Už odmalička nám tvrdili, jez mrkvičku, budeš dobře vidět. Je mrkev tak dobrá na zrak nebo má ještě další přednosti, pro které je dobré ji zařadit do jídelníčku?
1. Jak je to s tím zrakem
Mrkev sice neobsahuje hotový vitamín A (který je důležitý pro dobré vidění a zdravý zrak), jako např. živočišné produkty, ale obsahuje karotenoidy, ze kterých si lidské tělo vitamin A vyrábí samo.
Protože vitamín A patří mezi skupinu vitamínů rozpustných v tucích, je dobré, když současně s připravenou mrkví zkonzumujeme určité množství tuku, který umožní dobré vstřebání vitamínu (např. mrkev podušená na troše oleje).
Dušená mrkev. 6 receptů na jednoduchý a zdravý oběd pro děti
2. Karotka antioxidant
Betakaroten, který je v mrkvi obsažen, je považován za antioxidant. To znamená, že na sebe dokáže v těle vázat volné radikály (látky, které mohou způsobovat vznik civilizačních onemocnění, jako je rakovina a způsobují také stárnutí).
Karotka posiluje imunitní systém, chrání cévy a srdce, působí protizánětlivě a zpomaluje stárnutí.
3. Karotka a rakovina
Díky výzkumům bylo zjištěno, že betakaroten obsažený v mrkvi dokáže zřejmě zastavit rozvoj rakoviny a rozrušit rakovinotvorný proces měnící buňky ve zhoubná onemocnění. Ovlivňuje proces ve fázi šíření rakoviny.
Protože betakaroten působí především na výstavbu a ochranu tkání a buněčného epitelu, dobré výsledky byly zaznamenány u rakoviny plic, hrtanu a slinivky břišní.
Pro kuřáky bývalé i ty současné je konzumace karotky a zeleniny a ovoce bohatých na betakaroten jistou prevencí proti rakovině plic i hrtanu.
4. Karotka v lidové medicíně
Odpradávna se mrkev používala v lidové medicíně jako léčebná potravina. Pomáhala při nervozitě, astmatu, kožních onemocněních, jaterních chorobách, žloutence a střevních zánětech.
Pektin obsažený v mrkvi na sebe dokáže vázat až 80% těžkých kovů v těle a vylučovat je ven.. Proto je dobré, aby mrkev pravidelně konzumovali lidé v zamořených oblastech a oblastech s horším životním prostředím.
5. Karotková šťáva
Karotka je zásadotvorná potravina, a tak může pomoci při překyselení organizmu a chorobách z tohoto stavu vzniklých.
Protože nejúčinnější je čerstvá mrkev, k léčbě se používá karotková šťáva, připravená ze tří dílů mrkvové šťávy a jednoho dílu jiné šťávy (např. z červené řepy) a zředěná vlažnou vodou v poměru 1:1.
Takto připravená šťáva je důležitá při onemocněních rakovinou, tuberkulózou, infekčními onemocněními, dnou, revmatickými chorobami, překyselení organizmu, bolestech hlavy, chorobách sliznic a pokožky.