Andělika je andělská bylinka, která chránila před morem i jedem. S čím nám pomůže dnes?
Taťána Kročková
14. 4. 2022
Andělika lékařská je další z velmi cenných a všestranně působících bylinek. Vždyť i její název je odvozený od latinského slova archanděl. Jaké má účinky a s jakými nemocemi se na ni můžeme obrátit?
Kde roste andělika a jak ji poznáme
Andělika lékařská (Archangelica officinalis) patří mezi miříkovité rostliny. Dosahuje výšky i přes dva metry, takhle ji dobře poznáte a odlišíte od jiných rostlin. Hodně se vždy vyskytovala v Krkonoších, ale zplanila i ledaskde jinde. Má ráda vlhká místa, proto ji často najdete na vlhkých loukách, okrajích lesů a polních cest nebo přímo u potoka. Ve světě se vyskytuje všude po Evropě a Asii ve vyšších polohách.
Rostlina kvete v létě, a to od července do poloviny srpna. Květy jsou okoličnaté a bílé, lehce nažloutlé nebo narůžovělé. Andělika kvete až od druhého roku a plodí pouze jednou za život, potom umírá.
Jak poznat jedlé jeřabiny a co si z nich připravit? Zkuste i dřišťál nebo dřín!
Jaká část rostliny se sbírá?
U anděliky používáme kořen, který se vykopává zkraje podzimu, případně také plody, tedy semena, která se sbírají v srpnu. Kořen vykopáváme až u dvouleté rostliny, semena sbíráme rovněž u starších rostlin, protože plodí pouze jednou za život a pak hynou. Při sběru si můžeme všimnout, že rostlina má ostře kořenitý pach.
Dá se andělika splést s jinou rostlinou?
Všechny miříkovité rostliny s okoličnatými bílými květy jsou si dost podobné. Patří mezi ně například mrkev, bolehlav nebo třeba bolševník. Pokud člověk tyto rostliny dobře nezná, záměna anděliky s nimi možná skutečně je. V případě bolehlavu plamatého nebo bolševníku velkokvětého však tato záměna může být fatální, protože bolehlav patří mezi smrtelně jedovaté rostliny a bolševník způsobuje při kontaktu silné popáleniny na kůži a může ohrozit i sliznice, například také oči a způsobit slepotu. Tyto potíže způsobují obsažené fototoxické furanokumariny v kombinaci se slunečním zářením.
Poznat bolševník může pomoct i to, že tato rostlina je velmi vysoká, podstatně vyšší než andělika. Dosahuje výšky třeba i čtyři až pět metrů. Bolehlav je menší než bolševník, ale může být stejně vysoký jako andělika.
Jaké bylinky sbírat v dubnu? Příroda nenabízí jen kopřivy a medvědí česnek
Co andělika obsahuje
Andělika stejně jako bolševník obsahuje furokumariny, které v kombinaci se slunečním zářením mohou způsobovat puchýře a poleptání kůže. Stát se to může, pokud při sběru kořene anděliky dojde k potřísnění kůže šťávou z rostliny. I když andělika není tak nebezpečná jako bolševník, vždy je dobré si vzít na její sběr a zpracování kořene rukavice. Z dalších obsažených látek jsou to silice a terpeny, hořčiny a další.
Jaké má andělika účinky
V prvé řadě se kořen anděliky využívá k léčbě trávicích potíží. Zejména jsou to potíže žaludku a žlučníku. Andělika podporuje chuť k jídlu, produkci žaludečních šťáv a žluči a zklidňuje i zvýšenou střevní peristaltiku a působí proti nadýmání. Rovněž podporuje odkašlávání při infekcích dýchací soustavy a dá se využít i jako kloktadlo při zánětech nosohltanu a bolestech v krku. Andělika tedy má protizánětlivé účinky a působí i na nervovou soustavu, jen je potřeba dávat na předráždění při vyšších dávkách. Dříve se používala i při hysterii a silné nervovém podráždění. Je také výborná jako antirevmatikum. A skvěle účinkuje též při bolesti svalů a únavě.
Andělika a její nežádoucí účinky
Anděliku by neměly užívat těhotné a kojící ženy. Ve vyšších dávkách působí povzbudivě, ale následně může způsobit silný útlum nervové soustavy. Nedoporučuje se při zánětech ledvin a vředovém onemocnění trávicí soustavy. Po jejím použití je vhodné nechodit na slunce, kvůli možné reakci na kůži.
Kontryhel jako všemocná ženská bylinka. Pomáhá s akné, plodností i menstruací
Jak využít anděliku a co si z ní připravit
Nejčastěji se používá čaj z andělikového kořene, který si můžete snadno připravit. Stačí půl čajové lžičky sušeného drceného kořene anděliky na šálek vroucí vody a popíjet čaj jednou denně před hlavním jídlem.
Dříve se také vyráběly vynikající likéry a vína z anděliky nebo byla andělika též součástí různých žaludečních likérů.
K čemu používali anděliku naši předkové?
V Matthioliho herbáři najdeme celou řadu zajímavých doporučení týkající se využití kořene anděliky. Ten se v prvé řadě používal proti jedům a otravám všeho druhu. Andělika prý také spolehlivě chránila proti moru, stačilo žvýkat kořen předtím, než člověk vyšel ven z domu. Dále slavný renesanční botanik píše, že andělika byla dobrá na zažívání, kašel i záněty močových cest, urychlovala porod a podporovala odchod placenty.
Šťáva z anděliky léčila i zanícené zuby nebo záněty v uších, stačilo pár kapek šťávy nakapat do ucha nebo do děravého zubu. Byla dobrá rovněž na oči. Andělika byla i vynikajícím lékem na píštěle, pokousání od zvířete, záněty kůže, hluboké rány, dále pomáhala při dně a revmatismu. Matthioli anděliku doporučoval i při epilepsii.
Zdroje: Naše rostliny v lékařství, autoři Endris a Korbelář, Matthioliho herbář, Herbář léčivých rostlin, autoři Janča a Zentrich