Acne vulgaris. Už ten název nám dává jasně najevo, že se jedná o velice nepěknou nemoc. Pro většinu z nás není ani tolik bolestivá, ale většinou je spíše esteticky a díky tomu i psychicky nepříjemná.
Akné neboli trudovina je výsev ucpaných a posléze zanícených mazových žlázek, které se jako na potvoru vyskytují přesně v těch oblastech, které máme většinu času odhalené..Obličej, krk a dekolt se opravdu nechovávají jednoduše a pro mnoho mladých ale i dospělých žen je akné velice traumatické a způsobuje pocit méněcennosti. U většiny osob se stav časem upraví, ale nejsou výjimkou ani ženy, kterým je přes 30, které se oněch pupínků stále nezbavily.
Naštěstí existuje mnoho způsobů, jak s touto nepříjemností zatočit a ne všechny jsou ve formě drahých kosmetických přípravků. Kůže ráda ukazuje na povrchu, co ji trápí uvnitř, a proto je i u akné dobré začít z gruntu a soustředit se na pitný režim a zdravou stravu. Bylo by ovšem poněkud naivní doufat, že pokud máte plnou T-zónu vřídků, tak vám pomůžou 2 litry vody denně. Nicméně pokud používáte rozumnou kosmetiku zaměřenou na váš typ pleti, tak není na škodu přihodit i některé přírodní, levné a generacemi osvědčené bylinné recepty.
Opupínkovaná pokožka je často přecitlivělá a kvůli silnému čistění přebytečného mazu paradoxně vysušená. Citlivá přírodní péče je proto nepochybně přínosná. Dívky bylinky používaly tisíce let a naše mechanizovaná a vyspělá civilizace spoustu věcí zapomněla. I tak ale, pokud se pečlivě podíváte na obaly kosmetiky, zjistíte, že spoustu vzletně znějících slov jsou pouze latinské názvy pro květinky, které naleznete na zahrádce nebo na procházce k lesu. Není dobře zanevřít na kvalitní kosmetiku, za kterou stojí roky výzkumu a testování, ale jestli chcete udělat něco navíc, můžete se směle vrhnout do bylinkářství.
Způsobů používání přírodních látek na pleť je více. Můžete zvolit formu masti, odvaru či koupele, tedy zevní aplikaci. Nicméně důsledným pitím bylinných čajů zabijete dvě mouchy jednou ranou, a to pitný režim i přísun bylinek.
Které kytičky máte tedy přesně vyhledávat?
Název nám napovídá, že se jedná o medicínsky používanou rostlinu. Má silné hojivé, regenerační a protizánětlivé účinky, které oceníte při hojení pupínků. Naleznete ho v mnoha komerčně vyráběných přípravcích, popřípadě si můžeme vyrobit odvar přímo z rostliny. Stačí vzít 2 polévkové lžíce bylinky, přelít ji půllitrem vody a nechat půl hodiny louhovat. Poté přeceďte přes hustý cedník nebo přes plátýnko a používejte jako tonikum nebo pokud trpíte poněkud větším výsevem (například na zádech a hrudníku), nebojte se nalít odvar do koupele.
Měsíček lékařský
Taktéž se vyznačuje silným hojivým účinkem, který byl často v lidovém léčitelství využíván při výrobě oleje, který zjemňuje a zklidňuje podrážděnou pokožku.
Třezalka
3. Česnek kuchyňský
Určitě už jste slyšela, že česnek má očistné účinky. Není to jen pověra, ale opravdu obsahuje látku, které funguje jako přírodní antibiotikum, které dezinfikuje a také prokrvuje pokožku. Pokud vám tedy nevadí onen odér, tak se doporučuje pokožku potírat čerstvými stroužky česneku.
Další květinka, která prokrvuje pokožku, ale je také skvělá jako očišťující čaj.
Mateřídouška
5. Listy zeleného čaje
Hodí se spíše pro mastnou a smíšenou pokožku, má totiž čistící, uklidňující ale i lehce napínací účinky.
Zelený čaj
6. Šalvěj lékařská
Používá se v případě zanícených a nehojících se ran, ale taktéž skvěle poslouží u akné, protože má opět skvělé dezinfekční a antibakteriální účinky. Podobně poslouží i Heřmánek lékařský, u kterého ale dávejte pozor na alergickou reakci, která je relativně častější, než u šalvěje.
Šalvěj
Nejedná se sice o rostlinu, která by běžně rostla v našich zeměpisných šířkách, ale díky své nenáročnosti a účinnosti si našla cestu i do českých květináčů. Není to náhodou, je opravdu velice účinná v hojení a čistění ran. Můžete pleť potírat přímo listem rostliny nebo skočte do lékárny pro aloe vera olej, který je ovšem před nanesením na pleť vhodné naředit vodou.
Aloe vera
Toto je jen velmi krátký seznam rostlinek oblíbených a ověřených v péči o pleť. Možná neslibují takové účinky jako lahvičky v drogérii, ale jsou šetrnější a když si zajdeme na procházku pro bylinky, uděláte možná lépe než se upnout k výsledkům dalšího skvělého odličovače. Protože projít se, vypít si v klidu čaj a vrátit se tak trošku k přírodě, vyčistit si hlavu a uklidnit se, je asi to nejlepší, co pro sebe můžete udělat.