Bez vody se žít nedá, na tom se shodneme všichni. Známe její chemický vzorec, víme, že může měnit skupenství, že je důležitou součástí všech organismů, ale existuje několik faktů, které vás možná překvapí.
1. Tělo žen a dětí se rychleji dehydratuje
Ženy a děti reagují na nedostatek vody citlivěji než muži, přestože nemusí mít pocit žízně. Mají méně svalů, takže i menší podíl vody v nich, proto si tělo musí brát zejména při fyzickém výkonu více vody z oběhu. Děti by dokonce měly vypít ještě více vody, než dospělí, protože dětské tělo je ve vývinu a potřebuje brát z vody sílu a živiny.
2. Nárazové pití je nebezpečné
Pít je třeba průběžně, protože nárazové vypití velkého množství vody nadměrně zatěžuje ledviny a srdce. Průběžný příjem tekutin dokonce snadněji vyplavuje toxiny z těla, což přispívá ke správnému fungování metabolismu a k boji s přebytečnými kily.
3. Voda léčí
Iránský vědec a doktor Fereydoon Batmanghelidj provedl mnoho testů na svých pacientech, aby potvrdil domněnky o léčivých účincích vody. Ordinoval nemocným na migrény, zácpu i žlučníkové problémy prosté pití vody. Ukázalo se, že zkoumaní jedinci měli prostě žízeň.
4. Sklenice vody nastartuje organismus
Sklenice vody před snídaní vás nejen že probere, ale také stimuluje trávení, snižuje riziko infarktu a pročisťuje tělo.
5. Voda není pro všechny
Pětina lidstva nemá přístup k pitné vodě, tři miliony lidí ročně umírají na nemoci způsobené kontaminovanou vodou a špatnou hygienou. Přestože to vypadá, že vody je všude plno, sladká voda tvoří pouhá tři procenta vody na světě. Téměř všechna je ve formě ledovců nebo hluboko pod zemí.
6. Denní spotřeba vody
Denní spotřeba pitné vody na jednoho obyvatele západní Evropy je přibližně 129 litrů, zatímco v afrických zemích si lidé musí vystačit s 20 litry na den. Při pěti minutovém sprchování spotřebujeme stejné množství vody jako obyvatel slumu v rozvojové zemi za celý den.
7. Jak dlouho přežijeme bez vody
Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď, protože dítě v extrémním vedru může zemřít už za pár hodin, zatímco dospělý člověk ve standardních podmínkách může naopak bez vody přežít i týden.
8. Teplá voda z kohoutku není pitná
Teplá voda už nemá charakter pitné vody, protože může obsahovat některé chemické látky, které v pitné vodě nejsou. Navíc v teple se mohou rozmnožit některé bakterie. Proto by se na pití, přípravu jídla i teplých nápojů měla používat jen studená voda.
9. Bílé zakalení vody při prvním odtočení není na závadu
Když se sníží tlak vody nebo zvýší její teplota, sníží se rozptýlení vzduchu ve vodě a začnou se tvořit jemné bublinky, které získají působením světla mléčný vzhled. Jakmile necháte vodu krátce odstát, bublinky zmizí. Na kvalitu vody to nemá žádný vliv.