Badyán na koronavirus? Koření, co nejen hezky voní a vypadá, ale umí i překvapit
Taťána Kročková
16. 4. 2021
Účinky badyánu dokáží překvapit. Líbivé a hlavně hodně voňavé koření, které vypadá jako malá kytička, v sobě ukrývá mocnou sílu. Kromě toho, že jej známe z kuchyně a ze svařeného vína, se badyán využívá i v lidové medicíně. Co mají společného badyán a anýz? V čem nám může badyán pomoci a na jaká vážná virová onemocnění si troufne?
Co je badyán a odkud pochází?
Odkud pochází badyán? Toto oblíbené voňavé koření z naší kuchyně se vlastně nazývá čínský anýz nebo hvězdicovitý anýz. S anýzem však nemá pranic společného. Připomínat anýz může badyán snad jen svou příjemnou vůní. Jedná se o sušená souplodí se semínky ze stromu nazvaného badyáník pravý, který se vyskytuje v Asii, hlavně v Číně. K nám se dováží jako oblíbené koření, které se používá hlavně v kuchyni, voňavkářství a likérnictví.
Badyán v kuchyni
Badyán se často využívá při přípravě sladkých pokrmů. Hodí se do ovocných jídel, kompotů, koláčů, frgálů, sušenek a perníků, ovocných rýžových nákypů. Bývá součástí perníkového koření. Dává se také do svařeného vína nebo do různých kořeněných likérů, protože krásně prohřívá, voní a povzbuzuje dobrou náladu.
Badyán – účinky a na co zabírá?
Badyán je účinné digestivum, tedy podporující dobré trávení. Takový badyánový likér po obědě vám jistě může pomoci navodit jak dobrou náladu, tak lépe strávit třeba kachnu se zelím. Jako digestivum po jídle se může badyán také žvýkat, navíc pak krásně osvěží dech. Ví se o něm i to, že má uklidňující účinky a podporuje dobrý spánek. Dá se využívat rovněž v aromaterapii nebo jako přísada do parfémů. Obsahuje silici anetol.
Badyán se užívá také proti revmatismu, na bolavé klouby, má močopudné účinky a hlavně je ceněn pro své dezinfekční a antivirové účinky. Lze kloktat při angínách, užívat při chřipkách a virozách, nebo i popíjet výborný badyánový čaj. Badyán i tiší křeče, bolesti břicha při průjmu (třeba virového původu), případně také menstruační bolesti.
Z badyánu se také začal vyrábět účinný lék proti virům, a sice s obsahem oseltamiviru, což je ester derivátu cyklické karboxylové diaminokyseliny ve formě fosforečné soli. Nazývá se Tamiflu a jeho základem nemusí být čistý badyán, vyrábí se totiž poslední dobou spíše již synteticky.
Lékořice nejsou jen pendreky. Je to silně působící bylinka, která léčí i závažné příznaky
Badyán a koronavirus
Zmíněný antivirový lék, který se vyrábí (kromě syntetické výroby) z badyánu, se používá k léčbě nejrůznějších virových nákaz, s nimiž si organismus někdy těžko dokáže poradit. Účinná látka má zabránit množení viru. Jde například o případ klasické chřipky, která může být pro jedince s oslabeným imunitním systémem i smrtelně nebezpečná. Nyní, v době pandemie koronaviru, se nabízí otázka, zda může účinná látka oseltamivir také pomoci bojovat s onemocněním covid-19. V souvislosti s oseltamivirem se rovněž řešily všechny možné druhy chřipky, včetně ptačí a prasečí chřipky. Na základě prováděných studií se zjistilo, že Tamiflu snižuje úmrtnost na chřipku, i když se objevila kritika tohoto léku s názory, že není o nic víc účinnější než paracetamol.
Tinktura z badyánu
Pokud si chcete lék na chřipku a další virózy vyrobit doma sami, připravte si tinkturu z badyánu. Výroba je jednoduchá, potřebovat budete 40 % líh, nebo případně i jiný čistý destilát a badyán, který rozdrobíte či pomelete a necháte jej v lihu po dobu 2 týdnů macerovat na teplém a světlém místě, ideálně na slunci. Poté scedíte a můžete brát po kapkách, nebo užívat pár kapek ve sklenici vody.
Anýz na kašel, plynatost i menstruační bolesti. Jak ho využít a pěstovat?
Jak připravit čaj z badyánu
Badyán již mohou obsahovat některé voňavé čajové směsi, například i ty vánoční se skořicí. Badyán krásně prohřívá a uvolňuje, stačí jen spařit badyán vroucí vodou, nechat vylouhovat, scedit a popíjet. Nedělejte si čaj moc silný a nedávejte čaj z badyánu dětem. Ideální množství je polovina čajové lžičky nebo jedna hvězdička na jeden šálek.