Přechod vede k menopauze, neboli k poslední menstruaci ženy. O tom se dá mluvit, pokud se vaše menstruace neobjeví do roka od té poslední. Není to nemoc, ale stejně se s ní musíme řádně vypořádat. Není totiž vždy příjemná.
Menopauza začíná kolem čtyřicátého až padesátého roku (je to individuální u každé z nás). Dnes již menopauza neznamená to, že vám naprosto zkazí život a nemůžete si už užívat, protože máte k dispozici spoustu léků, doplňků a rad, které vám pomohou stárnout a netrápit se.
Nejhoršími problémy menopauzy jsou její příznaky. Poradíme vám, jak se s nimi vypořádat.
Návaly a pocení
Je vám horko, najednou zima, najednou horko a pak zase zima. Tohle celé divadýlko pořád a pořád dokola. Tento příznak je u žen nejčastější a také nejvíce obtěžující. Návaly horka způsobují, že se nadměrně potíte, ale také můžete být malátná a nadmíru unavená. S tímto vám může pomoci hormonální léčba nebo omezení alkoholu, kávy, čaje a kořeněných jídel.
Přibývání na váze
Pokud je toto pro vás velký problém, začněte si postupně měnit životosprávu. Zkuste do jídelníčku zařadit jídla jako je sója, luštěniny, obiloviny, celer, brokolice, mořské ryby a potraviny bohaté na vápník.
Dodržujte také přísně pitný režim, což jsou 2 – 3 litry denně. Poslední složkou je pohyb, nemusíte hned běžet maraton, ale stačí procházky se psem, cvičení jen tak doma nebo v posilovně.
Výkyvy nálad
Ani pro vás ani pro vaše okolí to nebude moc příjemné. Výkyvy nálad k menopauze prostě patří. Ty správnou životosprávou nezměníte, ale určitě se nebojte požádat vašeho lékaře o antidepresiva. Nebudete první ani poslední.
Suchá pokožka
Pokud se i u vás objeví nadměrně suchá pokožka, máte na trhu obrovskou řadu hydratačních krémů, pokud se chcete svým tělem zabývat více, zkuste například tělové mléko do sprchy. Pokud ani hydratační krémy vaši pleť dokonale nespraví, zkuste se poradit se svým lékařem na účinnější masti.
Únik moči
Nemáte se vůbec za to stydět. Dneska existuje mnoho vložek či plen, u kterých nikdo nepozná, že byste tento problém měla. Pohlcují vlhkost, ale také nedovolují pachům vylézt na povrch (vložky Carine, pleny Euron flex).
Pokud chcete problémům předejít, zkoušejte cviky na posílení pánevního dna (tzv. Kagelova cvičení, doporučuje se cvičit 3krát denně 20 minut a zabírá zhruba u 75 % případů).