5 tipů jak předcházet vracejícím se vaginálním infekcím
Redakce
28. 9. 2017
Vaginální infekce v podobě mykózy dokáže nepříjemně potrápit. Příznakem bývá nejčastěji svědění, pálení a výtok. Léčba zpravidla přináší rychlou úlevu, ale bohužel tyto problémy mají tendence se vracet. Jak tedy zabránit vracejícím se vaginálním infekcím? Dodržujte několik základních pravidel.
Vhodné oblečení
Nejvhodnější spodní prádlo je z čisté bavlny, aby mohla pokožka a sliznice pochvy dýchat. V umělých vláknech snadno dojde k zapaření a následné infekci. Vhodné nejsou ani kalhotky typu tanga, protože bakterie přebývající v okolí konečníku se snadno dostanou do styku s poševním prostředím.
Nejen spodní prádlo, ale i svrchní oblečení by mělo být prodyšné a volné. Vaginálním infekcím se velmi dobře daří v upnutém oblečení, jako jsou tolik oblíbené slim či skiny kalhoty. Alespoň občas je vyměňte za volnější kalhoty nebo ještě lépe za sukni.
Hygiena
Při návštěvě toalety dodržujte směr otírání intimních partií od pochvy ke konečníku. Nikdy ne naopak. Mohlo by dojít k přenosu bakterii z konečníku do pochvy. Při mytí intimních míst používejte přípravky určené na tyto partie. Mívají ideální pH a vhodné složení. S hygienou to však nepřehánějte, pochvě nesvědčí výplachy či intenzivní vymývání, mohla byste tím narušit vnitřní rovnováhu prostředí.
Dbejte i na hygienu při sexuálním styku, používejte kondom (zabráníte tím přenosu infekce) a po styku se omyjte. Jestliže se vaše potíže vrací, měl by být přeléčen i váš partner, protože je dost dobře možné, že na vás kvasinkovou nákazu stále znovu a znovu přenáší, aniž by o tom věděl, protože on sám nemusí mít žádné příznaky!
Stravování
Snažte se jíst co nejméně cukrů. Cukry jsou totiž živnou půdou pro kvasinky. Zamezte zbytečnému pojídání sladkostí, prospějete tím své postavě i zdravému poševnímu prostředí.
Antibiotika
Právě jste dokončila léčbu antibiotiky? Vězte, že poševní infekce má bránu do vašeho těla otevřenou. Antibiotika totiž v těle vyhubí nejen tu špatnou, ale i tu zdravou mikroflóru, která sídlí ve střevech a v pochvě. Když užíváte antibiotika velmi často, narušujete si tím rovnováhu vašeho poševního prostředí. Pochva je pak oslabená a nemůže se bránit mykotickým infekcím. Vždy tedy spolu s vašim lékařem zvažte, zda je nasazení antibiotik opravdu tak nutné, a vyžádejte si od lékaře i CRP test (běžný téměř u každého lékaře), který stanoví, zda je nezbytné antibiotika nasadit.
Během léčby antibiotiky i po jejím skončení pojídejte ve zvýšené míře jogurty, zakupte si v lékárně lactobacily v tabletách a speciálně pro prevenci vaginálních infekcí jsou volně k dostání i probiotické tampony.
Důkladné vyšetření
Pokud jsou vaše obtíže skutečně trvalého a stále se opakujícího rázu, požádejte vašeho lékaře o důkladné vyšetření a kultivaci. Někdy nestačí jen vyšetření u gynekologa, ale je potřeba navštívit i urologa, protože se může jednat o infekci močového ústrojí, která se neustále stěhuje mezi vaší pochvou a močovými cestami. Při větších nemocnicích existují i speciální pracoviště urogynekologie, které se právě na tyto potíže specializují.
Naše doporučení tedy zní: vhodné oblečení, přiměřená hygiena, zdravá životospráva a důkladné lékařské vyšetření.