Pomocí popínavých rostlin lze zvelebit či zakrýt nevzhledné zdi, ploty, fasádu na domě nebo například pergolu. Díky svým vlastnostem dokážou rozzářit i ten nejtemnější kout, aniž by zabíraly místo na zemi. Podívejte se, podle čeho popínavé rostliny vybírat, a inspirujte se naším výběrem populárních i méně známých druhů.
Jak vybrat popínavé rostliny?
Ještě před tím, než se pustíte do vysazování, stojí za to zvážit určité vlastnosti popínavých rostlin. Zaměřit byste se měli hlavně na jejich konečnou výšku. Některé druhy vyrostou například jen do výšky kolem 150 cm, jiné bez problému dosáhnou až na střechu a dál. Takové se hodí především na pergolu, na zakrytí zdi, střechy a podobně. Oproti tomu popínavé rostliny na plot nebo nižší zídku se až do takové míry rozrůstat nemusí, i když samozřejmě vždy záleží na konkrétní situaci. U popínavých rostlin na plot je rovněž vcelku snadné provádět řez a další úkony, zatímco k rostlině na střeše nebo pergole budete mít jen omezený přístup.
Dalším důležitým aspektem je způsob, jakým se rostlina přichytává k povrchu. Obecně se popínavé rostliny rozdělují na samopnoucí a na ty, které vyžadují oporu. Některé druhy se totiž pnou pomocí vzdušných kořenů nebo odnoží, kdežto jiné se potřebují obmotávat kolem podpěry.
Neméně důležité je samozřejmě i to, zda hledáte výhradně neopadavé popínavé rostliny, nebo vám nevadí, že na zimu ztratí listy. Vybírat můžete z mnoha opadavých i neopadavých popínavých rostlin, z nichž některé nádherně kvetou, jiné vytváří sytě zelenou pokrývku fasád, plotů, zdí a dalších objektů.
Nyní se již dostáváme k tomu nejdůležitějšímu, a sice k příkladům popínavých rostlin, které stojí za to znát. Jaké popínavky zkrášlí vaši zahradu či terasu a co obnáší jejich pěstování?
1. Jasmín mnohokvětý
Jasmín je popínavá rostlina, která vytváří drobné bílé květy. Existuje mnoho druhů jasmínu, z nichž některé jsou vhodné spíše jako pokojovky, jiné zase jako zahradní nebo balkonové rostliny. Na balkon, terasu či například k pergole lze umístit jasmín mnohokvětý, který patří mezi poloopadavé pnoucí rostliny.
Popínavý jasmín mnohokvětý se hodí do různých klimatických podmínek. Nejlépe se mu bude dařit na slunci, popřípadě v polostínu. Substrát by neměl nikdy zcela vyschnout, proto je nutné, především na jaře a v létě, pamatovat na zálivku a v době růstu také na pravidelní hnojení. Rostlina dosahuje výšky až 1,5 metru a kvete od března do června.
Základní charakteristika rostliny
- Binomické jméno: Jasminum polyanthum
- Původ: Indie, Srí Lanka, Čína
- Druh: poloopadavý
- Opora: ano
- Barva květu: bílá
- Barva listu: zelená
- Doba kvetení: březen–červen
- Výška: 1,5 m
- Stanoviště: slunce, polostín
- Půda: vlhký, dobře propustný
- Zálivka: na jaře a v létě 2× týdně
- Hnojení: během vegetace 1× týdně hnojivem na balkonové rostliny
2. Rodochiton krvavý
Rodochiton krvavý je působivá rychle rostoucí popínavá rostlina s nádhernými purpurovými květy a tmavě zelenými opadavými listy. Hodí se k pěstování na balkoně, terase i zahradě, kde ho lze využít pro zakrytí různých konstrukcí nebo plotů. Venku se pěstuje jako letnička, nicméně ve vhodných podmínkách, například v zimní zahradě, ho lze pěstovat i jako trvalku.
Pěstujte ho ve vlhké, dobře propustné půdě a na plném slunci, popřípadě v polostínu. Během vegetace je vhodné rostlinu jednou týdně přihnojovat hnojivem na balkonové rostliny.
Základní charakteristika rostliny
- Binomické jméno: Rhodochiton atrosanguineus
- Původ: Mexiko
- Druh: opadavý
- Opora: ano
- Barva květu: purpurová
- Barva listu: tmavě zelená
- Doba kvetení: červenec–říjen
- Výška: 1–2 m
- Stanoviště: slunce, polostín
- Půda: dobře propustná, humózní, hlinitá
- Voda: půda by měla být vlhká, ale ne přemokřená
- Hnojení: během vegetace 1× týdně hnojivem na balkonové rostliny
3. Břečťan popínavý
Tato dobře známá neopadavá popínavá rostlina se hodí především na zakrytí fasád domů. Délka stonku může dosahovat až 15 metrů, tudíž je pro tento účel jako stvořená. Jednou z výhod břečťanu popínavého je jeho izolační schopnost, kterou oceníte především v horkém počasí.
Břečťan popínavý není nijak náročná rostlina. Ke zdárnému růstu potřebuje stín či polostín, na přímém slunci hrozí spálení. Existují jak zelenolisté, tak pestrolisté odrůdy břečťanu popínavého, přičemž pestrolistý břečťan snese více slunečního záření. Mladé rostliny se k povrchu přichytávají pomocí vzdušných kořenů, starší se udrží samy. Jedná se tedy o samopnoucí popínavou rostlinu, která nepotřebuje žádnou zvláštní oporu, vyvazování ani nic podobného.
Břečťan je sázkou na jistotu. Jde o neopadavou, stálezelenou a rychle rostoucí popínavou rostlinu, pomocí níž můžete téměř bez práce zakrýt nejrůznější objekty.
Základní charakteristika rostliny
- Binomické jméno: Hedera helix
- Původ: Evropa, Asie
- Druh: neopadavý
- Opora: ne
- Barva listu: tmavě zelená, zeleno-žlutá
- Výška: 8 m
- Stanoviště: stín, polostín
- Půda: výživná, humózní
- Voda: zálivka by měla být pravidelná, ale mírná, aby nedocházelo k přemokření
- Hnojení: lze přihnojovat 1× za 14 dní univerzálním tekutým hnojivem (v zimě 1× za měsíc)
4. Akébie pětičetná
Akébie pětičetná představuje liánu dorůstající do výšky až deseti metrů. Díky tomu se skvěle hodí k pokrytí pergol, vysokých plotů a dalších objektů. Lze ji pěstovat také u zdi, bude však potřebovat oporu. Akébie má drobné, sytě zelené lístky, které jsou na spodní straně o něco světlejší. Na jaře kvete nachovými květy.
Ideálním stanovištěm pro akébii pětičetnou je místo na slunci či v polostínu. Půda by obecně měla být vlhčí, nicméně podmínkou je dobrá propustnost. Na zálivku je tato popínavá rostlina středně náročná, zejména v létě. Půdu je potřeba udržovat mírně vlhkou, zalévání je tedy nutné přizpůsobit zejména počasí.
Základní charakteristika rostliny
- Binomické jméno: Akebia quinata
- Původ: Čína, Korea, Japonsko
- Druh: poloopadavý, opadavý
- Opora: ano
- Barva květu: vínová
- Barva listu: zelená
- Doba kvetení: duben–květen
- Výška: 10 m
- Stanoviště: slunce, polostín
- Půda: vlhká, dobře propustná
- Voda: vyžaduje pravidelnou zálivku, půda by měla být stále mírně vlhká
- Hnojení: mladou rostlinu je vhodné hnojit 1× za 14 dní univerzálním tekutým hnojivem
5. Popínavé růže
Velmi efektní řešení nabízí také popínavé růže, které lze využít pro zakrytí nevzhledných zídek nebo plotů, ke zvelebení pergoly a podobně. Existují různé druhy popínavých růží, a tak si určitě vyberete to pravé přesně pro vás a vaši zahradu.
Obecně se popínavé růže dělí do dvou skupin, a sice na climbery, které v jednom roce kvetou vícekrát, a ramblery, které kvetou jen jednou, ale vytvářejí větší počet květů.
Základní charakteristika rostliny
- Druh: opadavý
- Opora: ano
- Barva květu: bílá, žlutá, červená, vínová, růžová, oranžová
- Barva listu: tmavě zelená
- Doba kvetení: climbery kvetou opakovaně, ramblery v červnu a červenci
- Výška: 2–8 m
- Stanoviště: slunné, chráněné před větrem
- Půda: humózní, dobře propustná
- Voda: vydatná zálivka je obecně nutná cca 2× týdně
- Hnojení: od jara hnojte pravidelně hnojivem na růže
6. Přísavník trojcípý
Přísavník trojcípý se řadí mezi liány a dorůstá do výšky až 15 metrů. Je zajímavý především svými listy, které jsou lesklé a zelené a během podzimu se zbarvují dočervena. Květy přísavníku trojcípého jsou drobné, zelené a objevují se v období od července do srpna.
Tato opadavá popínavá rostlina je poměrně nenáročná, v suchém období je však nutné pamatovat na pravidelnou zálivku. Výhodou je, že přísavník trojcípý ke svému růstu nepotřebuje žádnou zvláštní oporu.
Základní charakteristika rostliny
- Binomické jméno: Parthenocissus tricuspidata
- Původ: Čína, Korea, Japonsko
- Druh: opadavý
- Opora: ne
- Barva květu: zelená
- Barva listu: červená, zelená
- Doba kvetení: červenec–srpen
- Výška: 15 m
- Stanoviště: slunce, polostín
- Půda: vlhčí, humózní
- Voda: mezi zálivkami je dobré nechat půdu mírně vyschnout
- Hnojení: v období růstu lze přihnojovat univerzálním kapalným hnojivem
7. Plamének
Tato rychle rostoucí popínavá rostlina vás potěší především svými výraznými, působivými květy. Plamének neboli klematis je rod zahrnující velké množství druhů, a tak je rozhodně z čeho vybírat. Skvěle se tato rostlina bude vyjímat především na plotech a pergolách.
Plamének vyžaduje bohatou a pravidelnou zálivku. Vyhovují mu především slunná místa, nicméně prospívat bude i v polostínu. Půda musí být výživná a rovněž je vhodné rostlinu hnojit hnojivem s postupným uvolňováním živin.
Základní charakteristika rostliny
- Binomické jméno: Clematis
- Druh: opadavý
- Opora: ano
- Barva květu: bílá, růžová, fialová, červená, žlutá
- Barva listu: zelená
- Doba kvetení: květen–červen
- Výška: 2 m
- Stanoviště: slunné
- Půda: výživná, humózní
- Voda: v létě je nutné dbát na dostatečnou, pravidelnou zálivku
- Hnojení: ideální je hnojivo s dlouhodobým působením, určené na okrasné dřeviny
Zdroje: thespruce.com, gardenersworld.com, gardenia.net, plantcaretoday.com, countryliving.com, wikipedia.org, gardeningknowhow.com, zahradnictvi-flos.cz, ceskestavby.cz