Menu
WomanOnly
Domácnost

8 tipů na výrobu domácích postřiků proti škůdcům. Pomožte své zahradě ekologicky

Adéla Lišková

Adéla Lišková

6. 6. 2017

Jednou z věcí, která dokáže jinak takovou příjemnou činnost jako je zahrádkaření otrávit, jsou škůdci. Zbavte se jich jednou provždy! Máme pro vás náměty na domácí postřiky proti škůdcům.

Přírodní řešení

Abyste vypěstovali skutečně zdravé ovoce a zeleninu, musíte se o zahradu pečlivě starat. Jenže všeho moc škodí, a to platí zejména o chemii. Agresivní látky v pesticidech totiž mohou ublížit nejen nekalým organismům, ale i rostlinám.

Pokud vás tedy trápí škůdci, zkuste nejprve přírodní cestu. Poradíme vám, jak si vyrobit domácí postřiky, které zeleni na vaší zahradě neublíží.

1. Česnekový olej

Česnekový olej zabírá zejména na savé a žravé škůdce, ale poradí si i s houbovými chorobami. Nejprve nasekejte zhruba dvacet stroužků česneku. Stroužky poté uložte do nějaké větší nádoby a zalijte je rostlinným olejem (bude stačit cca půl litru).

Česnek nechte v teplé místnosti louhovat zhruba dva dny. Po této době roztok sceďte a je hotovo – postřik je připraven k použití.

2. Chilli papričky

Podobné účinky jako česnekový olej mají, co se týče škůdců, také chilli papričky. Na výrobu postřiku jich budete potřebovat asi půl šálku. Papričky jen rozmixujete v půllitru vody a můžete začít stříkat. Při práci s tímto postřikem si však dávejte pozor, abyste se jím neumazali – kontakt takto silného roztoku s kůži či očima by mohl být velice nepříjemný.

3. Tabák

Se savými i půdními škůdci zatočíte postřikem z tabáku. Do hrnce vložte 150 gramů tabákových listů, přidejte tři litry horké vody a hodinu a půl pod pokličkou vařte. Obsah hrnce občas zamíchejte. Pokud nemáte tabákové listy, můžete použít obyčejný cigaretový tabák.

4. Kopřiva

Účinným odpuzovačem škůdců je kopřiva. Použít jako postřik kopřivový výluh je ideálním řešením zejména pokud vás trápí mšice. Výluh získáte tak, že natrhané lístky kopřivy zalejete horkou vodou a necháte odstát po dobu tří dnů. Co se týče poměru, optimální je zhruba pět litrů vody na kilogram kopřiv.

5. Chryzantéma

Proti mšicím působí bezvadně rovněž postřik z chryzantémy. Usušte a namelte takové množství květů, abyste měli zhruba jeden šálek. Namleté chryzantémy pak zalijte asi litrem horké vody. Po dvou dnech přeceďte a výluh je hotový.

6. Neemový olej

Jako postřik je účinný také roztok z málo známého neemového oleje. Tento olej se sice vyrábí ze stromu, který roste v Indii, snadno ho však zakoupíte i u nás.

7. Křemelina

Postrachem zejména ovocných stromů jsou housenky. Před jejich útokem je však můžete ochránit křemelinovým práškem. Stačí, pokud čas od času natřete křemelinou kmeny a silnější větve. Křemelinový prášek obsahuje maličké hroty, které ještě menší housenky nejsou schopné překonat. Nátěr pro větší účinnost klidně zopakujte několikrát.

8. Líh

Na malé, ale odolné puklice a štítenky, u kterých i důmyslnější metody selhávají, je tu líh. Připravte si 70% líh. Ten nařeďte v poměru 2 : 1 čistou vodou. Z rostlin tyto úporné škůdce sundáte vatou namočenou v roztoku.

Ohodnoťte tento článek:
3,3
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

8 tipů na výrobu domácích postřiků proti škůdcům. Pomožte své zahradě ekologicky