Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Anafylaktický šok vás může do hodiny zabít. Jak jej poznat a na co dávat pozor?

Anafylaktický šok je život ohrožující stav, na který bychom si měli dávat pozor. Obzvláště pokud patříme mezi alergiky. Dá se anafylaktický šok spolehlivě rozeznat a co je ihned potřeba udělat? Kdy a v jakým případech nastává a kdo je jím nejvíce ohrožen?

Co je to anafylaktický šok?

Anafylaktický šok je nepřiměřeně silná imunitní odpověď organismu na nějaký alergen. A jak může tato bouřlivá reakce vlastně vzniknout? Obvykle nastává až při druhém setkání člověka s alergenem. V prvním případě, o kterém třeba ani nemusíme vědět, dojde k tomu, že se začnou tvořit silné protilátky typu IgE. Při opětovném setkání s alergenem pak tělo začne nadměrně tvořit látky histamin a heparin. Začnou se projevovat určité tělesné symptomy, a to poměrně rychle.

Jak se projevuje anafylaktický šok?

Při anafylaktickém šoku dochází k těmto příznakům:

  • otoku v místě kontaktu s alergenem, například otoku po vpichu při bodnutí včelou, vosou či sršní, otoku rtů, úst a krku v případě konzumace potravin, otoku dýchacích cest v případě vdechnutí alergenu
  • kašli a pocitu dušení
  • chrapotu, obtížnému mluvení a polykání
  • svědění celého těla
  • nevolnosti, zvracení nebo průjmu, bolestem břicha
  • snížení krevního tlaku a závratím
  • kopřivce, vyrážce, zarudnutí a otokům po celém těle
  • otoku očí a celého obličeje v různých případech, otoku jazyka, hrtanu, velice nebezpečný je otok dýchacích cest, který může vést až k udušení
  • celkovému šoku, křečím, bezvědomí

Co způsobuje anafylaktický šok?

Anafylaktický šok může vyvolat konzumace různých potravin, na které máme velmi silnou alergii. Nejčastěji se jedná o arašídy, ryby a mořské plody, ale i další potraviny, na které bývají alergie. Jsou to hlavně mléko, vejce, lepek, dále to může být nějaký druh ovoce či zeleniny, různé léky, hlavně antibiotika, anebo i latex. Velice častou příčinou anafylaktického šoku bývá bodnutí včelou, vosou nebo sršní.

Jak se vyhnout anafylaktické reakci?

Jedinou možností, jak se vyhnout silné alergické reakci a vzniku anafylaktického šoku je, zcela vyloučit ze svého prostředí konkrétní alergeny. V některých případech alergologové nabízejí možnost takzvané desenzibilizace, kdy dochází postupně k opakovanému kontaktu s malým množství alergenu tak, aby si na něj tělo zvyklo.

Anafylaktická reakce po očkování

Podobně jako anafylaktický šok se může projevovat i anafylaktická reakce již po prvním kontaktu s cizorodou látkou, kterou tělo vůbec nezná, avšak na kterou může velice bouřlivě zareagovat. Může se jednat například o případy očkování a podobně. Proto je důležité, aby po očkování pacient ještě dvacet minut zůstal sedět v čekárně. Samozřejmě se ale mohou objevit i pozdní alergické reakce s větším časovým odstupem.

Léčba anafylaktického šoku

Anafylaktický šok vždy vyžaduje lékařský zásah. Záchranku je nutné volat co nejrychleji, takřka okamžitě, protože jde o minuty. Alergická reakce se může rozvinout velice rychle a pacient je v bezprostředním ohrožení života. Zemřít může i do hodiny od prvních reakcí. Při akutním stavu se aplikuje do těla adrenalin, který umožní tělu s alergenem bojovat. Pacienti, kteří již někdy prodělali anafylaktický šok, mají povinnost nosit u sebe adrenalinové pero, které jim při příštím kontaktu s alergenem může zachránit život.

Nutné je zbavit pacienta působení alergenu, například vytáhnout žihadlo a podobně. Kromě adrenalinu mohou pomoci i kortikoidy a antihistaminika nebo léky rozšiřující průdušky. Pokud se pacient dusí a je ve vážném stavu s výrazným otokem jazyka, provádí se tracheostomie, přesněji koniotomie, kdy se nařízne místo mezi prvními dvěma hrtanovými chrupavkami a provede se vývod dýchání. V případě potřeby se také dělá srdeční masáž a kontroluje se krevní oběh pacienta.

Zdroje: nemoci.vitalion.cz, wikiskripta.eu

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Anafylaktický šok vás může do hodiny zabít. Jak jej poznat a na co dávat pozor?