Diagnostika pohybového aparátu. Může vás zbavit kil i zlepšit zdraví
Redakce
3. 11. 2018
Víte, co je to diagnostika pohybového aparátu a jak vám může pomoci ulevit od zdravotních obtíží? Představujeme metodu manuální fyzioterapeutické korekce, která vás může zbavit problémů s pohybovým aparátem.
Chcete se zbavit kil?
Také v případě hubnutí je vhodné podstoupit komplexní diagnostiku, na jejímž základě odborník doporučí, jaké cvičení a stravování je nejvhodnější. Vedle diagnostiky svalů se pro sledování dílčích úspěchů hodí i měření obvodu pasu, hrudníku, boků a další míry, případně znát hodnoty jako obsah tuku a svalové hmoty v těle. To umožňuje například přístroj InBody 230, kterým disponují v Lékařském Domě Praha 7.
„Pokud máte problémy s bolestmi zad, kloubů či pohybovým aparátem základem je správně provedená diagnostika, při které je nutné přesně stanovit, co je ohniskem zdravotních komplikací“ říká úvodem fyzioterapeutka Pavla Daumann z Lékařského Domu Praha 7.
Nejde však jen o fyzické vyšetření, stejně důležitý je i rozhovor s klientem o jeho obtížích. „Fyzické diagnostice by měl tento rozhovor vždy předcházet. Na jeho základě vytvoříme hypotézy o původu bolestí, které následně při vyšetření můžeme potvrdit či vyvrátit,“ dodává Pavla Daumann. Podle ní jsou důležité nejen jednotlivé projevy a typ bolesti, ale také to, za jakých okolností se bolesti či diskomfort pravidelně objevují. Pro terapeuta je nicméně neméně zásadní i informace o tom, kdy jste tyto projevy zaregistrovali vůbec poprvé, a také o období, které bolestem předcházelo.
„Díky podrobné anamnéze můžeme určit, co původně problémy spustilo,“ vysvětluje fyzioterapeutka Daumann s tím, že se může jednat o různá zánětlivá onemocnění, staré, přechozené úrazy nebo dávné operační zákroky.
Komplexní manuál jak se zbavit bolestí zad od fyzioterapie po jógu
Co bude odborníka ještě zajímat?
· V jakém prostředí se pohybujete
· Jak vypadá váš pracovní den (z hlediska pohybů a aktivit)
· Jaké jsou vaše pohybové stereotypy během dne
· Zda se věnujete pravidelně nějaké fyzické aktivitě
Zdaleka se nemusí jednat přímo o obtíže pohybového aparátu, vliv mohou mít vnitřní orgány či žlázy s vnitřní sekrecí. To vše může funkcionalitu pohybového aparátu narušovat, například prostřednictvím nervových či metabolických drah. Příznaky tohoto narušení rovnováhy se pak mohou objevit záhy, nebo naopak vznikat postupně, dokonce v řádu let, než „udeří naplno“.
Jak na správné držení těla. Vypadejte mladší, mějte více přátel a zbavte se bolesti!
Vyšetřují se svaly i klouby
Po anamnéze následuje samotná diagnostika pohybového aparátu. „K testu svalů využíváme tzv. metodu MFK, manuální fyzioterapeutickou korekci,“ uvádí fyzioterapeutka a lektorka Tereza Novotná z center zdravého životního stylu Domů jógy. Během ní fyzioterapeut vyhodnocuje aktivaci svalů klienta a kvalitu jeho pohybu. Získané informace potom ukládá do počítačového systému. „Jde o porovnání svalové síly u každého jedince zvlášť. Zjistí se jaké svaly jsou perfektní u dané osoby, a oproti těm perfektním porovnáváme zbytek. Neměříme sílu, ani to, kolik má kdo svalů, jde nám spíš o to stanovit, jak své svalstvo dokážete ovládat a využívat,“ vysvětluje Tereza Novotná. „Díky tomu jsme schopni identifikovat svalovou, páteřní, kloubní či vnitřní dysbalanci a stanovit její správnou terapii“ .
Co může fyzioterapeut doporučit?
· Úpravu pracoviště či pracovní plochy
· Používání kompenzačních pomůcek
· Vědomou úpravu pohybových stereotypů
· Pohybovou aktivitu
„Při diagnostice pohybového aparátu je zároveň důležité sledovat vedle napětí svalů či svalových skupin a jejich nerovnováhy také změny na měkkých tkáních, jako jsou otlaky, otoky či zánětlivé procesy,“ popisuje k tomu Pavla Daumann. „Zaměřujeme se také na rozsah pohybu kloubů. I ten může být zřetelným indikátorem svalové či kloubní asymetrie, a tím pádem původcem obtíží,“ tvrdí. Upozorňuje nicméně na mezi fyzioterapeuty známý paradox, že v přímém epicentru problému přitom nemusí klient subjektivně žádnou bolest vnímat.
Doporučení jsou vždy individuální
„Vyhodnocením anamnézy a diagnostiky stanovíme nejvhodnější terapii, která v sobě může zahrnovat řadu přístupů. Vedle doporučení na změny každodenního života to samozřejmě mohou být fyzioterapeutická sezení, reflexní terapie, manuální či mechanická stimulace neurolymfatických a reflexních bodů nebo svalové masáže,“ nastiňuje Tereza Novotná.
Samostatnou kapitolou jsou pak podle Terezy Novotné doporučení ke cvičení. „Pro obnovení svalové rovnováhy jsou vyložené vhodné vybrané jógové pozice. K jejich provádění typicky není nutná velká síla, i tak ale při správném, a hlavně pravidelném cvičení posilují svalstvo, včetně často opomíjeného vnitřního hlubokého stabilizačního systému. Právě z něho mnohdy pramení bolesti, které se manifestují bez na první pohled zjevných příčin na různých místech těla.“ Jaké pozice jsou nejlepší? „V tomto ohledu nelze generalizovat, pro řešení konkrétní zdravotní obtíže je nezbytný individuální přístup fyzioterapeuta či lektora ke klientovi,“ odpovídá s tím, že jedním z nejdůležitějších terapeutických prvků během jógy nicméně zůstává důraz na správné hluboké dýchání.
Vhodná i preventivně
Diagnostiku pohybového aparátu nemusíte podstupovat pouze v případě, kdy už je problém na světě. Vhodná je pro sportovce, osoby s aktivním životním stylem nebo namáhavým zaměstnáním, což může znamenat i jednostrannou námahu některých svalových skupin. Správně provedená diagnostika dokáže stanovit lokality na těle, které jsou ohroženy úrazem, zánětem či přetížením, a tím pádem být efektivní prevencí pozdějších zdravotních komplikací.
Závěrem Pavla Daumann upozorňuje, že jednorázovou diagnostikou a doporučeními by rozhodně vaše snahy neměly končit. „Klíčové je průběžné sledování stavu, opakované vyšetřování a s tím související úpravy terapeutických postupů, které zajistí, že se problémy nebudou zhoršovat či opakovat,“ uzavírá.