Anovulační cyklus způsobuje neplodnost. Jak jej poznat a podpořit otěhotnění?
Taťána Kročková
8. 3. 2024
Těšíte se na miminko a překvapí vás zjištění, že vlastně vůbec nemáte ovulaci a tudíž ani plodné dny? Anovulační cyklus totiž patří k nejčastějším důvodům, proč žena nemůže otěhotnět. Jak takový anovulační cyklus rozpoznat a co se s tím dá vlastně dělat? Poradíme vám!
Co je anovulační cyklus a kdy k němu dochází
Anovulační cyklus znamená takový cyklus ženy, v němž nedozraje vajíčko ve vaječníku a není tak připraveno na své oplodnění. K takovému jevu může dojít jen občas, anebo i pravidelně. Chronická anovulace může způsobit neplodnost, protože tak nikdy žádná šance, že se vajíčko na otěhotnění připraví, nenastane. Příčinou bývá hormonální nerovnováha, díky níž u ženy vůbec nedochází k ovulaci. Někdy u takového anovulačního cyklu třeba vůbec nedojde k menstruaci. Jindy žena normálně menstruuje, ale neví, že u ní nedochází k ovulaci. A zatímco si některá žena ani nevšimne, že neovuluje, jiná to zase naopak podle určitých chybějících projevů pozná.
Anovulační cykly se čas od času mohou začít objevovat u žen nad 35 až 40 let, kdy se již tělo přirozeně chystá k přechodu a může tak docházet k hormonální nerovnováze. Pokud ještě i v tomto věku zatouží žena po dítěti, může to být problém a otěhotnění tak bude ztížené. Obecně ale právě anovulace stojí za minimálně 40 % příčin neplodnosti u žen.
Jak se projevuje anovulační cyklus?
Jak tedy poznat anovulační cyklus a jaké jsou jeho příznaky? Obvykle se ovulace dostavuje uprostřed běžného menstruačního cyklu trvajícího 28 dní. Kolem 14. dne menstruace se objevuje u ženy ve vagině větší množství průhledného lepivého hlenu, který připomíná syrový vaječný bílek, dále zvýšená chuť na sex, někdy i hlen s příměsí trochy krve nebo bolest na jedné straně podbřišku. Ovulaci dokáže žena přesně určit i podle ovulačního testu zakoupeného v lékárně nebo na základě měření bazální teploty. Teplota v pochvě se během ovulace lehce zvyšuje a po jejím proběhnutí se až do menstruace udržuje ve vyšších hodnotách, a to leckdy až nad 37°C.
Pokud žena nezaregistruje hlen ani výraznou změnu chování, neznamená to, že ovulace vůbec neproběhla. Některé ovulace mají bouřlivější průběh, jiné jsou poněkud mírnější. Podezření, že máte anovulační cyklus, můžete získat tehdy, pokud:
- se snažíte otěhotnět a stále se nedaří
- nezaznamenáte uprostřed cyklu či jindy žádný hlen typický pro ovulaci
- nezaznamenáte uprostřed cyklu či jindy žádnou výraznější chuť na sex
- nezaznamenáte uprostřed cyklu či jindy žádné další příznaky ovulace
- máte negativní ovulační test prováděný z ranní moči
- při měření bazální teploty stále nedochází k jejímu zvýšení ani k proměnlivým křivkám
- máte nepravidelný menstruační cyklus (jednou kratší, jednou delší)
- nemenstruujete vůbec
Příčiny anovulace
K anovulaci, tedy k tomu, že žena nemá ovulaci, dochází z mnoha různých příčin. Nejčastěji se jedná o hormonální příčiny, které způsobí to, že vajíčko ve vaječníku nedozraje a neuvolní se.
Může jít o tyto příčiny:
- syndrom polycystických ovarií
- nedostatek gestagenu z různých příčin
- zvýšenou hladinu hormonu prolaktinu (nejen u kojících žen)
- poruchy funkce štítné žlázy
- počátky menstruace u mladých dívek (menarche)
- počátky menopauzy u starších žen
- nezdravý životní styl
- stres
- obezita nebo naopak podvýživa
Jak se diagnostikuje anovulační cyklus
Jak lékař zjistí, že máte anovulační cyklus? Potřebuje mít přesný přehled o vašem menstruačním cyklu, provede také ultrazvukové vyšetření v určité fázi vašeho cyklu a může z krve nechat zjistit hladiny hormonů.
Léčba anovulace
Pokud toužíte po miminku, existují i léky na vyvolání a podporu ovulace. Jsou to pochopitelně hormonální přípravky, jejichž užívání je čistě v režii vašeho lékaře. Buď můžete užívat tabletky, nebo dostanete injekci. V některých případech je třeba provést i chirurgický zákrok, pokud je příčinou anovulace například tvorba cyst a srůstů ve vaječnících a vejcovodech.
Kromě toho, že se řeší skutečná příčina toho, proč u vás nedochází k ovulaci, je zapotřebí i úprava životního stylu. Patří sem například změna jídelníčku, dostatek pohybu i spánku, případně také užívání některých bylinek a přírodních prostředků podporujících zdravý cyklus ženy a přirozenou plodnost.
Co všechno můžete udělat, pokud chcete podpořit ovulaci a přirozené otěhotnění?
- hodně spěte
- pravidelně se hýbejte na čerstvém vzduchu
- přestaňte kouřit
- omezte kofein nebo jej zcela vysaďte
- přestaňte pít alkohol
- zařaďte do jídelníčku více ovoce a zeleniny, ryb, cereálií
- užívejte vitamíny na podporu otěhotnění (komplex vitamínů potřebných před a těsně po otěhotnění)
- eliminujte stres a snažte se být v klidu a pohodě
- neužívejte žádné léky, které nepotřebujete nutně k přežití
- vyzkoušet můžete peruánskou macu nebo různé bylinky na podporu otěhotnění či homeopatika
- v mnoha případech hraje obrovskou roli především, než cokoli jiného, psychika
Zdroje: emimino.cz, zdravi.euro.cz