Plísně na nohou v různých podobách jsou u lidí velmi časté onemocnění a bohužel jejich léčení je většinou úporné a dlouhodobé a bez léčení sama nevymizí.
Záludností tohoto onemocnění také je, že např. plíseň na nehtech je nebolestivá a postižený ji začne léčit až v době, kdy už je na izolovanou léčbu pozdě a je třeba naordinovat léčbu celkovou.
Plíseň jako taková je vyživována vlhkem a teplem, což je typické prostředí pro nohu v uzavřené obuvi. Plísním nahrává prostředí s takovýmto klimatem, což jsou např. veřejné bazény, sprchy, sauna.
Ve svém důsledku je plíseň lehce přenosná z člověka na člověka a lehce se dá získat i z infikovaného prostředí. Jedním z příkladů mohou být např. neprofesionální služby pedikúry, kdy se nepoužívají jednorázové pomůcky a člověk si plíseň jednoduše přinese domů z infikovaných nástrojů.
1. Hygiena nohou a obuvi
Pro samotnou léčbu je proto důležitá osobní hygiena a také prevence rozšíření plísně na další členy rodiny.
Nohy by se měly každý den mýt a poté důkladně usušit, zvláště v oblasti mezi prsty, kde se plísně nejčastěji tvoří. Na postižená místa je dobré používat zvláštní ručník, který se často vyměňuje a v žádném případě jím nenechat utírat se také ostatními členy rodiny.
Důležitá je péče o obuv a samotný výběr – nemocný by měl používat pokud možno bavlněné ponožky, které mění každý den nebo po propocení.
Boty by měly být z kožených nebo jiných přírodních materiálů, tak aby dobře propouštěly vlhkost. Pokud už musíte zvolit obuv ze syntetických materiálů, pak je dobré, aby měla větrací průduchy.
Boty po každém nošení dobře odvětrejte a čas od času je vyšplíchněte vhodnými spreji na obuv. V lékárnách jsou k dostání antibakteriální spreje i spreje se složkou ničící plísně.
Boty bez ponožek a atletická noha aneb když móda ohrožuje zdraví
2. Tradiční způsoby léčby plísně
K léčbě můžete přistupovat tradičním způsobem a nechat si v lékárně doporučit krémy a masti proti plísním typu Canespor, Canesten …
Nebo můžete zabrousit do domácí lékárny případně využít aromaterapie či homeopatie.
3. Plísně vás zbaví med
Už od ne paměti je k léčení využíván včelí med. Na postižená místa naneste vrstvu medu a pečlivě ovažte. Nechejte působit přes noc.
4. Olejové lázně
Podobným způsobem se dají využít esenciální oleje – např. tea-tree, mesíčkový nebo levandulový, které mají dezinfekční účinky. Večer si nohy vykoupejte (asi 10min) v teplé lázni s přídavkem několika kapek oleje a ráno si nohy olejem potřete.
5. Léčba s chytrou houbou
Dobré výsledky přináší léčba takzvanou chytrou houbou – Pythium Oligandrum. Léčba je založena na faktu, že tato houba doslova požere nemocnou tkáň a u konce je tehdy, když už není co požírat. Kontraindikací k této léčbě je pouze její kombinace s klasickou léčbou.
Kvasinková infekce v těle. Jak se jí konečně zbavit!
6. Pročistěte s organismus bylinnými čaji
Plísňová onemocnění často poukazují také na nějaký vnitřní problém v těle. Je proto důležité zamyslet se nad svým jídelníčkem a přidat potraviny, které zvýší obranyschopnost organizmu proti plísňovým a kvasinkovým infekcím. Doporučované jsou čaje z třapatky nachové, kopřivy, pampelišky, máty a lopuchu, které pročistí organizmus.
Důležitý je také dostatek vitaminu C v potravě a zinek, flavonoidy (čerstvé ovoce a zelenina) a omega 3 mastné kyseliny.
Hodně štěstí při vaší léčbě.