Říká se, že léčená rýma trvá sedm dní, neléčená týden. Asi všichni máme zkušenost s (ne)léčením ucpaného odřeného nosu, i přes veškerou snahu prostě musíme počkat, až rýma sama odezní. My jsme ale zapátrali v receptech našich babiček a přinášíme několik tipů, jak se zbavit rýmy opravdu velmi rychle! Minimálně jeden z nich zabere i na vás.
Fenyklový čaj
Na rýmu je nejlepší tělo co nejvíce prohřát a pročistit, k tomu vám nejlépe poslouží anýz nebo fenykl. Jednu lžičku koření roztlučte v hmoždíři, spařte ho čtvrt litrem vařící vody a nechte 10 minut vylouhovat. Výsledný nápoj můžete osladit medem. Pijte ho, dokud je ještě teplý!
Domácí improvizovaná sauna
Horká pára dělá ucpanému nosu dobře, to už jste určitě zjistili. Zavřete se do koupelny a pusťte horkou vodu, vytvoříte tak výborné podmínky pro vaše nemocné dutiny. Zkuste v tomto prostředí vydržet co nejdéle, nejlépe naloženi v horké vodě. Pro lepší efekt můžete do vody přidat pár kapek eukalyptového nebo tymiánového oleje.
Cibule
Tato zelenina už dávno našla uplatnění nejen v kuchyni, dobré hospodyňky vědí, že je skvělým lékem na nachlazení. Sice to u vás nebude pár dní příliš vonět, ale berte to jako daň za průchodný nos. Na slabší rýmu stačí, když si necháte nakrájenou cibuli přes noc u postele, na silnější si vytvořte cibulový sirup. Na drobno nasekanou cibuli zakapejte medem, až pustí šťávu. Sirup je snadný na přípravu a opravdu pomáhá!
Odvážnějším radíme rozkrojit cibuli, naškrábat ji nožem a šťávu nakapat do malých chomáčků vaty, které vložte do nosních dírek a nechte působit asi 5-10 minut.
Fenykl jako koření, léčivka i zelenina. Jaké má účinky a jak ho použít?
Prohřátí
Naše babičky nedaly dopustit na pořádné prohřátí rukou až po lokty a také nohou v horké vodě. Vydržte tak co nejdéle! Díky horké vodě se vám stáhnou cévy v těle, čímž se stáhne sliznice a ucpaný nos se uvolní. Na nohy si po lázni navlékněte teplé ponožky, zalehněte do postele a ráno zase ucítíte všechno, o co jste byli kvůli rýmě ochuzeni.