to není smyslem zdravé výživy. Občas kvalitní sladkost v rozumném množství dítěti neublíží,“ říká Doc. Urbanová. V zátěžovém období prosince se snažte dávat dětem ovoce, sladkosti jen jako zpestření. A rozhodně vynechte sladké nápoje.
Z výživového hlediska uděláte pro své dítě daleko více, když koupíte menší množství pravé čokolády, než když nakoupíte zásoby levné čokolády, která však nemá s čokoládou téměř nic společného – na ní si ani dítě tolik nepochutná a navíc může uškodit jeho zdraví.
Vybírejte zásadně jen kvalitní výrobky. Jestli nechcete, aby si děti ničily zdraví ztuženými tuky a éčky, nesahejte automaticky po levných, někdy až podezřele, sladkostech. Než dáte cokoli do nákupního košíku, pročtěte si na obalu výrobku údaje o jeho složení.
2. Čtěte složení cukrovinek, pozor na chemické přísady
Nekupujte cukrovinky, které obsahují přemíru chemie v podobě umělých aromat, barviv nebo zvýrazňovačů chutí. Pro malé děti jsou ve větším množství nevhodné, protože mohou způsobovat vyrážky, alergie a hyperaktivitu.
Všímejte si i toho, v jakém pořadí jsou jednotlivé složky ve výrobku zastoupené. Pokud je na prvním místě uvedený cukr, obsahuje ho výrobek nejvíce. Například u adventních kalendářů bývá cukr uveden na prvním místě poměrně často.
3. Hlídejte dostatečný příjem běžné stravy
„Nebezpečí sladkostí spočívá také v tom, že když si jimi děti zaplní žaludek, odmítají běžnou stravu, která jim dodává látky důležité pro jejich zdravý růst a vývoj,“ upozorňuje Hana Knížková a radí: „v první řadě tedy dohlédněte, aby se dítě stravovalo zdravě a jeho tělo dostávalo vše, co potřebuje – potom mu tu a tam nějaká ta sladkost jako zpestření neublíží.“
4. Nezapomeňte na pohybový režim dětí
Když budete dětem dopřávat nějaké ty mlsky navíc, nezapomeňte je také každý den zvednout od televizních pohádek a poslat je proběhnout se na čerstvý vzduch. Příjem a výdej energie musí být v rovnováze.