Nekonečné převalování z boku na bok, pozorování ručiček na budíku, počítání oveček a nic nezabírá. Nemoci usnout znají především tzv. sovy, tedy lidé, kteří večer dlouho vydrží, zato se jim ráno nechce z postele.
Dnešní svět je však nastaven spíše pro ranní ptáčata, a tak nám ostatním nezbývá nic jiného, než se naučit rychle usínat. Protože bez kvalitního spánku nemůžeme druhý den dobře fungovat. Poradíme vám, jak na to.
1. Žádné jídlo ani sport na noc
Zásada je nechodit spát s plným žaludkem. Večeře by měla být lehká, ze zeleniny, ryb či drůbežího masa. Pokud si rády dopřáváte steaky a guláše, konzumovat byste je měly minimálně 5 hodin před tím, než si půjdete lehnout.
Na usnutí vám nepomůže ani večerní běh či hodinka v posilovně, protože váš organismus bude rozhicovaný a usnout budete moci, až když bude vaše tepová frekvence nižší.
2. Bylinkové čaje
Pro snadné usínání si před spánkem uvařte šálek bylinkového čaje nebo vyzkoušejte teplé mléko s medem.
3. Relaxujte
Důležité také je naučit se zklidnit svoji mysl po náročném dni plném stresu. To se vám nejlépe podaří relaxací: pusťte si příjemnou hudbu, pomalu a zhluboka dýchejte a snažte se uvolnit.
Pomůže i koupel, ale hlavně myslete na samé příjemné věci. Vyčistíte si tak hlavu a nebudete v posteli přemýšlet o tom, jak zvládnete všechny úkoly a povinnosti, které máte před sebou. Podobnou službu vám prokáže i knížka.
4. Alkohol před spaním
Usínání také může čas od času prospět malý panák alkoholu, ale pozor na množství, neboť po přemíře alkoholu je spánek naopak nekvalitní.
5. Čerstvý vzduch
V ložnici si vyvětrejte a nepřehánějte to s topením, mělo by v ní být okolo 19 ° C.
6. Spěte v uklizeném a příjemném prostředí
Lépe se nám usíná také v příjemném prostředí, a proto udržujte v ložnici pořádek, neboť s pohledem na rozházené oblečení to půjde hůř. Roli hraje také materiál i barva vašeho ložního prádla a noční prádlo, proto raději zainvestujte do kvalitních látek. Dobrou noc!