Akné na zádech je speciálním projevem akné. Není výjimečné tím, že by se snad v principu výrazně lišilo od běžného obličejového akné, jako spíš nepříjemným umístěním na hůře dostupných zádech. To je ostatně jeden z důvodů, proč se s ním často špatně bojuje.
I na zádech může mít akné všechny možné podoby – bílé a černé tečky (komedony), hnisavé bílé hlavičky (pustuly) i obzvláště protivné podkožní akné, které nejde vymáčknout (uzly, cysty, noduly). Od závažnosti akné se pak odvíjí i typ léčby. Nejdříve se ale podívejme na samotné příčiny zádového akné a jeho prevenci.
Příčiny akné na zádech
Záda, podobně jako obličej, obsahují velké množství mazových žláz, z kterých se akné tvoří. Mazové žlázy se nachází ve vlasových folikulech a pórech. Za normálních okolností udržují správnou vlhkost naší kůže a pleti. Pokud se však póry ucpou, může dojít k zanícení, tvorbě hnisu a akné. Ucpání pórů může mít mnoho důvodů – nadměrná funkce mazových žláz, bakteriální příčina, zbytky mrtvé kůže a tak podobně.
K nadměrné produkci mazu může docházet při velkém množství mužských hormonů (androgenů) v těle, a to i u žen. To je důvod, proč k akné přirozeně dochází během puberty, ale i později při menstruaci, těhotenství a poměrně běžné je i akné při menopauze. K hormonální nerovnováze však může dojít prakticky kdykoli v dospělosti a příčinou může být i nemoc, vedlejší účinek některých léků či třeba vysazení hormonální antikoncepce. Problémem může být ale i mastná kosmetika.
Existuje hned několik bakterií se složitými názvy (například Propionibacterium acnes), které se běžně vyskytují na povrchu kůže a jsou spojovány se vznikem akné. Vedle toho může akné zhoršovat i celá řada dalších mikroorganismů, jako jsou kvasinky rodu Malassezia nebo třeba parazit trudník.
Jistou komplikací akné na zádech je i to, že záda bývají narozdíl od obličeje neustále přikryty oblečením a drží se zde pot a případné nečistoty. I když máte na sobě jen tílko, mohou být problémem rozpuštěné vlasy nebo sluneční záření. Zhoršovat akné pak může i smog či zakouřené prostředí, emoční stres a některé typy léčiv (antidepresiva, antiepileptika).
Parazit trudník žije i na vašem obličeji. Při přemnožení může pěkně potrápit
Prevence zádového akné
Ať už se vám akné na zádech již vyskytlo, nebo k němu míváte sklony a chcete mu propříště předejít, je vhodné důsledně dodržovat zvýšenou hygienu. To podle článku na MedicalNewsToday, který byl recenzován dermatoložkou Amandou Ladwell, zahrnuje:
- používejte tzv. nekomedogenní kosmetiku (kosmetika, která neucpává póry)
- používejte přiměřenou ochranu před slunečním zářením (ale pozor na mastné opalovací krémy)
- nenoste těžké batohy a tašky, které se třou o záda
- pravidelně měňte povlečení a ručníky
- pravidelně perte oblečení, obzvláště to těsné (včetně podprsenek)
- cvičte ve volném oblečení z přírodních vláken a ihned po cvičení se osprchujte a vezměte si čisté oblečení
- oblečení na cvičení vyperte po každém propocení
- pozor si dejte i na rozpuštěné dlouhé vlasy, které mohou na zádech zadržovat pot, mastnotu a nečistoty
Léčba akné na zádech
Akné na zádech, obzvláště jeho silná či podkožní forma, může být skutečně náročným soubojem, který se mnohdy neobejde bez pomoci lékaře. Někdy je potřeba vyzkoušet několik různých přípravků a léků, než narazíte na ten, který zabere zrovna vám. V některých případech může výrazně pomoci správná diagnostika a zjištění příčin problémů (zejména u hormonální nerovnováhy a bakterií).
Jak léčit akné na zádech doma
Pokud nemáte vážněji rozvinuté silné akné, případně podkožní akné, můžete se pokusit jej zvládnout sami. Základem je dodržování výše zmiňovaných hygienických zásad. V lékárnách je dostupných i několik krémů a přípravků na akné bez předpisu, které jsou antibakteriální a pomáhají na ucpané póry.
Jistý potenciál v léčbě akné by mohl mít i Tea Tree olej, který má protizánětlivé a antibakteriální účinky. Na akné se doporučuje zkombinovat 1 až 2 kapky Tea Tree oleje s dvanácti kapkami nosného oleje (např. jojoba, kokosový či olivový) a jemně nanést tampónem na vyčištěnou pokožku. Před prvním použitím však udělejte na malé části pokožky test, zda nejste na látku alergičtí. Nanáší se dvakrát denně.
Problémy žen s hormonální nerovnováhou nesouvisí jen s menstruací. Umíte ji rozpoznat?
Akné a strava?
Ohledně vlivu stravy na akné se názory odborníků silně různí. Existují odborné názory, podle kterých potraviny nemají na akné zásadní vliv. Na druhou stranu existuje několik studií, které poukázaly například na výraznou redukci akné při glykemické dietě (omezení cukrovinek, bílého pečiva, bílé rýže, kukuřičných výrobků), či častější výskyt akné u osob pijících mléko. Samostatnou kapitolou jsou pak potravinové alergie či intolerance, kterých si často ani nemusíme být vědomi. Kromě bolestí břicha a průjmů se totiž mohou projevit nenápadně i kožními problémy.
Zároveň vám mohou pomoci doplňky stravy důležité pro zdraví kůže. Jedná se především o vitamín A (mrkev, játra, listová zelenina), vitamín E (ořechy, semínka a oleje z nich) a zinek (luštěniny, semena, červené maso). Akné vám nejspíš samy o sobě nevyléčí, mohou však zásadně urychlit hojení.
Léky a masti na předpis
Pokud je příčinou hormonální nerovnováha a akné je způsobováno testosteronem, je potřeba v prvé řadě vyřešit tento problém. Při zjištění hormonální nerovnováhy vám může lékař předepsat hormonální antikoncepci či léky potlačující tvorbu mužských hormonů (antiandrogeny). Případně si můžete částečně pomoci úpravou životosprávy (hormonální jóga).
Pokud jsou naopak příčinou akné bakterie, lékař vám může předepsat antibiotika ve formě krémů i pilulek. To však není z dlouhodobého hlediska vhodné řešení, protože na ně snadno vzniká odolnost. Dále existují různé produkty ve formě mastí a gelů obsahující retinoidy, benzoylperoxid, isotretinoin atd. Jedná se o vysoce účinné látky, které dokáží léčit i vážné případy podkožního akné, případně i silné akné na zádech odolávající předchozí léčbě. Na cystické akné také skvěle zabírají kortikoidní injekce. Nevýhodou všech těchto vysoce účinných léků však mohou být vážné vedlejší účinky, takže k nim lékaři často přistupují až k jako poslední možnosti.
zdroje: healthline.com, medicalnewtoday.com, aad.org, mayoclinic.org, dermnetnz.org