Adonisův komplex aneb bigorexie. Co vede muže k posedlosti vlastním tělem?
Taťána Kročková
14. 7. 2020
Mezi novodobé poruchy příjmu potravy patří, po mentální anorexii a bulimii, také ortorexie, drunkorexie a bigorexie. O co vlastně jde? Proč se lidé snaží vypadat dobře za každou cenu? Co je to Adonisův komplex a proč jím trpí určité procento mužů? Máte takového muže doma? Pojďte si přečíst, jak takového Adonise poznáte a co se s tím dá dělat.
Adonisův komplex a další poruchy příjmu potravy
Žádný extrém není v pořádku. Pokud se něco zvrhne a přestaneme mít nad tím kontrolu, rozjíždí se destruktivní program těla, který poškozuje naše zdraví a ohrožuje nás na životě. Právě poruchy příjmu potravy mohou za to, že naše tělo strádá, zatímco psychika jen kvete ve chvíli, kdy se nám daří naplňovat svůj destruktivní ideál krásy. Jak je to jenom možné? Na vině je nerovnováha v těle a zcela zaujatý a pokřivený náhled člověka sama na sebe. Jde až o posedlost krásou těla, posedlost zdravou stravou, posedlost svými svaly a podobně. Všechny poruchy příjmu potravy však mají jedno společné, a to lidské tělo. Jeho vnější vzhled, který utváří to, jak se o něj staráme a co do něj přijímáme. Neříká se nadarmo, že jsme to, co jíme. Anebo to, co nejíme?
Ortorexie, drunkorexie a bigorexie jsou hned po mentální anorexii a bulimii další destruktivní programy naší mysli, které mohou být stejně tak nebezpečné. Souvisí s potravou, životním stylem, pitím alkoholu a péčí o tělo. Zatímco ortorexie je spíše ženská posedlost zdravou výživou, souvisí s upřednostněním biopotravin a s tvrdou kontrolou toho, co jíme, bigorexie se týká spíše mužů. Proto se této poruše říká Adonisův komplex. Novinkou je také drunkorexie nebo alkorexie, které souvisí s omezováním a kontrolou jídla, aby mohli lidé večer pít hodně alkoholu na večírcích. Drunkorexie se objevuje nejčastěji u mladých lidí, kteří nevynechají žádnou pořádnou párty.
Co je bigorexie a kdo byl Adonis?
Bigorexie je porucha, která se týká mladých mužů, jež chtějí dobře vypadat. Připadají si slabí, nevzhlední, málo mužní, proto se snaží o to, mít co největší svaly a působit krásným, odvážným, silným a mužným dojmem. Jako Adonis.
Kdo byl Adonis? Adonis byl v řecké mytologii nádherný chlapec, plod incestu kyperského krále Kinyra a jeho dcery Myrrhy, kterou bohyně Afrodita zachránila před hněvem otce, jenž prozřel, a proměnila ji v myrtový keř. Adonise vychovala manželka krále podsvětí Háda – Persefona a stejně jako mnoho jiných žen včetně bohyně Afrodity se do Adonise zamilovala. Afrodita s Persefonou si krásného mladíka půjčovaly, ale ten nakonec kvůli žárlivosti Afroditina milence – boha války Área – skončil rozerván kančími kly. Rozlícený Áres se proměnil v divokého kance a udělal s Adonisem krátký proces. Jeho krása tak zůstala v mýtech a na řeckých sochách…
Bigorexie a anabolické steroidy
Bigorexie také často souvisí se zneužíváním anabolických steroidů za účelem dosažení požadovaného vzhledu a potřebné svaloviny. Je tedy zřejmé, že muži trpící Adonisovým komplexem jsou i vystaveni velkému riziku, které vyplývá ze zneužívání steroidů. Kromě nežádoucích účinků při užívání anabolik se může objevit přetěžování svalů, důsledky nevhodné stravy, například v podobě nadměrného množství proteinů, dále také následky životního stylu či různých experimentů s vlastním tělem. Bigorexií trpí často kulturisté, ale neznamená to, že každý kulturista je zrovna bigorektik.
Adonisův komplex a životní styl
Když body image převládne a z muže stane bigorektik, projevuje se to asi takto: muž preferuje speciální stravu, nadměrné tělesné cvičení, návštěvu posiloven a fitness center nad vším ostatním, nezřídka také začne užívat anabolické steroidy pro objem svalů a požadovaný vzhled postavy. Stále není spokojený se svou postavou a je z toho ve stresu. Neúměrně to přehání na všech frontách a fyzický pohyb se pro něj stává jediným smyslem života, cvičí například i když je nemocný.
Adonisův komplex může také souviset s vyhazováním peněz za plastické operace, doplňky stravy, tetování a piercingy po celém těle, návštěvy fitness center a podobně. Celý životní styl se vlastně zúží jen na posedlost svým tělem a neustále chorobné zdokonalování své postavy, včetně velikosti nosu či objemu bicepsu. Pokud se sny neplní a realita neodpovídá představám bigorektika, nastává výrazný proces frustrace vedoucí k depresím, v krajním případě třeba až k pokusu o sebevraždu.
Místo hospody fitness a místo ženy zrcadlo
Pokud máte doma Adonise, není to rozhodně jednoduché. Muž neplní vaše představy o tom, jaký by měl být, ale rozhodně pouze ty své. I kdybyste si přála, aby byl tolerantní, věrný, milující a pozorný, on bude chtít být raději krásný, obdivovaný, úspěšný, svalnatý, silný, , vyholený, potetovaný, voňavý, zkrátka dobře vypadající a maximálně přitažlivý. Jeho nejbližším přítelem nebudete ani vy, ani hospoda, ale zrcadlo. Možná vám doma začne přibývat velký štos kulturistických časopisů, místo práce kolem domu bude chodit makat do posilovny a počítejte s tím, že bude málo doma.
Kde je tedy problém? Dalo by se říct, že zatímco ženy po vzoru modelek z časopisů touží po dokonalé a štíhlé postavě natolik, že začnou neúměrně hubnout a stávající se z nich chodící trosky – anorektičky, muži po vzoru filmových hvězd a kulturistů podporují svou mužnost tím, že se z nich stávají namakaní frajírci bez špetky soudnosti. Obyčejný muž touží po tom být hrdinou a rytířem ženských srdcí a asi si neuvědomuje, že tohle nebývá v těle, ale v hlavě. Tak jako tak je to nemoc, která může skončit špatně. Jaká rizika u bigorexie hrozí?
Rizika u bigorexie:
- fyzické onemocnění až vyčerpání organismu
- psychický kolaps, deprese, sebevražedné jednání
- nadváha, trávicí poruchy, vysoký cholesterol a vysoký tlak
- kardiovaskulární onemocnění a riziko infarktu
- nežádoucí účinky užívání steroidů včetně impotence, infarktu, poškození vnitřních orgánů
- onemocnění kloubů a ukládání kyseliny močové v kloubech díky nadužívání proteinů
- problémy s játry a ledvinami
- sociální izolace a zúžení zájmů na jediný smysl života
- finanční problémy díky vyhazování peněz za svou posedlost tělem
- problémy v zaměstnání a rodinné i vztahové problémy
Příčiny a léčba bigorexie
Příčiny bigorexie mohou být v dětství. Často jde o nedostatek sebevědomí, člověk hledá vlastní identitu a snaží se naplnit obraz o sobě samém. Řešení krize, která opravdu může u Adonise nastat, je složité a dlouhodobé. Pomoc představuje většinou pouze dobrá psychoterapie a změna životního stylu, třeba i pod dohledem lékaře. Prvotní je však to, aby si bigorektik uvědomil, že má problém a chtěl s tím něco udělat, což bývá samozřejmě to nejtěžší. Navíc takový člověk svým chováním neubližuje pouze sobě, což si kolikrát ani neuvědomuje, ale především svým blízkým – své partnerce a celé rodině.