Cibuli běžně používáme v kuchyni, kde je nenahraditelná. Věděly jste ale, že má i léčivé účinky známé po staletí?
Cibule společně s česnekem, pórkem a pažitkou patří botanicky do rodu česnek (allium). V kuchyni má své nezastupitelné místo, neboť tvoří základ mnoha pokrmů, jimž dodává chuť. Do celého světa se rozšířila z Asie a dnes známe mnoho různých odrůd i barevných provedení (například žlutá kuchyňská cibule, červená cibule, bílá cibule, lahůdková cibule, cibule šalotka a další).
Léčivé účinky cibule
Již starověcí léčitelé uctívali cibuli jako přírodní všelék a doporučovali ji na všemožné neduhy. Také dnes je tato královna bylin a koření pro své rozličné léčivé účinky předmětem vědeckého zájmu.
1. Pozitivní vliv na srdce a cévy
Lékařské studie naznačují, že cibule pomáhá chránit náš kardiovaskulární systém. Má totiž vliv na snižování krevní srážlivosti a může tak přispět ke zvýšení proudění krve, díky čemuž jsou sraženiny snadněji odstraňovány.
Zamezuje rovněž kornatění cév a podporuje pružnost cévních stěn. Tím zároveň přispívá k udržení správného krevního tlaku. Celkově cibule pomáhá chránit před oběhovými chorobami, jako jsou onemocnění koronárních cév, trombózy či stavy doprovázející záchvaty mrtvice.
2. Zbaví vás vysokého cholesterolu
Pravidelná konzumace cibule také pozitivně ovlivňuje hladinu cholesterolu, neboť zvyšuje hladiny lipoproteinů s vysokou hustotou, které odplavují cholesterol z tělních tkání.
3. Očistí vás a pomůže od zácpy
Známý je především její dezinfekční a očistný efekt na celý organismus, zejména trávicí trakt. Lze ji například použít jako vynikající prostředek proti zácpě.
4. Prevence rakoviny
Zajímavé rovněž je, že cibule napomáhá zdravému fungování hormonů a mluví se též o jejích účincích při léčbě rakoviny, proti níž slouží zvláště jako prevence.
5. Pomůže vám bojovat s virózou
Cibule (ale i ostatní česnekoviny) také velice účinně působí proti různým druhům infekcí a viróz.
Jak těchto účinků co nejvíce využít?
Přepadlo vás nachlazení a rýma? Nebo chcete jen preventivně pro své zdraví něco udělat? Dopřejte si syrovou cibuli. Nejlepší je sníst ji na lačno, když máte prázdný žaludek, a když se objevuje přirozený hlad a chuť k jídlu. Ideální čas je tedy ráno, alespoň půl hodiny před jídlem, kdy se maximálně využije léčivé síly cibule v koncentrované podobě.
Perfektní je také cibulový čaj, který uleví při chřipce, nachlazení a kašli. Nebo si můžete zkusit udělat šťávu z nakrájené cibule pro posílení imunitního systému.
Pokud si na samostatnou cibuli netroufáte, přidejte ji do zeleninového salátu. Jak syrová, tak vařená se také výborně hodí jako příloha k masu. Většinu svých vlastností si přitom cibule uchová i při tepelné úpravě.
Cibule jako zdroj vitamínů a minerálů
Kromě všech výše popsaných léčivých účinků je cibule také bohatým zdrojem vitamínů a minerálů nezbytných pro správné fungování našeho těla. Obsahuje například celou řadu vitamínů skupiny B, vitamín C, vitamín E a karoteny.
Je zásobárnou mnoha minerálních látek (například železa, zinku, síry, fosforu, vápníku, hořčíku, draslíku, mědi, sodíku anebo jódu). V neposlední řadě je bohatým zdrojem kyseliny listové nezbytné zvláště v období těhotenství.