Stěhování je samo o sobě poměrně stresující, proto je vhodné se na něj dobře připravit. Jak si stěhování co možná nejvíce ulehčit a zajistit tak jeho hladký průběh? Podívejte se, na co při změně bydliště rozhodně nezapomenout.
1. Vše si dobře naplánujte
Míra náročnosti stěhování se bude odvíjet od celé řady faktorů. Stěhujete se jen o pár bloků dál od svého nynějšího bydliště? Pak se určitě nemusíte bát žádných velkých komplikací. Nebo jste si našli výhodný pronájem bytu Praha, jenže do hlavního města to máte několik desítek či stovek kilometrů? V tom případě je namístě důkladnější plánování.
Vytvořte si jednoduchý harmonogram, kterým se budete řídit při balení a následném stěhování. Počítejte s tím, že vám celý proces zabere několik dní, a určitě nenechávejte vše na poslední chvíli. Naplánujte si, co zabalíte a odstěhujete jako první, a co naopak budete potřebovat během celého stěhovacího procesu. Při plánování nezapomeňte na své domácí mazlíčky a zajištění jejich potřeb, abyste je ušetřili přílišného stresu ze změny prostředí.
Není od věci zamyslet se také nad tím, kam v novém bytě umístíte jednotlivé krabice, abyste při vybalování neměli tolik práce. Chaosu nejlépe předejdete tak, že budete balit systematicky a každou krabici si popíšete.
2. Informujte nové i staré sousedy
Při stěhování pravděpodobně zastavíte chodby v domě, zablokujete výtah a naděláte rámus. Je proto více než vhodné připravit na tuto skutečnost sousedy ve starém i novém domě. Ideální je navštívit je osobně a předem se za veškeré možné nepříjemnosti omluvit. Pokud je nezastihnete, vyvěste informaci o vašem stěhování alespoň na domovní nástěnku.
3. Během balení rovnou třiďte
Ideální je, když si odstěhujete skutečně jen to, co potřebujete. Stěhování tak můžete brát jako příležitost k vytřídění nepoužívaných věcí včetně oblečení. To, co už nepotřebujete nebo nechcete, vyhoďte či darujte. Do nového domova se tak přestěhujete jen s tím, co skutečně využíváte, což vám usnadní mimo jiné také následné vybalování.
4. Odmrazte lednici a mrazák
Odmrazení ledničky a mrazáku představuje jednu z věcí, na které se při stěhování zapomíná poměrně často. Přitom je ve většině případů nezbytné, hlavně tehdy, kdy si lednici s mrazákem berete s sebou do nového. Pokud zapomenete, nic tak strašného se neděje. Budete však muset odmrazování pomoci, což vám ubere čas, kterého při stěhování nikdy není nazbyt.
5. Zabezpečte parkování pro stěhováky
Stěhováky pozvěte na takový čas, abyste v den D vše dobře stíhali. Nezapomeňte také zajistit parkování pro stěhovací auto. Nutné je to hlavně v případě, že bydlíte na rušené ulici, kde je míst k parkování pomálu. Je dost dobře možné, že budete muset zažádat o povolení k záboru veřejného prostranství. Úřady mají na vyřízení žádosti až 30 dní, proto s tímto určitě neotálejte.
6. Nezbytnosti zabalte do speciální krabice
Sepište si seznam věcí, které budete potřebovat i během stěhování, a zabalte je do speciální krabice, k níž se snadno dostanete. Může se jednat například o léky, misky a jídlo pro psa, občerstvení pro vás, nabíječku na telefon, důležité dokumenty a podobně. Nebudete se tak muset stresovat ještě tím, že důležitou věc nemůžete najít.
7. Nahlaste změnu trvalého pobytu
Se změnou bydliště souvisí také různé administrativní záležitosti. Musíte například odhlásit energie, zrušit internetové připojení a informovat o nové adrese celou řadu institucí. Mezi ty patří banka, mobilní operátor, zdravotní pojišťovna, lékaři a samozřejmě i zaměstnavatel. Novou adresu byste zkrátka měli nahlásit každé instituci, která s vámi může komunikovat prostřednictvím pošty. Udělejte to co nejdříve, abyste se v budoucnu vyhnuli případným nepříjemnostem.