Antabus a jeho účinky. Hodí se jako lék na rakovinu či Covid-19?
Taťána Kročková
17. 7. 2021
Známý lék k léčbě alkoholismu prý zabírá i na rakovinu. Antabus (nebo také disulfiram – jak se účinná látka tohoto léku nazývá), je lék, po němž bývá alkoholikům tak špatně, že se dobrovolně vzdávají pití alkoholu. Co o disulfiramu všechno víme a proč se o něm nově uvažuje jako o léku na rakovinu?
Co je Antabus?
Antabus je lék, který se používá jako drastický, avšak účinný, prostředek k léčbě alkoholismu. Jeho základní složku tvoří disulfiram, který blokuje enzymy štěpící ethylalkohol jater. Proto po požití byť jen malého množství alkoholu dochází k silné nevolnosti a potažmo otravě alkoholem. Protože se Antabus obvykle užívá každý den, množství disulfiramu v těle závislého člověka neklesá,což se stává pojistkou k tomu, aby se alkoholik znovu nenapil.
Antabus – účinky
Příznaky se objevují už při požití velmi malé dávky alkoholu, například se může jednat o alkohol v bonboniéře nebo pár kapek bylinné tinktury. Jakmile se do těla závislého dostane byť jen malé množství alkoholu, může počítat s těmito nežádoucími účinky:
- velmi silná nevolnost a zvracení
- bolesti hlavy
- bušení srdce
- neurologické příznaky (závratě, mravenčení,…)
- psychické příznaky (návaly úzkosti a paniky, strach o život)
- zimnice
- tlak a hučení v uších
- pocit, že nemůžete dýchat
Antabus – kontraindikace
V případě ohrožení života je nutné okamžitě odbourat disulfiram z těla protilátkou. Závislý člověk užívající Antabus musí být pod pečlivým dozorem lékaře a dodržovat dávkování léku. Nedá se říci, že by užívání disulfiramu bylo pro každého bezpečné. Mezi kontraindikace patří závažná srdeční onemocnění, těžká onemocnění jater, tuberkulóza, bronchiální astma, onemocnění ledvin a vysoký věk.
Antabus – výsledky léčby
Protože pití alkoholu již nepřináší euforii, ale stává se tou nejhorší noční můrou, v průběhu užívání Antabusu se utváří psychicky podmíněná silná averze k alkoholu. V tomto ohledu je Antabus skutečně spolehlivým odvykacím prostředkem.
Antabus jako lék na rakovinu a Covid-19
Antabus se již dlouhodobě zkoumá jako lék na rakovinu, nově i jako potenciální lék na onemocnění vyvolaná nebezpečnými koronaviry. Nové studie totiž ukazují, že Antabus má antivirové účinky a mohl by v tomto ohledu působit jako inhibitor. Pořádné studie se však teprve chystají a nelze vyvozovat žádné předčasné závěry.
Vitamín D, reishi nebo zlatý déšť? Co pomáhá proti koronaviru?
V případě Antabusu a léčby rakoviny je to trochu jinak. Výzkumy už totiž proběhly a studie potvrzují, že disulfiram skutečně má protinádorové účinky. U nás probíhal mezinárodní výzkum z Ústavu molekulární a translační medicíny Lékařské Fakulty Univerzity Palackého v Olomouci pod vedením profesora Jiřího Bártka, který potvrdil, že dánští pacienti s onkologickou diagnózou užívající disulfiram umírali v menší míře než ti, kteří s užíváním tohoto léku přestali.
Disulfiram se v těle přeměňuje na jinou látku, která se v nádorových buňkách váže na jeden protein, jenž díky tomu přestává plnit svou úlohu. Následkem poškození proteinu se pak nádorové buňky přestávají množit a zanikají. Další výzkumy ještě pokračují, protinádorovou práci disulfiramu v těle totiž ještě usnadňuje a podporuje přítomnost mědi (glukonát měďnatý). Experimentální studie skutečně prokázaly protinádorovou účinnost disulfiramu v kombinaci se suplementací určitými kovovými ionty, zejména se jedná o ionty mědi. Samotný disulfiram až tak neúčinkoval.