6 nemocí dospívajících teenagerů a jak je před nimi chránit
Adéla Beranová
22. 6. 2014
Mezi nejčastější nemoci teenagerů patří mononukleóza, poruchy příjmu potravy, ale třeba i závislosti a sexuálně přenosné choroby. Jak před nimi teenagery ochránit a jaké jsou možnosti léčby? Čtěte dál!
1. Mononukleóza
Mononukleóza je infekční virové onemocnění, kterému se přezdívá nemoc z líbání. Přenáší se slinami, ale třeba i přes kontaminovanou skleničku či společnou cigaretu nebo vodní dýmku. Nejvíce jsou proto mononukleózou ohroženi lidé s promiskuitním stylem života.
„Mezi nejčastější příznaky patří bolest v krku, horečka, únava či zvětšení krčních mízních uzlin, které mohou být nejčastěji zaměňovány se symptomy angíny,“ vysvětluje lékařka Miriam Schnejbalová z Očkovacího centra Avenier.
Prevence: Očkování zatím neexistuje, jedinou prevencí je snaha vyhnout se rizikovým situacím.
Rakovina děložního čípku hrozí mladým i ženám v přechodu. Na vině jsou z 99 % HPV viry
2. Žloutenka
Žloutenkou typu A nebo B se u nás ročně nakazí kolem tisícovky lidí. Teenageři jsou rizikovou skupinou, protože častěji cestují a žijí společenským životem. Navíc si rizika nemoci neuvědomují a často je podceňují. Žloutenka typu A, neboli nemoc špinavých rukou, dovede hodně znepříjemnit život. Povinná je hospitalizace, dlouhá rekonvalescence, přísná dieta i zákaz sportu a pobývání na slunci.
Prevence: Nejlepší je kombinované očkování na oba dva typy. Cena se pohybuje kolem 1620 Kč, za potřebí jsou tři dávky. Většina pojišťoven navíc na očkování přispívá. Prevenci pomáhá i důsledná hygiena či opatrnost při cestování a vyhýbání se promiskuitnímu sexuálnímu chování.
3. HPV
Rakovina děložního čípku je přenášena virem HPV, k jehož přenosu může dojít jakoukoli pohlavní aktivitou nepo při těsném kontaktu kůže s kůží infikovaného partnera, přenos bez pohlavního styku je však spíš vzácný. Kondom ale před přenosem infekce chrání jen částečně, protože virus se vyskytuje i na kůži v intimních oblastech.
Prevence: Nejspolehlivější prevencí je vyhnout se přímému kontaktu s virem. Jako ochrana existuje očkování, cena se pohybuje kolem 3 500 Kč a zapotřebí jsou tři dávky. Všechny ženy by navíc měly pravidelně absolvovat gynekologické prohlídky, které odhalí přednádorové změny na děložním čípku.
S HPV virem se za život setká skoro každý. Jak moc nás ve skutečnosti ohrožují?
4. Poruchy příjmu potravy
Poruchy příjmu potravy jsou jednou z nejčastějších nemocí dospívajících, podléhají mu spíše dívky, počet chlapců s touto diagnózou ale v posledních letech stoupá. Zatímco dívky častěji hubnou formou diet a odmítání jídla, chlapci volí nadměrné množství sportu. Mezi nejčastější příčiny patří nedostatek projevů náklonnosti, šikana a výsměch spolužáků, tělesné a sexuální zneužívání a přílišný důraz na skvělý fyzický vzhled v reklamách a médiích.
Prevence: Od útlého věku je potřeba dbát na vytvoření správných stravovacích návyků. „Koníčky, dobrá společnost vrstevníků a rodinná pohoda přispívají k tomu, aby se dítě ve svém těle cítilo dobře. V době dospívání je pak potřeba pozorovat nezvyklé změny ve stravování a případné výkyvy hmotnosti,“ radí lékařka Schejbalová.
5. Meningokok
„Meningokok nepatří mezi nejčastější onemocnění, ročně jím onemocní kolem 100 lidí, ovšem 10 % z nich může skončit úmrtím. Ohroženy jsou zejména malé děti a dospívající. U teenagerů riziko zvyšuje fyzické a psychické vyčerpání vyplývající z životního stylu, ke kterému často patří ponocování, alkohol a pobyt ve společnosti vrstevníků,“ vysvětluje Schejbalová.
Meningokok se může přenášet kýchnutím, líbání nebo pouhým pitím ze společné lahve. Během několika hodin může být nakažený v ohrožení života.
Prevence: Propuknutí onemocnění je možné zabránit pravidelným sportováním, častým pobytem v přírodě a zdravý životní styl včetně bohatého přísunu vitaminů. Nejúčinnější ochranou je ale očkování, které se očkuje pouze v jedné dávce a stojí kolem 1600 Kč.
8 tipů, jak zatočit se závislostí na používání telefonu a sociálních sítích
6. Závislosti
Může jít o závislost na návykových látkách jako je alkohol, cigarety, lehké či těžké drogy nebo patogenní závislosti typu hraní na automatech, závislost na internetu či počítači. Dospívající jsou ke všem závislostem náchylnější než dospělí.
Prevence: Předejít vytvoření závislosti u dospívajících mohou zejména dobré vztahy v rodině, s přáteli a spolužáky, pravidelné volnočasové aktivity a přiměřená pozornost rodičů.