Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Alergie na roztoče a alergie na chlad nejvíce řádí v zimě. Jak se s nimi vypořádat?

Alergik to nemá jednoduché. Když jej zrovna netrápí alergie na jarní pyly či pozdně rostoucí trávy, může jen doufat, že v zimě konečně bude klid. Ale to je velký omyl! Ani v zimě, a rozhodně ne v útulnosti vlastního domova, nemusí být bezpečno. Alergik v domácnosti mnohdy naráží na spoustu alergenů, které mu mohou způsobovat velké potíže. Které alergeny jsou nejhorší a jak zbavit domácnost alergenů tak, aby se v ní dalo přežít bez výrazných obtíží? Jaké alergie se objevují vyloženě v zimním období a jak s nimi zatočit?

Alergeny v domácnosti. Na co dávat pozor?

Když zrovna venku neútočí pyly z kvetoucích stromů a trav, případně také včely, vosy a sršni, zdá se, že by mohl být od alergenů klid. Bohužel však není. V domácnosti můžeme narazit na spoustu alergenů a látek, které nám mohou škodit, a to ve kterémkoliv ročním období. Nejvíce nás však pochopitelně trápí v zimě, protože kvůli chladnému počasí v domácích prostorách trávíme nejvíce času. Které alergeny můžeme tedy najít v domácnosti?

Mezi nejčastější alergeny v domácnosti patří prach, roztoče, plísně, zvířecí srst. Pak samozřejmě také různé chemické látky a potravinové alergeny. Vždy záleží na tom, co člověku individuálně vadí a na co reaguje alergicky. Většinou je jediným řešením eliminace alergenů, případně také užívání antihistaminik pro zvýšení odbourávání histaminu z těla a snížení nepříjemných projevů alergie. Ideální je doma pořádně uklízet, ale ani to obvykle nestačí.

Jak poznat atopický ekzém? Poradíme také s léčbou!

Když útočí alergeny v domácnosti. Jak se to projevuje?

Alergii poznáte podle typických projevů jako jsou kýchání, smrkání, výtok z očí, zarudnutí obličeje, otoky víček, kašel, dušnost, ekzém nebo kopřivka po těle. Alergeny, které útočí na naše dýchací cesty a souvisí s tím, že je vdechujeme, se projevují právě reakcemi našeho obranného systému na sliznicích. Začíná to opakovaným kýcháním, vodnatým výtokem z nosu a očí, při dlouhodobém vystavování se alergenům dochází k výraznému snížení imunity a vzniku sekundárního zánětu dýchacích cest nebo ke snadnějšímu napadení člověka nějakým virem. Proto se nelze divit tomu, že alergik vystaven nevhodnému prostředí nemá jen typické alergické reakce, ale bývá i velmi často nemocný.

Nejčastější projevy alergie na inhalační alergeny:

Nejčastější projevy reakce na inhalační alergeny v domácnosti tedy jsou:

  • kýchání
  • výtok z nosu
  • výtok z očí
  • otoky víček
  • zarudlé oči
  • svědění očí
  • bolesti hlavy
  • kašel
  • astma a dušnost
  • záněty dýchacích cest
  • kopřivka
  • svědění kůže
  • při kontaktu se zvířecími chlupy i atopický ekzém

Alergie v zimě. Roztočům se daří ve vytopených bytech!

Mezi nejčastější alergeny, které nás trápí ve velké míře v zimě patří roztoči, kteří jsou oku neviditelní. Nacházejí se takřka v každé domácnosti, nejčastěji ve starých látkových věcech, které dlouho leží někde uskladněné, v lůžkovinách, čalounění, látkových tapetách, polštářích, starých dekách, přikrývkách, v péřových peřinách, matracích, závěsech a záclonách, kobercích, psích pelíškách a podobně. Roztoči se živí drobnými částečkami lidské kůže, která se nám přirozeně odlupuje. Jejich nejčastějším domovem jsou naše postele. Lidé, kterým vadí lůžkoviny z husího peří, dost často nemají přímo alergii na ptačí peří, ale právě na roztoče.

Pokud doma chováte papoušky, roztočů v domácnosti také budete mít dost. Ani jejich peří se samozřejmě roztoči nevyhýbají. Roztoče najdete i v plyšových hračkách a oblečení, například uskladněných starých kabátech a podobně. Co s tím? Zbavit se toho! Nejvíce roztočů se nachází v ložnici a nejaktivnější jsou v zimním období, protože mají rádi teplo v dobře vytopených místnostech.

Za zimní alergie většinou mohou naše domovy. Jak na roztoče a plísně?

Alergie na chlad. Koupání v ledové vodě venku v zimě může být smrtelné!

Během zimy se také u někoho může objevit alergie na chlad. Jak se projevuje? Nejčastěji dochází k vysoušení a zarudnutí či praskání pokožky, obvykle rukou – hřbetu dlaní, ale i kdekoliv po těle, kdy jsme vystaveni chladu. Může se to projevit také na obličeji. U někoho se třeba objeví i rýma, kopřivka, otoky nebo další alergické potíže. Někomu také vadí konzumace velmi studených až ledových potravin, které mohou způsobit otok jazyka, protože tělo v podstatě utrpí šok a neví, jak na takový podnět rychle reagovat.

Alergie na chlad může mít různé projevy, z nichž některé mohou být také závažné. Pokud se domníváte, že byste mohli mít alergii na chlad, poraďte se se svým lékařem, ideálně alergologem. Doporučí vám nejspíše antihistaminika, ve vážných případech také jinou léčbu či adrenalinové pero první pomoci pro případy vzniku život ohrožujícího anafylaktického šoku. Lidé trpící alergií na chlad by se v žádném případě neměli pokoušet lézt v zimě do ledového jezera v rámci nějakého hecování nebo snaze se otužovat dle současných módních trendů – skutečně jim hrozí až anafylaktický šok s možným následkem smrti.

Totéž platí i pro koupání v létě, avšak ve studené vodě. Ideální je volit ohřívané bazény nebo termální koupaliště. „Alergie na chlad je v podstatě pseudoalergií. Nevzniká jako reakce na fyzikální podnět, tedy alergen. Přesný mechanismus vzniku chladové reakce zatím neznáme, předpokládáme však, že při styku s chladem se uvolňuje hlavní přenašeč alergenů, histamin,“ vysvětluje alergoložka MUDr. Adriana Kondrlíková pro magazín Woman&Style.

Alergie na zvířecí srst. Proč někteří pejsci vadí a jiní ne?

Alergie na zvířecí srst patří mezi další alergie, které nás mohou trápit v zimě. Pokud doma chováme nějaká zvířata a pobýváme během zimního období doma často, trpíme o to víc. Nejčastěji se jedná o alergii na psí nebo kočičí srst, přičemž kočičí srst bývá obvykle mnohem agresivnější. Při alergii na psí srst je možné reagovat na každého pejska jinak, často se stává i to, že si na toho vlastního zvykneme a nevadí nám, kdežto na návštěvách nebo při kontaktu s jinými psy trpíme.

Rozhodující je jaké typ srsti pejska, a to pokud je dlouhosrstý a hodně chlupatý, nebo krátkosrstý, drsnosrstý. Alergie může člověka trápit třeba jen na podzim nebo na jaře, kdy se pejskům mění srst a velmi línají. Uklízení a vysávání psích chlupů obvykle nestačí. Při mírných projevech alergie, například u dítěte, je vhodné nenechávat v žádném případě psa spát s dítětem v jedné místnosti, ideálně je dobré mít pejska často venku a omezit jeho kontakt s dítětem ve vnitřních prostorách.

U silných alergií to končí bohužel tak, že pokud rodina nemá zahradu a pejsek je takzvaně pokojový, bohužel se ho musí rodina vzdát. To jsou velmi smutné případy, proto je nejlepší samozřejmě o alergii vědět předem a na základě toho se rozhodnout pejska si ani nepořizovat.

Plísně mají rády vlhko. Jak se jich zbavit bez chlornanu sodného?

Další nepříjemností doma mohou být plísně. Ty se nejčastěji tvoří ve vlhku a teplu během zimního období a topné sezóny. Jejich vznik velmi podporuje sušení prádla v zimě v místnostech nebo přímo na ústředním topení, nebo nedostatečné větrání koupelny. To je vždy problém, plísně mohou napadat imunitní systém a způsobovat mnohá onemocnění. Nejčastějším řešením bývá používání agresivních prostředků obsahujících chlornan sodný, ale ani ty nejsou bez následků. Jejich používání nám také velmi škodí, když tento velmi agresivní chlór vdechujeme, navíc mnozí lidé mají také alergii na chlór.

Řešením ale může být dobrá prevence, používání octa v ekologické domácnosti, nebo existuje houba živící se plísněmi, která se dá aplikovat přímo do malířského nátěru na zdi. Tato šetrná a ekologická varianta může být při dodržení správného postupu účinná. Jedná se o takzvanou “chytrou houbu”.

Jak zbavit domácnost alergenů

Možnosti tu jsou. Začíná to důkladným úklidem, abychom v bytě neudržovali prach, psí nebo kočičí chlupy, peří, spoustu mikroorganismů a nečistot, pokračuje to prevencí proti vzniku plísní, častým větráním a správným sušením prádla v zimě, a končí to rozhodně tím, že nebudeme v bytě skladovat zbytečné látky a lůžkoviny, abychom nepodporovali vznik roztočů. Existují také hypoalergenní lůžkoviny, nemusíte mít doma žádné koberce, závěsy, látkové tapety a přemíru plyšáků, se kterými si nikdo nehraje. Zkrátka a dobře, pokud máte v bytě alergika, vždy se dá byt zařídit tak, abychom měli co nejméně věcí, čisto a útulno.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Alergie na roztoče a alergie na chlad nejvíce řádí v zimě. Jak se s nimi vypořádat?