Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

7 mýtů o alergii pro nealergiky

Veronika Tichá

Veronika Tichá

22. 3. 2015

První jarní den máme za námi, všechno kvete, sluníčko svítí, ptáčci zpívají, alergici kýchají. Přestože jaro naplňuje mnoho lidí optimismem, pro alergiky nastává období, které by raději z kalendáře vyškrtli. Alergie stále provází mnoho mýtů, které uvedeme na pravou míru.

1. Lidé jsou alergičtí na srst domácích zvířat

Ve skutečnosti alergenem není srst psů a koček, ale látka, kterou vylučuje jejich kůže. Alergii tedy mohou vyvolávat i zvířata, která srst nemají.

2. Alergii nemůžeme získat v průběhu života

I když se ve většině případů alergie poprvé projeví už v prvních letech života, není to pravidlem. U mnoha lidí se může objevit i v dospělosti, a to zejména působením znečištěného životního prostředí, stresu nebo proděláním infekčního onemocnění. Také lidé, kteří pracují v prašném prostředí nebo se v zaměstnání setkávají s chemickými látkami, bývají náchylní k alergiím.

3. Alergické rýmě se říká „senná“, protože pacient je alergický na seno

Přestože pacient má sennou rýmu, zdravotní problémy nezpůsobuje seno jako takové, ale pyly. Senná rýma je pouze pojmenování pro všechny tyto typy alergií.

4. Alergie se dá vyléčit

Alergie není léčitelná. Odborný dohled lékaře a aplikovaná léčba však mohou z velké části omezit projevy nemoci a podstatně zvýšit kvalitu života pacienta.

5. Květiny jsou nejčastějšími spouštěči alergie

Jen velmi málo lidí trpí alergií přímo na ně, nejčastější příčinou alergií jsou pyly stromů, trav a plevele, které se přenášejí vzduchem.

6. Zvlhčovače vzduchu alergikům pomáhají

Zvlhčovače sice mohou alergickým dětem usnadnit dýchání, je ale třeba vlhkost hlídat. Pokud se to přežene, mohou se ve vlhkém prostředí začít množit roztoči a plísně. Takže zvlhčujte, ale s mírou!

7. Plísně a roztoči se nachází jen v uzavřených prostorách

Spory plísní najdete téměř všude, tzn. i na listí, tlejícím dřevu nebo v půdě, a to zejména ve vlhkém počasí. Většina venkovních plísní není aktivní během zimy, vrchol zaznamenávají na jaře.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

7 mýtů o alergii pro nealergiky