Ranní ptáče dál doskáče. Na tomto známém rčení určitě něco bude, protože to potvrzuje většina lidí, kteří nestraší do tří v noci a ráno si raději přivstanou, jelikož jim dlouhé vylehávání nic neříká. Proč je dobré vstávat nejpozději v šest hodin ráno?
1. Máte čas naplánovat si den
Ranní ptáčata mají příležitost rozvrhnout si svůj den. S dobrým plánem se stanete efektivnějšími a produktivnějšími, což je potvrzeno i odborníky. A také je mnohem menší pravděpodobnost, že na něco zapomenete, než když zběsile vyskočíte z postele a rovnou s klapkami na oči nasednete do tramvaje.
2. Máte čas cvičit
Častou výmluvou pro necvičení bývá nedostatek času. Ráno máte nejvíce energie na všechny fyzické aktivity, takže s chutí do toho! Díky vyplaveným endorfinům se budete na nabubřelé spolucestující v metru a protivného šéfa v práci mile usmívat, není to dostatečná motivace?
3. Máte čas se najíst
Snídaně je nejdůležitějším jídlem dne, protože nastartuje organismus a má také vliv na to, co ten den sníte. Podle výzkumu z roku 2011, provedeném na Northwesternské univerzitě, lidé, kteří vstávají později, zkonzumují o 248 kalorií denně více než ti, kterým nedělá problémy vstát dříve.
4. Budete výkonnější
Podle nejnovější studie mají lidé, kteří ponocují a ráno dospávají, mnohem menší pracovní výkonnost, mají problémy s dodržováním termínů a plněním svého denního plánu. A navíc můžete ráno stihnout mnoho práce, do které se vám večer nechtělo. Pocit, že vy zvládáte spoustu věcí, zatímco ostatní naprosto nevýkonně a neplodně „hnijí“ v posteli, je přece k nezaplacení!
5. Budete mít lepší náladu
Alespoň tedy za pár dní, až si na brzké vstávání zvyknete. Ze začátku se můžete tvářit jako kakabus, to připouštíme. Je ale vědecky potvrzené, že lidé, kteří chodí brzy spát a stejně tak i brzy vstávají, se cítí mnohem zdravější, šťastnější a vyrovnanější.
6. Budete celý den aktivnější
Tvrdí to výzkum z roku 2009, jehož závěry citoval Journal of Applied Social Psychology. Brzké vstávání vám totiž pomůže vyrovnat se s nedostatkem energie a ochromující únavou.
7. Nepostihne vás deprese
Podle německé studie z roku 2013 existuje úzká spojitost mezi depresí a dlouhým vyspáváním. Když se přinutíte ráno vstát brzy, výrazně se sníží pravděpodobnost, že se u vás deprese nikdy neobjeví.