Přijměte naše pozvání do hlavního města Anglie. Zapomeňte na Londýn plný dešťových kapek a poznejte ho jako kouzelné místo plné romantické lásky. Alespoň ve filmu.
Notting Hill
Láska hory přenáší a protiklady se přitahují. Bude to ale platit i v případě vztahu populární herečky a obyčejného knihkupce?
Anna (Julia Roberts) je slavná hollywoodská hvězda, které leží celý svět u nohou. Kvůli premiéře svého nového filmu se vydává do Londýna a náhodou vkročí do malého knihkupectví, které vlastní William (Hugh Grant). Stačí krátká vzájemná konverzace a mezi dvojicí to zajiskří. Vztah bude ale hned ve svém začátku muset projít zatěžkávací zkouškou.
Zdroj: Bontonfilm
Dům s legendárními modrými dveřmi, v němž bydlel ve filmu William se svým kamarádem, je opravdový. Kdysi patřil autorovi scénáře Richardovi Curtisovi. Rok po natáčení byla budova prodána. Modré dveře noví majitelé odstranili a nahradili černými. Posléze se na zdi vedle domu objevilo graffiti hlásající R.I.P. Blue door.
Match Point: Hra osudu
Ne každá láska je šťastná a ne každý filmový příběh končí happy endem. Snímek Woodyho Allena je toho důkazem.
Chris Wilton (Jonathan Rhys Meyers) je mladý ctižádostivý muž, který žije spokojeně po boku své snoubenky a posléze i manželky Chloe (Emily Mortimer). Tedy – zdánlivě spokojeně. Jenže zdání někdy klame a Chris svůj protějšek podvádí s okouzlující Nolou (Scarlett Johansson). Jak nakonec tento milostný trojúhelník skončí? Prozradíme jediné – tak, jak byste nejspíš nečekali.
Zdroj: H.C.E.
Woody Allen je znám svou láskou k New Yorku, a tak není divu, že mu trvalo třicet let, než ho, alespoň filmově, opustil. Match Point: Hra osudu je tak Allenovým prvním filmem z prostředí mimo Spojené státy. V Londýně se natáčelo na tak známých místech, jako jsou Královská opera, Westminsterský palác nebo galerie Tate Modern.
Láska nebeská
Zasněžený Londýn sice není zrovna aktuální, věřte ale, že vás i v létě dokáže jeho atmosféra okouzlit.
Britskému premiérovi stačí pár minut v nové funkci, aby se stihl zamilovat. Stárnoucí rocková hvězda zase ze všech nejvíc miluje svého manažera. Malý chlapec se zamiloval do nejkrásnější dívky ve škole. A muž ve středních letech pokukuje po náhradě za svou manželku. Všechny tyto i další příběhy propojuje motiv lásky a prostředí zimního Londýna.
Zdroj: Universal
Scény z letiště na začátku a na konci filmu byly natočené v Heathrow. Po týden tam tvůrci lovili správné záběry, a když se jim podařilo nějaký získat, zeptali se aktérů na svolení ho ve filmu použít. Později už jen ze záběrů vybrali ty nejlepší. Zajímavý je i fakt týkající se školy, v níž se odehrává vánoční koncert. Jde o Elliot School v jihozápadním Londýně a v dětství ji navštěvoval třeba Pierce Brosnan.
Jak na věc
Děti mohou být pěkně otravné. Ale taky vám mohou v lecčems pomoct – třeba najít pravou lásku.
Will (Hugh Grant) je bohatý a bezstarostný lovec žen. Jednoho dne se ovšem seznámí s chlapcem Marcusem a jeho způsob života se obrátí vzhůru nohama. Otravný Marcus a jeho každodenní přítomnost lezou Willovi zprvu na nervy. Později ale sám Will potřebuje od malého kluka pomoc a postupem času se ukáže, že Marcus už je nedílnou součástí jeho života.
Zdroj: Magic Box
Na britském filmu se ve velké míře podíleli právě britští tvůrci. Jedním z nich je i autor předlohy Nick Hornby. Jeho knihy se jen ve Velké Británii prodalo víc než milion výtisků, a tak není divu, že se dočkala i své filmové podoby. V jednom z jejích záběrů je v Marcusově pokoji vidět vlajka fotbalového Arsenalu. Je to odkaz právě na Hornbyho, který týmu fandí.
Deník Bridget Jonesové
Ani věk přesahující třicítku a pár kilo navíc nebrání nalezení skvělého muže. Nebo rovnou dvou.
Bridget Jonesová (Renée Zellweger) chce konečně zažít plnohodnotný vztah. Naneštěstí se ale zamiluje do svého šéfa Daniela (Hugh Grant), pro kterého je jen bokovkou. Daniela proto opouští společně se svou prací v nakladatelství a startuje svou kariéru televizní moderátorky, která se ale nevyvíjí přesně podle jejích představ. Do toho potká zprvu otravného Marka (Colin Firth) a nová láska je na světě.
Zdroj: Magic Box
Představitelka hlavní role se před natáčením nechala zaměstnat ve skutečném britském vydavatelství. Chtěla tak získat představu o tom, jak daná práce vypadá. Díky tomu, že se naučila mluvit britským přízvukem, ji prý nikdo nepoznal. Přízvuk používala i po celou dobu natáčení a poprvé promluvila svým hlasem s přirozeným přízvukem až na závěrečném večírku. Hugh Grant to popsal jako divné zvuky.