Babské rady proti škytání. Víte, že může být bizarním příznakem koronaviru?
Kateřina Machová
5. 3. 2021
Škytání dokáže pěkně potrápit, ačkoli tento stav trvá většinou jen několik málo minut. Přečtěte si, jak škytavka vzniká, jak si můžete zatočit pomocí účinných babských rad a proč se v posledních měsících spojuje s onemocněním Co-vid19?
Jak škytání vzniká?
Je pravda, že škytání, nebo také škytavka, vzniká, když hltáme jídlo ve spěchu, jak jsme mohli slyšet, když jsme byli malí? Nebo je to opravdu protože na nás někdo myslí? Ano, i takováto a další podobná odůvodnění můžete slyšet v mnoha domácnostech, ačkoli vědecká opodstatnění mnohých z nich jsou velice vzdálená od pravdy. Které jsou postaveny na povídačkách a na kterých něco je?
Škytavka vzniká drážděním nervů v bránici. Toto dráždění poté vyvolávají spontánní stahy bránice. Do plic se pak velice náhle nasaje vzduch, při průchodu hrtanem se ale rychle hrtanová příklopka uzavře a hlasivkami pak vyjde nám nepříjemné škytání. Jde o spontánní proces těla, proto nejde vědomě ihned zastavit či potlačit.
Možných příčin je mnoho:
- Konzumace sycených nápojů
- Stres
- Pálení žáhy
- Konzumace potravy rychle, ve spěchu a stresu
- Konzumace horkého a chladného pokrmu rychle za sebou
- Přílišný tlak na bránici
- Konzumace velkého množství tekutin najednou (pojmem je i tzv. „opilecká škytavka“)
Jak si sami pomoci?
Na škytavku nepomáhají medikamenty, léky, pilulky. Východiskem je tudíž buď vydržet a pár nepříjemných minut přečkat, nebo si pomoci těmito babskými radami!
Pravidelné dýchání – Bránice je orgán podílející se na dýchání, zkuste ji tedy uklidnit. Prudce vydechněte, zadržte dech na co nejdéle to bude možné. Proces opakujte 5-10x. Škytavka by měla dát sbohem při posledních opakováních.
Mělké dýchání – Zkuste dýchat mělce, krátce. Bránice tak bude pracovat jinak a pravděpodobně se brzy „hodí“ do klidu.
Pijte – Osvědčeným receptem je i škytavku „zapít“. Vezměte si sklenici o objemu alespoň 300ml, doplňte vodu z kohoutku a vše naráz vypijte, co možná nejrychleji. Pokud to nezabere, nalijte si stejné množství, zhluboka se nadechněte a vypijte vše, ale po malých doušcích.
Ocet, olej, citron či cukr – Dalšími recepty je třeba spolknutí 1 lžíce (nejlépe jablečného) octa nebo nechat v ústech rozpustit kostku cukru. Vyzkoušet můžete i 1 lžíci olivového oleje smíchanou s 1 lžící čerstvě vymačkané citronové šťávy – spolkněte, nezapíjejte.
Síla a vystrašení – Babskou radou vždy bylo nasadit na škytavku sílu! Ovšem, přiměřenou! Poproste vhodného parťáka, aby vás bouchl mezi lopatky. Parťák vás také může vylekat – dle babských receptů by i toto mělo zabrat.
Škytavka a covid
Dle serveru CNN Prima News může být jedním z projevů onemocnění Covid-19 kromě nám známých symptomů i škytavka, koktání, zvonění v uších, vypadávání vlasů či dokonce dvojité vidění aj. Na tuto zvláštně se jevící a nevysvětlitelnou novinku přišli vědci a lékaři, když řešili případy pozitivně testovaných pacientů, kteří přišli s těmito nevysvětlitelnými a do té doby u nich nezažitými jevy. Je vhodné dodat, že ne vždy se jedná o příznaky viru, nicméně je dobré o tom vědět. Jak je vidno, o viru toho víme stále ještě málo. Důležité je ovšem dodržovat hygienická doporučení a preventivně doplňovat vitamíny.
V případě, že vás škytání neopouští ani po několika hodinách či dnech, vyhledejte lékaře, který nejlépe určí příčinu a léčbu.
A co zaručeně pomáhá na škytavku vám? Podělte se s námi o váš recept!