Agávový sirup bývá často zatracován a upozaďován oproti jiným sladidlům. Z čeho se vyrábí, jaké má složení a v čem spočívají výhody či nevýhody při jeho používání?
Co je agávový sirup a co obsahuje?
Sirup z agáve představuje alternativní sladidlo oproti klasickému cukru. Je to průmyslově zpracovávaná zahuštěná šťáva z jihoamerického kaktusu agáve. Ačkoliv původně toto sladidlo vypadalo velmi slibně, časem se zjistilo, že jde spíše o omyl zdravé výživy.
Agávový sirup totiž obsahuje velké množství fruktózy (ovocného cukru), což se nejeví jako zdraví prospěšné pro dlouhodobé užívání. Sirup z agáve je velmi sladký, stačí ho opravdu jen malé množství. Hodí se pro všechny případy, ve kterých byste použili běžný cukr, med či jiné sladidlo. Lze jej přidávat do moučníků, jogurtů, kaší, dokonce i kávy nebo čaje, protože sirup z agáve má neutrální chuť.
Největší problém však představuje jeho vysoký obsah fruktózy, a to velmi výrazně oproti jiným alternativním sladidlům. Obdobně špatně je na tom také zatracovaný kukuřičný sirup.
Jak nahradit cukr a čím sladit zdravěji. Je lepší med, melasa, nebo čekankový či rýžový sirup?
Agávový sirup. Výhody a nevýhody?
Pro diabetiky se ale agávový sirup vůbec nehodí. I když má velmi nízký glykemický index díky nízkému obsahu glukózy, obsahuje více než 75 % fruktózy, která na základě mnoha prováděných studií škodí našemu zdraví. A ačkoliv byla fruktóza dříve diabetikům doporučována, dnes se od toho upouští. Fruktóza sice nezvyšuje hladinu krevního cukru, ale podporuje chuť k jídlu, vyvolává nadýmání a průjem a narušuje hladiny minerálních látek v těle. Navíc se složitě odbourává z jater a při jejím rozkladu vznikla kyselina močová.
Podle Dr. Jonnyho Bowdena „…fruktóza podporuje vznik inzulinové rezistence a významně zvyšuje hladinu triglyceridů, rizikového faktoru srdečně-cévních nemocí. Podporuje ukládání břišního tuku, které zvyšuje riziko vzniku cukrovky, nemocí srdce a metabolického syndromu.“ Také Dr. Oz na svém blogu píše: „Po důkladném zvážení dostupných zdrojů dnes doporučuji agávový sirup vyloučit z kuchyně a jídelníčku.“
Tyto informace sděluje specialistka na zdravou výživu PharmDr. Margit Slimáková na svých stránkách. Zároveň apeluje, abychom spíše při výběru alternativních sladidel sledovali jejich obsah minerálních látek – glykemický index, ale i obsah fruktózy mají jít co nejnižší hodnoty!