Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

5 důvodů, proč používat masku na spaní. Víme, jak na nerušený spánek!

Adéla Lišková

Adéla Lišková

17. 1. 2016

Masku či škrabošku na spaní každý zná, ale přesto ji málokdo používá. Přinášíme vám přehled důvodů, proč to změnit.

1. Absolutní tma

Někteří lidé při světle prostě neusnou. Ba co víc – potřebují absolutní tmu. Pokud jste jedním z nich, k počítání oveček vás tak může dohnat i maličké červené světýlko na některém z přístrojů či nepřístojně zářící lampa z ulice. Než abyste kupovali rolety a vypojovali každý večer vše ze zásuvky, raději to vyřešte jednou ranou – maskou na spaní.

2. Cestování

V dopravním prostředcích se rušivým elementům skutečně nevyhnete. Maska na spaní vám může pomoci k rychlejšímu odchodu do říše snů a klidnějšímu spánku, tehdy pokud dlouho nebo přes noc cestujete, například autobusem či letadlem.

3. Spánek ve dne

Měli jste noční službu anebo jste celou noc propařili? Ať tak, či tak, spánkový deficit ve dne snadněji doženete s maskou na spaní – při spánku vás nebude rušit nemilosrdné denní světlo z oken, které si i v roletách mnohdy najde škvíru, jak se vám připomenout.

4. Víkendová rána

Podobně maska na spaní poslouží i v letních dnech, kdy vás brzké ranní svítání žene z postele, i když máte zrovna dovolenou.

5. Dostatek melatoninu

Úplná tma vám nejen pomůže lépe usnout, ale také ve vašem těle nastartuje tvorbu melatoninu, která roste s poklesem intenzity světla. Společně s tvorbou melatoninu dochází i k regeneraci celého organismu a obnovování poškozených buněk. Tu však může narušit i světlo z pouličního osvětlení – při neúplné tmě se zkracuje nejhlubší fáze spánku, což má za následek, že si tělo pořádně neodpočne a my se tak ráno budíme ospalí a unavení.

Produkce melatoninu je nejvyšší kolem třetí hodiny ranní, obecně je také vyšší v zimních měsících, kdy se tělu nedostává příliš slunečního světla. Nedostatek melatoninu způsobuje rychlejší stárnutí a zhoršuje funkce mozku. Pokud ho ovšem máme až příliš, projeví se to ve větší potřebě spánku – to se děje například v zimě. Zvýšenou tvorbu melatoninu mají malé děti, ta se však s věkem snižuje, proto postupem času klesá i potřeba spánku.

„Vytuněné“ masky

V dnešním světě už se fantazii meze opravdu nekladou. Masky na spaní se vyrábějí ve všech možných i nemožných barvách, ale také třeba s puntíky, se vzorem leoparda, zdobené kamínky, krajkami, ornamenty či roztomilými obrázky.
Jiné mají dokonce i speciální funkce. Existují například masky na spaní s výtažkem z Aloe Vera či s vitamínem E. V jiných je obsažen ceramid či retinol, což jsou látky, které se používají v anti-aging kosmetice, jelikož pomáhají zpomalovat stárnutí. Šikovným doplňkem je speciální vložka, díky které lze ze škrabošky udělat hřejivou či naopak chladivou masku.

Ohodnoťte tento článek:
3,9
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

5 důvodů, proč používat masku na spaní. Víme, jak na nerušený spánek!