5 důvodů krvácení uprostřed menstruačního cyklu. Co ho může způsobit?
Taťána Kročková
7. 8. 2020
Krvácení mimo menstruaci může leckoho nepříjemně překvapit, a mnohdy i pořádně vyděsit. U spousty žen v produktivním věku to však není nic neobvyklého. Jaké jsou nejčastější příčiny krvácení uprostřed menstruačního cyklu? Představíme vám 5 důvodů, kterým byste měli věnovat pozornost.
Krvácení po sexu
Mezi možné příčiny kratšího a slabého krvácení uprostřed cyklu může patřit lehké poranění poševní sliznice po příliš vášnivém nebo nešetrném sexu, nebo jako následek používání nevhodných sexuálních pomůcek. Ke krvácení po sexu dochází i tehdy, když sliznice pochvy není dostatečně vlhká, žena trpí kvasinkovým či bakteriálním zánětem pochvy nebo dysbiózou poševního prostředí. Například také u žen v klimakteriu bývá sliznice pochvy vlivem snížené hladiny ženských pohlavních hormonů více suchá, proto může snáze nastat poranění a lehké krvácení po sexu.
Krvácení, nebo jen slabé špinění, nastává bezprostředně po pohlavním styku či jiné koitální praktice. Pokud žena objeví pár kapek čerstvé krve světlé barvy, může si být jistá, že se jedná o poranění, nikoli třeba o menstruační krev. Příčinou může být také pohlavně přenosná nemoc nebo chlamydie, případně také endometrióza. Každopádně je vhodné dát si své ženství do pořádku a při milování v těchto případech používat vhodný lubrikant. Pokud žena nemá jiné příznaky a další potíže, není třeba s drobným poraněním sliznice na gynekologii – všechno se samo brzy zahojí.
Sex během menstruace? Klidně se milujte, ale nejlépe orálně!
Prasklá cysta na vaječníku
Možná ani nevíte, že trpíte cystami na vaječnících. Cysta na vaječníku se většinou pozná na ultrazvuku v ordinaci vašeho gynekologa, jinak se projevuje souborem různých příznaků v souvislosti s menstruačním cyklem. Mnohé ženy ale o svých cystách ani neví – jakmile totiž přijde menstruace, cysta se někdy automaticky vyloučí spolu s neoplodněným vajíčkem, krví a kousky sliznice. V případě výskytu cyst se u žen objevuje bolestivá menstruace, bolesti břicha a páteře i mimo menstruaci, pocit plnosti, zadržování vody v těle, psychické potíže, výrazný premenstruační syndrom (PMS), bolesti při sexu nebo krvácení mimo cyklus.
Pokud vám cysta praskne, může dojít k silné bolesti a masivnímu krvácení i uprostřed vašeho menstruačního cyklu. Zpravidla se vám rychle změní nálada a tělo se nečekaně chystá na menstruaci, která měla nastat až o dva týdny později. Krvácení a vyloučení cysty se často projevuje stejně jako menstruace, která jen zkrátka přišla dříve.
Cysty na vaječníku ale mohou v těle ženy pořádně rozhodit hormony, proto může docházet k menstruačním poruchám, nepravidelnostem cyklu, k výrazným změnám nálad, k přibírání na váze, k většímu výskytu akné a pochopitelně také k problémům s otěhotněním. Pokud vás zaskočí silné bolesti v podbřišku a krvácení mimo cyklus, může se jednat o prasklou ovariální cystu a měla byste určitě vyhledat svého gynekologa.
Zánět děložního čípku
Krvácení a bolesti po sexu také mohou souviset s problémy na děložním čípku, které rozhodně není radno podceňovat. Jakékoliv krvácení mimo cyklus spojené s bolestí, které nemá zjevnou příčinu, byste měla konzultovat se svým gynekologem. Může jít totiž také o infekci HPV – lidským papilomavirem, který způsobuje zánětlivé změny na děložním čípku a může v budoucnu vyvolat i rakovinu.
HPV se přenáší nejen pohlavním stykem, ale i nekoitálními praktikami a dotykem. U mužů se většinou nijak výrazně neprojevuje, ale mohou vzniknout kondylomata – malé kožní bradavičky, které se vyskytují v oblasti genitálií. Žena však na nákazu HPV může doplatit rakovinou děložního čípku, která se může nečekaně rozvinout až za několik let po přenosu viru. Proto by žádná žena neměla podceňovat pravidelné kontroly na gynekologii a cytologické vyšetření stěru z děložního čípku, které se provádí jednou ročně.
Těhotenství a špinění
Krvácení mimo cyklus se běžně může objevit v těhotenství. Nemusí vás nijak znepokojit, na počátku těhotenství je zcela běžné slabé špinění anebo náznak krvácení, především v době kdy by za jiných okolností měla přijít menstruace. Vlivem působení hormonů to však může být zcela jinak a slabé špinění nebo krvácení v těhotenství ještě neznamená, že byste měla o děťátko přijít. Mnohé ženy třeba ještě ani neví, že jsou těhotné a právě nepravidelnosti krvácení v podobě slabého špinění mohou pomoci zjistit, že je žena gravidní. Krev u těchto případů bývá velmi světlá a není ji mnoho.
Užívání některých léků, chronická onemocnění a stres
V souvislosti s mnoha chronickými nemocemi a užíváním léků může docházet i k poruchám menstruace a nepravidelnostem menstruačního cyklu. Velmi snadno se pak třeba může objevit i krvácení uprostřed cyklu. Léky, které ovlivňují ženský cyklus, mohou být různé. Může jít například o užívání některého typu hormonální antikoncepce, dále o léky na ředění krve, hormony na štítnou žlázu – i poruchy funkce štítné žlázy způsobují problémy s menstruací. V neposlední řadě můžou menstruaci ovlivnit i různá psychofarmaka.
Poruchy menstruace u žen často souvisí s psychikou. Jak si pomoct bylinkami?
Co o vás prozradí barva menstruační krve a jak poznat problémy?
Menstruace se velmi snadno dokáže měnit v souvislosti s křehkou ženskou psychikou a útočí na ni i přemíra stresu. Pokud není žena psychicky v pořádku nebo prožije duševní otřes, může se jí snadno menstruace zpozdit, nebo i žena na nějakou dobu přestane menstruovat úplně. Vlivem stresu, nervozity či různých neznámých faktorů se může menstruace i urychlit a žena pak krvácí uprostřed cyklu.
Svou roli hraje také strava a správná životospráva. Pokud máte menstruační problémy, dbejte na dostatek vitamínů a minerálů ve stravě, případně můžete vyzkoušet i některý z mnoha osvědčených přírodních prostředků pro vyrovnání hladiny hormonů, zklidnění psychiky a navození pravidelné menstruace.