Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

6 důvodů proč nespat s rozsvíceným světlem

Redakce

Redakce

10. 11. 2014

Spát s rozsvíceným světlem neznamená jen plýtvání energii, ale přináší to i negativní důsledky pro vaše zdraví. Vystavování světlu v době spánku totiž snižuje kvalitu spánku a ani regenerace organismu ve spánku není taková, jaká by měla být. Proč tomu tak je?

Pokud v noci svítíme, naše tělo neprodukuje dostatek hormonu melatoninu, jehož produkce stoupá právě ve tmě  a jehož nedostatek v těle je vědci považován nejen za jednu z příčin nespavosti, ale i  dalších onemocnění. Přinášíme vám přehled toho, co vše může svícení v noci v našem těle způsobit a ovlivňovat.

Nespavost

Nedostatek melatoninu prokazatelně snižuje kvantitu i kvalitu spánku. Pokud potřebujete jít v noci na toaletu, neměli byste si rozsvěcet nebo alespoň v noci nepoužívat bíle a žluté světlo, ale jen červené.

Cukrovka

Vědecké výzkumy potvrdily, že diabetici druhého typu jsou více vystaveni nočnímu světlu než jejich zdraví vrstevníci. Nedostatečná hladina melatoninu následně ovlivňuje i hladiny hormonu leptinu, který udržuje krevní cukr na normálu. Lékaři tak doporučují, abychom noční světlo minimalizovali, a upozorňují i na to, abychom se v noci zbytečně nevystavovali osvitu z televizní obrazovky, počítačů či chytrých telefonů.

Deprese

Lidé trpící depresí spí ve větším světle, než lidé zdraví. Toto zjištění publikoval Joournal of Affective Disroders. Melatonin ovlivňuje i naši náladu a lidé, kteří jsou zdraví, mají jeho hodnoty vyšší než pacienti s depresivním onemocněním. Noční světlo tedy může zapříčinit propuknutí deprese nebo ji prohlubovat. Zajímavý je i fakt, že pokud se vystavujeme co nejvíce dennímu světlu, tak to má na noční produkci melatoninu velmi příznivý vliv.

Obezita

Z výsledku oxfordské studie vyplývá, že ženy, které mají vyšší BMI, spí v noci v osvětlenějším pokoji, než ženy uléhající ke spánku v tmavé místnosti. Melatonin tak kromě spánku ovlivňuje i náš metabolismus. Pokud nemůžete zcela zamezit světlu v ložnici například kvůli venkovnímu osvětlení, pořiďte si masku na oči, vaše tělo vám za to poděkuje.

Rakovina prsu

International Journal of Health Geographics v roce 2013 přinesl informaci, že ženy, které žijí v oblasti vysokého nočního osvícení (velká města), mají větší pravděpodobnost onemocnět rakovinou prsu, než ženy žijící v méně osvětlených oblastech. Pořízením si nepropustných závěsů či žaluzií můžete toto riziko zminimalizovat. I celá řada dalších studií poukazuje na to, že vystavování se světlu v noci zvyšuje riziko rakoviny prsu, neboť melatonin výrazně ovlivňuje produkci ženských hormonů, jejichž nesprávná regulace je přičítána k vlivům způsobující nádorové bujení.

Vysoký krevní tlak

Časopis Chronibiology International publikoval v roce 2014 zjištění, že lidé, kteří jsou opakovaně vystavěni nočnímu světlu mají vyšší krevní tlak oproti těm, kteří spí ve tmavé místnosti. Výzkumníci si sice nejsou jisti pravým důvodem, proč tomu tak je, nicméně zjištění, že krevní tlak při nočním osvětlení je vyšší, je považováno za prokázané. Odpojujte proto na noc všechnu elektroniku vydávající světlo. Jestliže vám moc svítí budík, vyměňte jej za jiný nebo jej alespoň přikryjte.

Noc a světlo zkrátka nejdou dohromady. Spát ve tmě je jednoduchý způsob, jak prospět svému zdraví a skoro nic nás to nestojí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

6 důvodů proč nespat s rozsvíceným světlem