Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Astigmatismus trápí 70 % nositelů brýlí nebo čoček. Jak tuto vadu rozpoznat a řešit?

Astigmatismus představuje velmi častou oční vadu, jíž trpí zhruba 70 % dalekozrakých či krátkozrakých osob. U těch šťastnějších jsou hodnoty astigmatismu nízké a v průběhu života se nezmění, u jiných se astigmatismus postupně zhoršuje. Jak vidí člověk s astigmatismem a čím je tato vada způsobena? Jak se řeší astigmatismus u dětí? A jaké jsou možnosti léčby, popřípadě operativních řešení astigmatismu?

Co je to astigmatismus?

Astigmatismus, který se označuje také jako cylindrická oční vada, je velmi rozšířený, přesto o něm řada lidí vůbec neví. Jedná se o refrakční oční vadu, v důsledku níž se snižuje zraková ostrost a také schopnost rozeznávat detaily. Způsobuje ji asymetrické zakřivení rohovky, čočky nebo sítnice (velmi vzácné).

Zdravá rohovka má kulový tvar a je hladká, tudíž světlo, které přes ni prochází, se lomí ve všech směrech stejně. Rohovka člověka, který trpí astigmatismem, bývá podlouhlá. Kvůli tomu se světlo dopadající do oka láme pod špatným úhlem a obraz pozorovaných předmětů není rovnoměrně zaostřený.

Přesná příčina astigmatismu je dosud neznámá. Jisté však je, že astigmatismus se dědí. Pokud jím trpíte, pravděpodobně se tedy vyskytne i u vašich dětí. Ne vždy se však nutně jedná o dědičnou záležitost – astigmatismus může být vyvolán například také poraněním oka.

Ať už je příčina jakákoliv, člověk s astigmatismem se neobejde bez některého z prostředků pro korekci zraku. Dobrou zprávou je, že ve většině případů lze astigmatismus korigovat bez větších problémů.

Kontaktní čočky: Kdy se vám vyplatí je nosit?

Tři základní druhy astigmatismu

Existují tři druhy astigmatismu, s nimiž se oční lékaři a optometristé setkávají nejčastěji:

  • myopický astigmatismus – jeden či oba meridiány oka (dvě pomyslné linie vedené po povrchu oka) jsou krátkozraké
  • hypermetropický astigmatismus – jeden či oba hlavní meridiány jsou dalekozraké
  • smíšený astigmatismus (astigmatismus mixtus) – jeden hlavní meridián je krátkozraký, druhý dalekozraký

Rozlišujeme také astigmatismus pravidelný, kdy jsou hlavní meridiány oka vzájemně kolmé, a nepravidelný, u kterého na sebe hlavní meridiány kolmé nejsou.

Jak vidí člověk s astigmatismem?

Osoba trpící astigmatismem vidí objekty rozostřené nebo nepravidelně zaostřené (vnímaný obraz může být v jedné rovině neostrý a v druhé ostrý). U vyšších stupňů astigmatismu se objevuje také zhoršené vnímání detailů, křivý či deformovaný obraz nebo zhoršené prostorové vnímání.

Mezi možné projevy astigmatismu rovněž patří pocit přetížení oka, bolesti hlavy, pálení očí, únava, zhoršené vnímání kontrastů nebo šilhání.

Až 10 % školáků má oční vadu, o které rodiče nevědí

Diagnostika astigmatismu + test

Pokud u sebe pozorujete výše zmíněné příznaky, měli byste se určitě objednat k očnímu lékaři. Mějte však na paměti, že neostré vidění ještě automaticky neznamená astigmatismus. Nicméně ať už jde o jakýkoliv problém, je vždy lepší podstoupit lékařské vyšetření.

Astigmatismus lze potvrdit či vyvrátit pomocí několika jednoduchých a bezbolestných testů. Lékař nebo optometrista následně doporučí vhodné brýle nebo kontaktní čočky, popřípadě vás seznámí s možnostmi operativních zákroků.

Rychlý test na astigmatismus je možné provést i z pohodlí domova. Budete k tomu potřebovat tabulku, na níž je nakreslená růžice s přibližně 15 paprsky vedoucími od středu různými směry. Poté si stačí zakrýt jedno oko a podívat se na tabulku ze vzdálenosti asi 35 centimetrů. Pokud vidíte všechny paprsky stejně ostře, astigmatismem s největší pravděpodobností netrpíte. Jsou-li některé z nich rozmazané nebo světlejší než ostatní, o astigmatismus jít může.

Astigmatismus u dětí

Astigmatismus je většinou vrozený a lze jej rozpoznat již v nízkém věku, nicméně ne všichni oční lékaři se na tuto oční vadu zaměřují. Pokud máte podezření, že by vaše dítě mohlo trpět astigmatismem, je jistě vhodné o tom očaře informovat. Příznaky astigmatismu u dětí jsou vesměs stejné jako u dospělých. Nejčastěji zahrnují:

  • rozostřené či zkreslené vidění do dálky i na blízko
  • bolesti hlavy
  • pocity unavených očí
  • špatné rozlišování některých znaků
  • zhoršené prostorové vnímání

V každém případě je důležité řešit astigmatismus u dítěte co nejdřív, jinak může zapříčinit například zhoršení školního prospěchu. Mezi metody korekce astigmatismu patří tzv. torické čočky (v brýlích či v podobě kontaktních čoček). Kontaktní čočky jsou vhodné spíše pro větší děti, které si je dokážou samy nasazovat a vyndavat. Vhodnou léčbu však doporučí oční lékař na základě vyšetření.

Operace očí: 1O odpovědí na otázky, které vás napadají

Korekce a operace astigmatismu

Astigmatismus lze řešit několika způsoby – brýlemi, kontaktními čočkami nebo operací. Jak jsme již zmínili v souvislosti s astigmatismem u dětí, ke korekci této oční vady se používají tzv. torické čočky. Ty představují poměrně snadné a účinné řešení. Problém však může nastat, pokud dotyčnému způsobují nevolnosti či zkřivené vidění. Nutno také podotknout, že brýle nebo kontaktní čočky jsou pouze metodou korekce astigmatismu, nikoliv jeho léčby.

Trvalé řešení představuje laserová nebo nitrooční operace. Při laserové operaci je astigmatismus odstraněn společně s dioptriemi – zakřivení oční rohovky se upraví tak, aby se pozorované předměty na sítnici zobrazovaly co nejpřesněji. Nitrooční operace může rovněž vyřešit nejen astigmatismus, ale i jiné oční vady. Principem nitrooční operace oka je nahrazení původní oční čočky umělou torickou čočkou, která zajistí ostré a jasné vidění.

Nová operace očí je v Česku, je rychlejší a šetrnější

Existuje prevence astigmatismu?

Prevence astigmatismu bohužel neexistuje. Nicméně pokud na sobě či svém dítěti pozorujete příznaky této oční vady, určitě neodkládejte návštěvu lékaře. Nejenže se díky korekci astigmatismu znatelně zvýší kvalita života, ale také tím předejdete rozvoji tupozrakosti, ke které může astigmatismus vést.

Ohodnoťte tento článek:
4
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Astigmatismus trápí 70 % nositelů brýlí nebo čoček. Jak tuto vadu rozpoznat a řešit?