Pěstěné ruce jsou silnou společenskou vizitkou. Co ale dělat, když bezchybný dojem kazí zažloutlé nehty? Někdy stačí citron, jindy je potřeba navštívit lékaře. Příčiny mohou být totiž různé.
Zažloutlé nehty mohou mít mnoho příčin. Nejčasteji mají nehezkou barvu nehty silných kuřáků, ale může to být následek nekvalitního výrazného laku, či dokonce zdravotních potíží. Pokud vám nehty zažloutly bez zjevné příčiny o více než jeden odstín, může se jednat o plísňovou infekci.
Příčinou mohou být ale i slabá játra, porucha štítné žlázy, onemocnění plic, diabetes nebo lupénka. V případě jakéhokoli podezření není dobré otálet s návštěvou lékaře.
Babské rady, které fungují
Ve většině případů je příčinou zažloutlých nehtů výrazný lak na nehty. Problému se dá jednoduše předejít používáním podkladového laku, některé umí nehet nejen ochránit, ale i vyživovat.
Když už se ale stane, že červený, černý či jinak výrazný lak nechá na vašich nehtech nepříjemný žlutý odstín, existuje několik způsobů řešení.
1. Citrón
Stačí vzít obyčejný citron a nehty důkladně potřít a poté omýt teplou vodou. Stejně dobře poslouží i citron v lahvičce aplikovaný pomocí vatového tamponku. Ideální je nakonec do nehtů vmasírovat olejíček či krém, aby nebyly zbytečně vysušené.
2. Zubní pasta
K vybělení nehtů se dá použít i bělicí zubní pasta, kterou stačí nanést, nechat chvilku působit a pak pomocí kartáčku na zuby nehty krouživými pohyby vyčistit. Nehty je opět potřeba nakonec ošetřit krémem či olejíčkem.
3. Prášek do pečiva
Podobné bělicí účinky jako pasta na zuby může mít i prášek do pečiva smíchaný s citronovou šťávou.
4. Domácí bělicí lázeň
Když nepomáhá žádné šetrnější řešení, je možné sáhnout ještě k tomu radikálnějšímu a použít peroxid vodíku. Není dobré ho používat samotný, ale stačí ho třeba smíchat s teplou vodou, trochou mýdla, olejíčkem a několika kapkami citronu a účinná bělicí lázeň je na světě.