Ne, nepřehlédli jste se. Opravdu máme na mysli dětské jednorázové plenkové kalhotky, které se dají využít na věci, jaké by nás ani ve snu nenapadly. Zkusíte s námi zaexperimentovat?
Jádro plenek tvoří netoxická látka zvaná polyakrylát sodný. Vlastností polyakrylátu je velmi vysoká savost. Pokud se nebojíte používat ho na zadní partie svého miminka, určitě pro vás nebude problém zkusit i jiné využití. Pokud vám tedy zbylo několik plenek po odrostlém dítěti, neváhejte a vytvořte z nich následující vychytávky:
1. Chladivý obklad
Pokud potřebujete zchladit dáseň po vytrhnutém zubu, naražené koleno nebo štípanec od vosy, pravděpodobně nejčastěji sáhnete po sáčku se zmrazenou zeleninou, což je velmi nepraktické. Jako skvělý obklad fungují právě dětské pleny. Obsah vodou nacucaného savého jádra plenky rozdělte do sáčků a dejte do mrazáku. Za chvíli máte skvělý chladivý obklad, který můžete použít opakovaně a mít ho v různých velikostech stále po ruce.
2. Výplň vázy
Když nabobtnalou hmotou naplníte vázu, budou květiny méně ohrožené tím, že by začaly hnít, dlouho vydrží čerstvé a v neposlední řadě udělá hmota zvláštní efekt – bude to vypadat, jako by květiny stály v ledové tříšti. Hmotu lze dokonce i obarvit, což ale obarví i květiny.
3. Samozalévací květináč
Pomocí hmoty z plenky si také můžete vytvořit květináč, který nemusíte dlouho zalévat. Vložte ji do zeminy v truhlíku nebo přímo v záhonu, zalijte vodou a směs zajistí, že květiny vydrží bez zálivky nejméně jednou tak dlouhou dobu, než obvykle. Hmotu můžete nasypat také na trávník v místech, kde na něj svítí přímé slunce, takže hodně vysychá. Hmota ho pomůže udržet v lepším stavu.
4. Kypřidlo půdy
Občas se stává, že je půda moc tvrdá, voda se do ní téměř nevsakuje a rostliny schnou. Může se to stát i v květináči, ve kterém máte pokojové rostliny. Samozřejmě by bylo lepší je přesadit, ale než to uděláte, můžete zeminu nakypřit i za pomoci hmoty z plenky – stačí ji vložit pod povrch a zalít. Jak se nafukuje, nadzvedne zeminu a kromě zálivky ji i provzdušní.
5. Podklad pro vyklíčení semínek
Jaro je ideální doba na výrobu jarního osení nebo třeba vyklíčení řeřichy a podobných bylinek. Za normálních okolností byste semínka vložili do kelímku s namočenou vatou, zkuste ji ale vyměnit za plenkovou směs. Pak už stačí jen zalít a o víc se nemusíte starat.