Kůže je největší orgán, který v lidském těle máme a péče o ní je dlouhodobá záležitost, která si žádá velkou důslednost a trpělivost. Můžeme investovat do drahé kosmetiky a nákladných ošetření v salónech, ale nedosáhnete očekávaných výsledků, pokud se nezbavíte několika ošklivých zlozvyků, kterými váš obličej velice trpí. Nebude to lehké, ale pokud se budete držet těchto pěti bodů, máte prakticky vyhráno.
Vymačkávání pupínků
Nejspíše nejoblíbenější zlozvyk ze všech. Dělají to všichni a je neskutečně těžké odolat. Hlavní pravidlo zní: jediný pupínek, který máte právo vymáčknout, je ten, který už má bílou hlavičku. Rozškrábání uhříku, který se zatím klube na povrch, vám zcela jistě způsobí nepříjemný bolák a možnou infekci, která může mít v oblasti obličeje velmi vážně následky.
Pokud i tak uznáte, že se nedá nic dělat a pupínek musí ven, je absolutně nutné proceduru provést na vyčištěné pleti a nejlépe obličej předem nahřát žínkou namočenou v horké vodě. Poté obalte prsty v papírovém kapesníčku a opatrně se pokuste bílou hlavičku dostat ven. Snažte se postupovat co nejjemněji a rozhodně pupínky nepropichujte! Jediný, kdo může v tomto případě použít jehlu je kosmetička a to opravdu jen výjimečně.
Nedostatečné čistění
Každé z nás se někdy stane, že se doplazí domů uprostřed noci a po lahvi Chardonnay nám přijde, že sundat si boty je vrchol večerní hygieny a jdete rovnou do peřin. Jedná se o jednu z nejčastějších chyb, za kterou nepochybně zaplatíte. Zbytky make-upu, pot a nečistoty přes noc zázračně nezmizí, naopak se ráno probudíte s černými fleky na šedém podkladě vašeho obličeje. Je opravdu nutné sebrat všechny zbytky sil a odlíčit se a hydratovat pleť, jinak bude po ránu vysušená, podrážděná a nejspíše se můžete těšit i na několik pupínků.
Vynechávání hydratačního krému
Existuje spoustu dívek a žen s mastnou kůží, které mají dojem, že dávat další „mastnotu“ na obličej nedává přeci vůbec smysl. Je ovšem veliký rozdíl mezi pletí suchou a dehydratovanou, a i pleť s dostatkem (popřípadě přebytkem) mazu může trpět nedostatkem vody. Pokud je vám opravdu nepříjemné používat mastné přípravky, existuje mnoho krémů s označením oil-free, která jak název naznačuje hydratují kůži jinak než oleji, popřípadě zvažte nějaký z mnoha lehčích krémů se zmatňujícím efektem.
SPF
Po mnoha letech spekulací je definitivně jisté, že sluneční paprsky, které k životu a dobré náladě nezbytně potřebujeme, zároveň silně poškozují naši kůži. UV záření, které projde atmosférou dělíme na dva druhy, a to jsou UVA záření („aging“), které způsobuje stárnutí kůže a UVB („burn“), které je původcem bolestivých spálenin.
Není nutné se kvůli ochrannému faktoru nějak přehnaně stresovat. U nás ve střední Evropě, kde v zimě mnoho slunečných dnů nemáme, není bezpodmínečně nutné nosit faktor 60++ každý den, ale pokud budete delší dobu venku či na prudkém slunci, je nutné na SPF myslet a použít buď denní krém s ochranným faktorem, popřípadě samostatný SPF produkt.
Podceňování znamének
Ačkoliv ji uvádím paradoxně na závěr, jedná se o největší chybu, kterou v tomto ohledu můžete udělat. Váš obličej zvládne jednu neodlíčenou noc nebo propršený den bez SPF. To, co přežít nemusíte, je rakovina kůže. Pokud znaménko bolí, je zakrvácené, má nepravidelné okraje, popřípadě mění velikost, je absolutně nutné nechat se vyšetřit dermatologem, který vyhodnotí, zda se jedná o nebezpečné změny nebo vás ujistí, že se není čeho bát. Tak jako tak, nemůžete udělat špatně, pokud budete opatrní a nebudete brát svá znaménka na lehkou váhu.
Tento seznam zahrnuje jen několik prohřešků v péči pleť, které většina z nás někdy spáchá. Čerti vás za ně nevezmou, ale kleknout na hrách byste si za ně imaginárně mohla. Berte to ale prosím s nadhledem. Zářící pleť je pěkná věc, ale nakonec je přeci jen nejdůležitější slunce v duši.