Myslím, že se shodneme na tom, že být rodičem je jednou z nejobtížnějších věcí na světě. Tím spíš pokud se člověk snaží být dobrým rodičem. Každý si pod tímto pojmem představuje něco jiného. Někdo sází na instinkt, někdo na odbornou literaturu a někdo zase přebírá výchovné scénáře svých rodičů.
Ale která z možností je ta správná? Existuje vůbec ta jediná správná volba? Zřejmě ne, jak už to tak v životě bývá, přesto existují výchovné postupy, které lze praktikovat na každé dítě. A které to jsou?
1. Naslouchejte a vnímejte
Jak už jsem naznačila v předchozím odstavci, každé dítě je osobnost. Vnímat své dítě a hlavně jeho povahové rysy je naprosto klíčové, pro růst jeho osobnosti.
Zaměřte se na to, jakým způsobem s vámi dítě jedná, jak reaguje na své okolí, zda si snadno najde přátele, nad čím se vzteká a co mu naopak dělá radost a na základě toho si utvořte obrázek, co na něho platí a co naopak nemá smysl aplikovat.
Dalším důležitým aspektem je naslouchání. Pokud vám dítě touží něco sdělit a vy jste momentálně něčím zaneprázdněni, snažte se mu vysvětlit, že teď si to poslechnout nemůžete, ale že později určitě ano. V tomto případě je hlavní nezapomenout na svůj slib. I velmi malé děti si pamatují, že jste jim něco slíbili a pak slib nedodrželi.
2. Úspěch plodí úspěch
Podle předních dětských psychologů, si mnoho dětí vůbec nevěří a úspěch považují ve svém životě za nemožný. Toto mylné přesvědčení většinou vzniká na základě opakovaných neúspěchů. Tento pocit, však můžete zvrátit tím, že začnete na svém dítěti vyzdvihovat to pozitivní, co u něj je.
Poukazujte na jeho silné stránky a klady. Tímto dokážete, že jste si jeho silných stránek vědomi a pomůžete mu je rozvíjet. Pokud dítě jednou zažije úspěch, bude chtít tento pocit opakovat. Zároveň pokud to nevyjde, snažte se dítěti vysvětlit, že prohrát není žádná hanba ani konec světa, že je to pouze impuls k tomu zapracovat na sobě a zkusit to znovu.
3. Děti jsou naše zrcadla
Ať chceme nebo ne, prapůvod veškerého chování dětí je v jejich rodičích. Dokud se mi nezačneme správně chovat, neudělají to ani naše děti. Podle dětských psychologů, děti dokonale zrcadlí chování svých rodičů, proto se pokuste vyvarovat všech nešvarů, kterých jste si vědomi.
4. Podpora je základ
Jednejte s dětmi tak, aby ve vás měly oporu. To ovšem neznamená, pouze z finančního hlediska. Někteří rodiče mají tendenci, schovávat se za penězi a peníze jsou také to jediné, co je při slově opora napadne.
Odborníci radí, při představách budoucnosti vašich dětí, se zaměřte na jejich úspěchy, kterých dosáhly v minulosti. Na tomto základě pak formujte svá očekávání. Tato strategie se odborně nazývá formování.
5. Učení je hra
Už Jan Ámos Komenský hlásal, že učení je hra. Nechte se tedy inspirovat jeho teorií a pokuste se při výuce svých dětí, zapojit trochu fantazie. Například pokud chcete, aby vaše dítě dělalo nějaký úkon rychleji, dejte si s ním závod. Uvidíte, jak se i do tak nudné činnosti, jako je mytí nádobí, pohrne.