5 rodinných her s žolíkovými kartami. Nebavte se jen u televize!
Taťána Kročková
30. 3. 2020
V karanténě je zapotřebí především zabavit děti. Pokud jste se už dlouho nesešli jako rodina pohromadě, nyní k tomu máte ideální příležitost! Co takhle oprášit žolíkové karty a zahrát si společně s dětmi oblíbené hry s kartami, které jste hráli třeba ještě jako děti nebo dospívající?
Možná si některé hry s kartami pamatujete, na jiné vám umožníme zavzpomínat my. Třeba se i necháte inspirovat a vymyslíte si karetní hru s vlastními pravidly. Přinášíme vám tedy 5 her s žolíkovými kartami. Podívejte se, které to jsou a jak se hrají!
Jak se hraje Prší s kartami?
První ze známých karetních her je hra zvaná Prší. Potřebujete k ní žolíkové karty a nadšené děti. Cílem hry je zbavit se karet. Určete si někoho, kdo bude rozdávat karty, v rozdávání se pak budete střídat. Každý hráč dostane do ruky 5 karet, jedna karta se položí doprostřed stolu a vedle ní balíček zbylých karet. Hráči jeden po druhém ve stejném pořadí pokládají na kartu na stole vždy takovou kartu ze svého vějířku karet, která odpovídá buď barvě karty, anebo její stejné číselné hodnotě. Tedy například buď dáte piky na piky, anebo osmu na osmu jiné barvy.
Pokud hráč zrovna nemá vhodnou kartu, kterou by mohl na hromádku odhodit, dobírá si horní kartu z balíčku, který leží stole rubem nahoru tak, aby na karty nebylo vidět. Hráči si tedy postupně karty přibírají a z balíčku ubývá. Jakmile se tak stane, hromádka odhozených karet se otočí a nechá se opět jedna karta, na kterou hráči dávají opět své karty dle pravidel. Vyhrává ten, kdo jako první ukončí hru, protože mu nezůstane v ruce žádná karta. Ostatní hráči mohou hru dohrát a určí se tak pořadí úspěšnosti dalších hráčů. Je také možné spočítat body u zbylých hráčů.
Individuální pravidla hry se liší, například také existují výjimečné karty, které mají speciální funkci, třeba vracejí hráče do hry, anebo mohou měnit barvu balíčku, na který se pokládají karty. Většinou je to ale tak, že každá rodina má svá pravidla. Určete si také svá, anebo zavzpomínejte, jaká pravidla se ve vaší rodině tradují!
Vole lehni: Jak se hraje tato oblíbená hra s kartami?
Ne, že bychom chtěli učit děti mluvit sprostě, ale uvidíte, že právě tuhle hru s žolíkovými kartami pro 3 až 4 hráče si děti zamilují! Jak se hraje?
Rozdáte si 52 karet bez žolíků. Cílem je sestavit si postupku všech karet od esa až po krále od jedné barvy. První hráč pošle kartu, která se mu do jeho výběru nehodí dále svému spoluhráči. Další hráč se přidá. Hráči si tedy navzájem posílají karty ve směru hodinových ručiček. Kdo má jako první celou řadu osmi karet, vezme ji jako balíček, položí na stůl a řekne: “Vole, lehni!” Tímto ohlásí své vítězství. Kdo položí karty na stůl jako poslední, prohrává.
Kent a legendární hlášky z Červeného trpaslíka
Karetní hra Kent vyžaduje spolupráci ve dvojicích. Hrát ji mohou nejméně 4 hráči. Vytvořte si dvojice a domluvte si se svým spoluhráčem tajné znamení, o kterém budete vědět pouze vy. Z žolíkových karet vytáhněte žolíky a na stůl vyložte 4 karty. Zbytek karet se rozdá tak, aby měl každý hráč 4 karty. Můžete použít i mariášové karty, které mají 32 karet. Cílem je utvořit čtveřici stejných karet a dát svému spoluhráči tajné znamení tak, aby si toho soupeři nevšimli. V tom okamžiku spoluhráč řekne: “Kent!” a dvojice má bod. Pokud se stane, že dvojice nasbírá 4 karty zároveň, dají si znamení a jeden z nich musí říct: “Double Kent!”
Ovšem spoluhráči vám to mohou pěkně překazit. Jakmile si všimnou vašeho znamení nebo toho, co chcete udělat, mohou říct: “Stop Kent!” To znamená, že vám hru překazili a bod dostává ta dvojice, z níž vás jeden hráč zastavil. Znamení se nesmí provádět dotykem nebo kopáním pod stolem, to je proti pravidlům. Existují také mnohá legendární znamení, například hlášky z kultovního seriálu Červený trpaslík. Kent však znamenají třeba jen hlášky z konkrétní série, na které se spoluhráči domluví. Pokud budou říkat hlášky z jiných dílů, Kent to neznamená, což je pak velice těžké pro spoluhráče, kteří tak nemají šanci jim hru překazit. Je také jasné, že Kent s těmito hláškami si asi s nejmenšími dětmi nezahrajete.
Záchod s kartami je vhodný pro nejmenší děti
Pro nejmenší děti je tu určena karetní hra s názvem Záchod. Je to jednoduchá hra, kterou si s vámi zvládnou zahrát už děti od 3 let. Cílem hry je neshodit záchod, který si postavíte ze dvou karet. Ty o sebe opřete jako domeček na rozloženém balíčku všech žolíkových karet. Není třeba vymýšlet žádné důmyslné stavby, ale fantazii se meze nekladou a klidně se o to můžete pokusit. Záchod však musí pevně stát, protože z pod něj budete postupně vytahovat karty tak, aby vám záchod nespadl!
Při této hře si užijete spoustu legrace, děti to jistě ocení, navíc si procvičí jemnou motoriku. Komu záchod spadne, ten zkrátka prohrává.
Jak se hraje Autobus?
Autobus je další zábavná karetní hra, se kterou se můžete s dětmi skvěle zabavit. Hrát ji může 2 až 10 hráčů. Ideální je hrát Autobus se všemi 108 žolíkovými kartami. Této hře se také říká Amerika.
Rozdá se dohodnutý počet karet a zbytek se nechá v balíčku obrázky dolů. Hráči si sestavují postupky nebo čtveřice stejných karet, přičemž žolík nahrazuje chybějící kartu. Cílem hry je zbavit se karet a vyložit je na stůl. Vykládají se tedy čtveřice stejných karet, například sedmy, anebo postupky. Lze také přikládat vlastní karty k již vyloženým kartám na stole, anebo vytvářet nové sestavy. Pravidla si klidně můžete upřesnit sami. Vyhrává ten hráč, který se jako první zbaví všech svých karet.